Sokakta besleme yapan gönüllülere saldıran gaddar insanları durdurmak için, belediye ve orman su işleri müdürlüklerinden YASAL UYARI AFİŞLERİ yapmasını ısrar ve önemle talep ediniz. Ekli yazıyı kurumlara gönderiniz, dayanak olan kanun maddelerini ezberleyiniz.
Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı.
=======================================
KONU: Hayvanların Beslenmesini engelleyenlere karşı Yasal Uyarı Afiş ve Tabelaları yapılması talebimiz.
BİLGİ ve GEREĞİ İÇİN DAĞITIM: Valilik, Kaymakamlık, Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Belediye Başkanlıkları
YASAL DAYANAK: Hayvanları Koruma Kanunu

İl Hayvanları Koruma Kurulu Başkanlığına,
Orman Su İşleri Müdürlüğüne,
Belediye Başkanlığına,

Her yerin betonlaştığı günümüzde, yiyecek ve su bulamadıkları için, açlık ve susuzluktan ölen hayvan sayısı düşündüğümüzden çok daha fazla ve onların kendilerini besleyen gönüllülere yaşamsal ihtiyaçları var.
Bu bağlamda:
====1. Hayvanları Koruma Kanunu Yönetmeliği'nin, Madde 21/1/d şıkkında hükme bağladığı, sahipsiz hayvanların beslenmesine ilişkin gönüllülere verdiği görev ve hak ile merhametli insanlar bu hayvanlara su ve yemek koyduklarında, bazı insanlardan tepki almakta, hatta darpa maruz kalmaktalar. Bu darp edip gönüllüyü engelleyenler, yasanın BİRİNCİ Bölüm-Madde 1. "Hayvanların rahat ve her türlü acıdan ızdıraptan uzak yaşatılmasını, mağduriyetlerinin önlenmesi" hükmünü ihlal etmektedirler. 
=====2. İki lokma yemek bulduğu için sevinen bir kediyi taşlayan, su içen bir köpeğin su kabını fırlatıp atan, tekmeleyen, gönüllülere engel olan insanlara, Belediyeler ve Orman Su İşleri Müdürlüğünce, yönetmeliğin Madde 5 – (1) Belediyeler ve Orman Su İşleri Müdürlükleri "Hayvan sevgisi, korunması ve yaşatılması ile ilgili EĞİTİCİ faaliyetleri yerel hayvan koruma görevlileri ile koordineli olarak düzenlemekle yükümlüdürler" hükmü gereği, hem bilgilendirme yapılmasını hem de aşağıda içeriğini belirttiğimiz YASAL UYARI AFİŞ ve TABELALARINDAN şehrin sokak, cadde ve parklarına asılmasını talep ediyoruz. 
=====3. Üzerinde belediye ve Orman Su İşleri Müdürlüğü adı ve logosu bulunan, """""Sokaklar ve kaldırımlar kamuya aittir. Burada yaşayan hayvanlar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu güvencesi ve koruması altındadır. Hayvanların yaşam hakkına zarar vermek yasal olarak cezaya tabidir"""" mesajını içeren YASAL UYARI AFİŞLERİ ve TABELALARININ konulacağı yerlerin gönüllülerle birlikte tespit edilmesini talep ediyoruz.
Bu günkü şiddet toplumunda, hayvan sevgisini ve yaşam hakkına saygıyı yerleştirecek hizmet ve çalışmalar yapılması halinde, hem hayvanların korunması sağlanmış olacak, hem de toplumda şiddete karşı merhamet duyguları güçlendirilmiş olacaktır.
Bu taleplerimize ve müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süre içerisinde tarafımıza bilgi ve cevap verilmesini saygılarımızla arz ederiz.

İsim Soyad:
Tc Kimlik No:
=========================================
EKLİ KANUN MADDELERİ
====================================================

1. Ek...5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 
MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.
MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir. b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir. c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.
________________________________

2. Ek...5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği:
Madde 5 – (1)ORMAN SU İL MÜDÜRLÜĞÜ .... f) Hayvan sevgisi, korunması ve yaşatılması ile ilgili eğitici faaliyetleri belediye, gönüllü kuruluş ve yerel hayvan koruma görevlileri ile koordineli olarak düzenlemekle yükümlüdür.
MADDE 21 – (1) (Belediyelerce) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir: d) Gecici bakimevlerinde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, GÖNÜLLÜ kuruluşlarla işbirliği içerisinde BESLEME ODAKLARI kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur. Hayvanlar, hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki bir ortama, ormanlık alana veya diğer yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.
-- 

Nesrin Çıtırık
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu 
Başkanı

DOHAYKO İş Bankası

Atatürk Bulvarı Şubesi / ADANA
Şube Kodu : 6004
Hesap No: 494445
TR65 0006 4000 0016 0040 4944 45

Anadolu Sigorta
Kasko Sigortası


İş Güvenlik Marketi
Onlion

www.dreamloftmiami.com
39 yıllık Halil Avcı tecrübesi, Adana' da yine harika bir projeye imza atıyor. Miami sahillerindeki Amerikan tarzı daireleri, DreamLoft Miami projesi ile hayata geçiriyor.

Dohayko Güncel Haberleri
Oy Yok Kampanyası

Giriş Yap