1991'den Bugüne

13. Belediye BAŞK: Kedi BESLENME-SIĞINMA Evi yapılmasını talep ediyoruz

13.(Arşiv No 118) Belediyeler Kedi Beslenme-Sığınma Evi yasal olarak yapmak zorunda. TALEP EDİNİZ..

KEDİLERE uzanan hain elleri KIRMAK için, DEVLET KORUMASININ onların yanında olduğunu göstermemiz gerek. O minicik bedenleri ile bu uçsuz bucaksız dünyaya sığdırılamıyor, dövülüyor, taşlanıyor, işkence görüyor, torbalanıp dağa taşa atılıyorlar. Milyon dolarlık rezidanslarda da, gecekondu bölgelerinde de İYİLİK ve KÖTÜLÜK arasında savaşlar yaşanıyor, sevenler sevmeyenlere karşı mücadele ediyor. 
"Sizler kedileri beslerken komşunun size sataşmaması, kedilerin aç kalmaması, soğuk günlerde bir sığınakları olması" için, sitelere, parklara, sokaklara uygun alanlara üzerinde TABELASI da olan KEDİ SIĞINMA ve BESLENME evi yapılması için" aşağıda ki örnek yazıyı durumunuza uyarlayıp belediyeye yazılı ve sözlü müracaat edin.

Niçin KEDİ BESLENME-SIĞINMA EVİ:
1. Üzerinde belediye adı ve YASA MADDESİNİN yazılı olduğu bir tabelası olan bir kedi besleme evi, insanlara "demek ki kedilerin beslenmeleri devletin korumasındaymış" duygularını veriyor ve vatandaş kedilere tepki göstermeye biraz çekiniyorlar.
2. Karnı doyan kediler de insan kapısına gitmiyor, dolayısı ile şikayet edilmiyor, dövülmüyor ve taşlanmıyorlar. Kedilerden şikayetin yoğun olduğu yerlere özellikle bu besleme ve sığınma evlerinden yaptıralım ki, insanlar onların DEVLET KORUMASI altında olduğunu somut bir şekilde görsünler.
3. Özel sitelerin, KURUM ve KURULUŞLARIN bahçelerinin uzak bir köşesine bu kedi evlerinden konması, orada da insanlarca kedi varlığının kabul edilmesini sağlayacaktır.
Belediyeye olan AŞAĞIDA Kİ ÖRNEK YAZIYI yazıyı bir üst yazı ile Orman Su İşlerine de yazarak onların da devreye girmesini sağlayın. Selam ve sevgilerimle.. 

Nesrin Çıtırık 
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı.. www.haykofed.org

=====================================
BELEDİYEYE BESLENME-SIĞINMA EVİ TALEP EDEN ÖRNEK YAZI:
=====================================

KONU: Şehrinizdeki parklara, sokaklara, site bahçelerine ve uygun alanlara "Kedi Sığınma ve Beslenme Evi" yapılması hk.

GEREĞİ ve BİLGİ İÇİN DAĞITIM: Valilik, İl Hayvanları Koruma Kurulu Başkanlığı, Orman Su İşleri Bölge ve İl Şube Müdürlüğü, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Basın Kuruluşları,

YASAL DAYANAK: 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, İçişleri Bakanlığı Özel İdare ve Belediye Hizmetlerinde Gönüllü Katılım Yönetmeliği.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA,

Hayvan türü içinde insana en yakın olan kediler ve köpekler açlıkla, susuzlukla, işkence ve vahşetle baş ederek var olmaya çalışan çaresiz canlılardır.
Hayvana karşı merhamet ve koruma duygusunun geliştirilmesi, şiddetin 12 yaşa indiği, cinayetlerin aile fertleri arasında işlendiği günümüzde, toplumda yok olmaya yüz tutmuş "Merhamet, Menfaatsiz Paylaşım, Sevgi ve Dostluk" duygularını yeniden var edecektir.
Eko denge içinde haşere kontrolünde de önemli olan kediler, çevresel yapıya da katkıda bulunmaktadırlar. Bir kedinin bir yılda 
30 000 haşerenin üremesini önlediği unutulmamalıdır.

Bu bağlamda taleplerimiz:
1. Hayvanları Koruma Kanunu Yönetmeliği 21. Maddesi (d) şıkkı belediyelerin sahipsiz hayvanları beslemesini ve gönüllülerle birlikte beslenme odakları oluşturulmasını hükme bağlamıştır. Bu bağlamda ekte fotoğrafı görülen Kedi Beslenme ve Sığınma Evinin benzerlerinin şehrinizdeki "parklarda, sokaklarda, kurum ve site bahçelerinde" yapılmasını talep ediyoruz. 
2. Yüce dinimiz İslam, "Hayvana yapılan iyilikte de sevap vardır" buyurmuştur. Aç bir hayvanı doyurmanın sevabının yanında, karnı doyan hayvanın insan kapısına gitmeyeceği için, belediyenize gelen kedi şikayetleri de en aza inecektir. 
3. Kedi Beslenme Sığınma Evinin ön duvarına konacak bir TABELAYA 21. Madde (d) şıkkının yazılmasını talep ediyoruz.
4. Aynı tabelaya, İslam'ın yüce peygamberi Hz Muhammed (S.A.V) tarafından hayvanların korunmasına yönelik söylenmiş kıyamete kadar geçerli sözlerden, hadislerden alıntı yapılarak yazılmasını talep ediyoruz.
Kedi Besleme ve Sığınma Evinin en kısa zamanda yapılmasını ve müracaatımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni suresi içinde bilgi ve cevap verilmesini saygılarımızla arz ederiz.
İSİM, TC kimlik...

Ek 1....5199 Hayvanları Koruma Kanunu Yönetmeliği Madde 21 (d): Hayvanları müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzerlerinde olacak şekilde alındıkları ortama geri bırakılır. Bu ortamlarda belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde besleme odakları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur.

cross