1991'den Bugüne

05. Kedileri Yok Etmek İsteyen Hain Eller Yaz Dolayısı İle Düğmeye Bastı

(Arşiv No 90)
Onları korumak için örnek yazıları ve yasa maddelerini okuyup öğreniniz. KEDİLER ve Site-Apartman Yönetimleri ve merhametsiz insanlar arasındaki savaş yaz dolayısı ile daha hızlandı. Hemen hemen her gün 8-10 civarında kedilerin veya onlara bakan gönüllülerin, yönetimler veya sakinlerce taciz ve rahatsız edildikleri, kedilerin torbalanıp ormanlara dağa taşa atıldığı şikayetleri geliyor.
Bu tacizi yapan yönetim ve kişilere ÖRNEK UYARI YAZISI ekli yasa maddeleri ile aşağıda. Uyarı yazısından sonuç alamazsanız, bu yazıyı eke koyarak Orman Su İşlerinden taleplerinizi içeren yazıyı Orman Su İşlerine yollayınız. Telefonla da takip ediniz. Hayvan haklarını yılmadan yorulmadan topluma anlatmak için kurumlarla görüşünüz, bizden alabileceğiniz broşürleri dağıtınız (broşürler için hiç bir şekilde bir ücret ödemeyeceksiniz, kargoya yapılacak ödeme dışında). Mail gönderirken, bulunduğunuz yerin valilik ve diğer mail adreslerini siz bulacaksınız. Bakanlık adreslerini biz aşağıya ekleriz.
Sıkıntı durumunda [email protected] adersime de yazarsanız biz de her aşamada size destek oluruz. Belediyelere KEDİ TOPLAMAMALARI için örnek yazıyı bir başka paylaşımda dağıtacağız.
Selam ve sevgilerimle.. Nesrin Çıtırık/ Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı.
=================================================
A-) Site veya Apartman Yönetimine veya Kurum Yönetimine UYARI YAZISI
=================================================
KONU: Kedilerin su ve mama kaplarının atılması, bakan gönüllülere müdahale, kedilerin toplatılıp yok edilmesİ tehditlerine karşı UYARI YAZISIDIR.
YASAL DAYANAK: Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği
BİLGİ ve GEREĞİ İÇİN DAĞITIM: Valilik İl Hayvanları Koruma Kurulu Başkanlığına, Orman Su İşleri Müdürlüğüne..
SİTE YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA,
Başta TBMM de kabul edilmiş Hayvanları Koruma Kanunu ilgili maddeleri ve diğer hususları bilgilerinize sunuyorum:
1. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, sahipsiz hayvanların yaşam haklarını YASAL güvence altına almıştır. (EK 1 Madde1)
2. Sahipsiz hayvanlara ilişkin her türlü işlem yasanın uygulayıcı olan Valilik Orman Su İşleri Müdürlükleri ve Belediyelere verilmiştir. Belediyeler dışında hiç bir kurum veya kuruluş, sahipsiz hayvanlara müdahale edemez, toplayamaz, bir yerden bir yere taşıyamaz. (EK 2. Madde 20)
3. Belediyelerin de kedi ve köpekleri toplaması kanunla NET BİR ŞEKİLDE belirlenmiştir. Belediyeler de kedi ve köpekleri sadece KISIRLAŞTIRMA amacı ile toplar, kısırlaştırır, bakım ve tedavisini yapar ve sonra ALDIĞI YERE bırakır. Belediye de toplamayı gelişigüzel yapamaz, yasa maddelerini uygulamak zorundadır. Kediler için özel merkezi olmayan belediye KEDİ TOPLAYAMAZ. Hiç bir hayvanın yeri keyfi olarak kısırlaştırma amacı dışında değiştirilemez, hayvan doğası gereği alıştığı ve yaşadığı yerde yaşamı kanunlar ile devlet tarafından desteklenir. (EK 3. Madde 21)
4. Hayvanlar, fiziki engel olmayan her yere girerler, bunun yasaklanması söz konusu olmadığı gibi, hayatın olağan akışına da aykırıdır.
5. Siteniz ve diğer tüm siteler hayvanların doğal yaşam alanlarına kurulmuştur. Bahçeleri, tarlaları, doğal yeşil alanları, çeşmeleri, sulakları yok ederek onların beslenme ve su ihtiyaçlarını giderecekleri ortamları yok ettiğimiz için, başta kediler olmak üzere köpekler ve hatta kuşlar da insan yoğun yerleşim alanlarına bir lokma yemek ve bir yudum su bulmak umudu ile gelmektedirler.
Yaşam alanlarını gasp ettiğimiz, yerine çirkin beton bloklar diktiğimiz, her yere asfalt yaptığımız bu ortamda, bu hayvanlara gidecek yer bırakmadığımız açıktır.
Gerek insani ve vicdani boyutta ve gerekse yasal boyutta bu hayvanlarla birlikte yaşamak zorundayız. Şiddetin 12 yaşa indiği, cinayetlerin aile içinde işlenmeye başlandığı günümüz toplumunda, bu hayvanların varlığı ile oluşacak merhamet ve şefkat duygularına, sadece hayvanlar için değil insanlar için de ihtiyacımız var.
Gıdalarımıza zararlı katkı maddeleri koyarak bizi içten içe öldürenleri, üç kuruşu için kadın, çocuk ve yaşlı insanları bıçaklayanları, kurallara uymamaktan dolayı her yıl 5000 kişinin ölümüne, 80 000 kişinin de yaralanıp sakat kalmasına sebep olan sürücüleri, okul kapılarında uyuşturucu satıp gençleri genç ölümlere mahkum edenleri göz ardı ederek, bu ağzı dili olmayan çaresiz hayvanları en büyük tehlike olarak görmek ve yok edilmelerini talep etmek vicdani olmadığı gibi uygar bir yaklaşım da değildir.
Aşağıda ekli yazıda DETAYI İLE ANLATTIĞIMIZ SORUNLAR yaşanmaktadır. (EK 4)
Ayrıca siteniz kimi sakinlerinin ve yönetiminizin kedileri ve köpekleri besleyen gönüllülere tepki göstermekte olduğu da tarafımıza ulaşan bilgiler arasındadır.
Bu durum kesinlikle yasayı ihlal etmektir. Bu kötü muamelelerin devam etmesi durumunda:
1. Site yönetim kurulunuz hakkinda, 5199 sayili yasayi ihlalden Valilik makamına ve Orman Su Isleri Bölge ve Şube Müdürlüklerine yazı yazılarak, hakkınızda idari soruşturma açılması ve idari para cezası verilmesi talep edilecektir.
2. Kaymakamlık Denetim Elemanlarınca sitenizde yaşayan hayvanların yaşam haklarının korunması için tedbir alınması istenecektir.
3. Ekodenge içinde önemli bir yer tutan kedileri yok ederek ekolojik dengeyi bozarak çevreye zarar verilmesi sebibi ile yine Orman Su İşleri Müdürlüğüne ve Jandarma Komutanlığına hakkınızda soruşturma açılması için şikayette bulunulacaktır.
4. Bu gün bu hayvanları yok edebilecek kişilerin, yarın çocuk kadın yaşlı gibi kendilerini koruyamayan insanlara da zarar verecek potansiyel suçlu olmaları nedeni ile, tedbir alınması açısından Emniyet Müdürlüğüne ve Toplum Destekli Polis'e yasal hak olarak baş vurulacaktır.
5. Sitenin tüm yönetim çalışmalarını, çevre ve dairelerin imara uygunluk açısından ilgili tüm kurumlarca denetimini talep etmek gibi hususlar da yasal hakkımız olarak saklıdır.
Ama sosyo kültürel olarak üst düzeyde insan yapısına sahip ve sorumluluk duygusuna sahip olan siteniz ve yönetiminizin bu tür sıkıntılara sebebiyet vermeyeceğini, zaten çok zor koşullarda yaşam savaşı veren kedilere verilen bir lokma yemek ve bir yudum suyu çok görmeyeceğinizi umut ediyor, bizim ve Hayvan Hakları Federasyonunun olayın takipçisi olacağımızın bilinmesi ricamızla saygılarımızı sunuyoruz.
Isim TC Kimlik: Iletisim:
___________________________________________________
YAZININ EKLERİ:
EK 1 ........ 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu BİRİNCİ BÖLÜM-Amaç
MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.
MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir. b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir. c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.
____________________________________________________
EK 2 ......... Hayvanların Korunmasına Dair Kanunun Uygulama Yönetmeliği
Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanların Toplatılması ve Bakılması
MADDE 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır:
a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur.
b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır.
c) Eziyet edilmeden toplanılacak veya toplattırılacak sahipsiz hayvanlar, nakliye araçlarında kafesler içerisinde geçici bakımevlerine kısırlaştırılıp ve aşılattırıldıktan sonra tekrar geri bırakılmaları için nakledilir. Toplanan hayvanların nakil esnasında herhangi bir zarar görmemesi için tüm önlemler alınır.
d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.
_______________________________________________
EK 3 ............. 5199 sayili Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) (Belediyelerce) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir.
==================================
glasses ifade simgesi YÖNETİMLERE UYARI YAZISINA RAĞMEN DÜZELME OLMAMASI HALİNDE, APARTMANA OLAN UYARI YAZIMIZ DA EKE KONARAK ORMAN SU İŞLERİNE GÖNDERİLECEK ÖRNEK YAZI:
================================
KONU: Sitemiz ve çevresinde, yönetim ve kişilerce yapılan hayvan hakkı ihlali için, daha önce yazdığımız uyarı yazısı incelenerek gerekli işlemin yapılması hk.
BİLGİ ve GEREĞİ İÇİN DAĞITIM: Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Müftülük, Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü,
ORMAN SU İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE,
Ekli yazıda görüleceği üzere, yasal hak olarak sahipsiz hayvanlara yaptığımız besleme, şikayete konu olan kişi ve yönetimlerce engellenmekte, kedilere karşı onların yaşamlarına kast edecek tehditler sürmektedir. (BURADA OLAY ANLATILACAK!!!!)
Bu bağlamda:
1. Site-Apt yönetimlerinin ve bahse konu sorunlu komşuların Hayvanları Koruma Kanunu konusunda bilgilendirilmeleri, yasadaki cezai işlemler konusunda uyarılmalarını talep ediyoruz. Hayvanların toplanmasının, yasal koşullar belirlenerek sadece belediyelerce yapılacağının, kısırlaştırma dışında hayvan toplamanın veya yerlerini değiştirmenin yasayı ihlal etmek olacağını, hayvanların yaşamlarına olan her türlü tehdit ve müdahalenin cezaya tabi olacağını, hayvanların fiziki engel olmayan her yere girmelerinin girmelerinin engellenemeyeceğini, gönüllülerin sahipsiz hayvanları beslemesinin yasalarca korunan bir hak olduğunun, aksi durumlarda idari işlem yapılacağının net olarak yönetim ve şahıslara anlatılmasını talep ediyoruz.
2. Bakanlıkça yaptırılmış olan üzerinde bakanlık adı olan su kaplarının yönetime verilerek site bahçesi ve çevrede uygun yerlere konulmasının istenmesini talep ediyoruz. Böylece, şahıslara, hayvanların beslenmesinin sağlanmasının devletin koruması altında olduğu gösterilmiş olacaktır.
3. Bu bölgeye, belediyece TABELALI SULUKLAR konmasının sağlanmasını talep ediyoruz. Ayrıca, daha önce bakanlığınızca site apartman bahçelerine konmak üzere yaptırılan kedi evlerinden yönetime verilmesini ve uygun yere konmasının sağlanmasını talep ediyoruz.
4. Hayvanların yaşam haklarına ilişkin üzerinde yasa maddeleri olan afişlerin apartman site ve bu bölgeye asılmasını talep ediyoruz. Ayrıca, kitlelerin göreceği bilboardların yapılmasını talep ediyoruz.
5. Müdürlüğünüzce, Müftülük, Toplum Destekli Polis, Emniyet Çoçuk Şubesi ve Aile ve Sosyal Politiklar Müdürlüğü ile iletişim kurularak, hayvanlara karşı merhamet ve şefkat göstermenin ve hayvan haklarının bu kurumların topluma yönelik çalışmalarında yer almasının sağlanmasını talep ediyoruz.
Uygulaması bakanlığınıza verilen 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun tüm gereklerinin yerine getirilmesi hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini talep ediyoruz.
Müracaatımıza ilişkin 3071 ve 4982 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.
İSİM, TC NO, ADRES.
Orman Su İşleri Bakanlığı MAİL ADRESLERİ:
[email protected],
[email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected],
[email protected], [email protected],
[email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected], [email protected],
[email protected], [email protected],
[email protected], [email protected]; [email protected];
[email protected]; [email protected];

cross