1991'den Bugüne

Orman Su İşl.Bakanı Veysel Eroğlu: Köpekleri TOPLAMA kamplarına götürmek KATLİAM olacak, vaz geçin


Arkadaşlar,
YENİ BİR TOPLAMA sinyali var, BUNA GEÇİT VERMEYECEĞİMİZİ Orman Bakanı'na bildiriyoruz. Bakanın 3 şehirde ki PİLOT çalışmaya ilişkin beyanatında "sokak köpeklerini chipleyip sahiplendirme" adı altında "TOPLAMA" işaretinin tekrar
verildiğini düşünüyoruz. Sokak köpeklerimizin SAHİPLENDİRME şansının ne kadar düşük olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun bakanın pilot çalışma olarak tanımladığı ÖN SIRAYA alınması MANİDAR ve ŞÜPHE uyandırıcı. Gerçi böyle bir şey CANIMIZI ortaya koyar ENGEL oluruz ama BU GERÇEĞİ GÖRDÜĞÜMÜZÜ de bakanlığa bildirmeliyiz. Sahiplendirme TERK EDİLMİŞ EV HAYVANLARI için olmalı, sokakta ki dostlarımız içinse KISIRLAŞTIRMA ve SOKAKLARDA YAŞAMLARINI GÜVENCE ALTINA ALMA çalışması bakanlığın pilot bölgelerde ki ana HEDEFİ olmalıdır. Bakana yolladığımız ANA TALEPLERİ içeren yazı ektedir. Sizler de gerek gördüğünüz başka konuları da ekleyerek yollayabilir ve bir OLASI TOPLAMAYA GEÇİT VERMEYECEĞİMİZİ ifade edebilirsiniz. Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı _________________________

Orman Su İşleri Bakanı Sn Prof Dr Veysel Eroğlu,
TV ve yazılı basında yer alan “Pilot olarak seçilen şehirlerde sahipsiz sokak hayvanlarının chiplenerek sahiplendirilmek üzere geniş serbest alanlı merkezlere toplanacağı, sahiplendirilmeyenlerin geniş alanlarda serbestçe gezecekleri” söylemi yer almaktadır. 
Oysa hayatın olağan akışı içinde “sokak hayvanlarının” sahiplendirilme oranı çok düşüktür. Bakım evlerinde büyük ölçüde “terk edilmiş ev hayvanları ve yavru hayvanlar “ sahip bulurlar. Dolayısı ile “sokak hayvanlarının sahiplendirlmesi” adı altında “YENİ BİR TOPLAMA FURYASININ” hedeflendiği izlenimi alınmaktadır. Bütün yurt genelinde belediyelerin büyük bir kısmı bakım evlerinde bulunan 30-40 köpeğe dahi bakamamakta, hayvanları açlık ve susuzluğa, güneşe ve soğuğa mahkum ederek acılı ölümlere mahkum etmektedir. Bakanlığınız bu yasaya ve insanlığa aykırı durumu düzelttirmeyi başaramamıştır. Bu zihniyete “binlerce hayvanın teslim edilmesini” amaçlamak ise, “katliamla” eşdeğerdir.
Bu bağlamda İstanbul, Kocaeli ve Trabzon olarak belirlenmiş olan pilot bölgelerde ki çalışmalar için TEMEL konularda ki önerilerimizin uygulamada dikkate alınmasını önemle talep ediyoruz.
l. Oluşturulacak bakım evlerinde ki yaşam alanları, Hayvanların her açıdan görülebileceği ve kolayca ulaşılabileceği normal büyüklükte bahçeli bölmelerden oluşmalı. Orman yapısı içinde büyük alanlar, her an kontrol altında tutulması ve yaralanma durumunda kolay ulaşılması açısından kesinlikle uygun değildir. Köpekler sürekli olarak insan teması ve kontrolü altında olması gereken hayvanlar olduğu için, “orman yapısı” köpekler için uygun değildir ve doğalarına aykırıdır.
2. Oluşacak bakım merkezlerinde “sakat, kör, işkence görmüş, küçük yavrular, sahipli iken terk edilmiş, sokakta yaşayamayacak mağdur hayvanlar" bulunmalı, onun dışında ki tüm hayvanlar “aşılanıp, kısırlaştırılıp, chiplenip” ALINDIĞI YERE bırakılmalıdır. 
3. Kısırlaştırma tüm ilçe, belde ve köyleri de kapsayacak şekilde “KAMPANYA” şeklinde yapılmalı. Bunun için tecrübeli veteriner hekimler, veteriner teknikerleri ve toplamacı ekip oluşturulmalı. Kısırlaştırma olmadan sahipsiz hayvan popülasyonu kontrol altına alınamaz. Maddi durumu uygun olmayan hayvan sahiplerine de kısırlaştırma hizmeti verilmeli. Sahipsiz hayvanların ana kaynağının üretilip sokağa bırakılan sahpili hayvanlar olduğu unutulmamalı.
4. Petshoplar, üretim çiftlikleri ve merdiven altı üretim denetlenmeli. İthalat ve yurda kaçak hayvan girişi engellenmesi için kurumlar harekete geçirilmeli.
5. Sokakta ki hayvanlar için beslenme odakları oluşturulmalı. Karnı tok hayvan insana yaklaşmaz ve bu da şikayetleri en aza indirir.
Bu bağlamda, sokak köpeklerinin SAHİPLENDİRİLME adı altında toplanmayacağının ve uçsuz bucaksız orman arazilerine bu hayvanların doldurulmayacağının net AÇIKLAMASININ tarafınızca yapılmasını tüm hayvan hakları camiası beklemektedir.
Zaten aksi bir uygulamanın tüm camia tarafından asla kabul edilmeyeceği de bilinmelidir.
Saygılarımızla...
Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
TC Kimlik..13230091212

cross