1991'den Bugüne

Adana Cevre Md. kedileri yok eden SITE yonetimini uyarisi ve ornek yazismalar..

                                     Sevgili Arkadaslar,       

                Adana'da ust gelir grubuna ait insanlarin oturdugu bir plazada, orada oturan bir sakinden kedilerin yok edildigi bilgisi geldi.             

                Yaptiklarimiz:
                Il Cevre Mudurlugune EK 2 deki yaziyi yolladik ve sorusturma acmasinin yaninda yazida goreceginiz gibi Belediye,Toplum Destekli polis ve Muftuluk ile birlikte olaya mudahil olmasini ve sorusturma acilmasini talep ettik.
                Il Cevre Mudurlugunden EK 1 deki cevap geldi. Mudurluk yetkilileri plaza yonetimi ile gostuler, yasal uyari  ve hayvan haklarina iliskin bilgilendirme yaptilar. Plaza gorevlilerinin sokak hayvanlarinin korunmasi konusunda itina gostermeleri ve yasal olarak bilgilendirilmelerini istediler.
                Lutfen EK 2 deki BIZIM ORNEK YAZIMIZI not edin, sitelerde kedilerin zehirlenmesi torbalanarak atilmasi durumunda bu sekilde yazi yazin.
                Devletin gorevlilerinin oraya gitmeleri bile cok onemli, en azindan kapicilar ve guvenlikler eger emir yonetimden geliyorsa, itiraz edebilirler bunun yasal bir suc oldugunu bilirlerse. Bu iki yaziyi da print edip saklayin, benzer bir durumda olaya mudahale etmek istemeyen il cevre mudurlugu gorevlilerine gosterin.
 
                                     Selam ve sevgiler    nesrin/ HAYTAP/ DOHAYKO
_______________________________
 
Adana Il Cevre Mudurlugunun Cevabı
 
From: [email protected]
To: [email protected]
 
                                      Sn. Ibrahim GULMEZ
                                      DOHAYKO     
                    Gulek Plaza yetkilileriyle yapılan gorusme  neticesinde; kedi olumleriyle ilgili bilgilerinin olmadigi ifade edilmis olup; sokak hayvanlarinin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu guvencesi altinda oldugu bilgisi verilmistir.
                     Soz konusu plaza alani icersinde  5199 sayılı yasa hukumleri dogrultusunda, Plaza gorevlilerinden sokak hayvanlarinin  korunmasi ile ilgili daha fazla itina gosterilmesi istenmistir.
     
                                                  Bilgilerinize rica ederim.

ADANA IL CEVRE VE ORMAN MUDURLUGU
DOGA KORUMA VE MILLI PARKLAR SUBE MUDURLUGU 
 --------------------------------------------------------------------------------

Adana Il Cevre Mudurlugune Muracaatımız:
 
From: [email protected]
To: [email protected]
CC: [email protected]; [email protected];
Subject: Adana Il Cevre Mudurlugune: ........ Plaza da kedileri yok eden "potansiyel suclular"
hk sorusturma istemi
Date: Fri, 10 Dec 2010 18:29:44 +0200
                                    
                                      Adana Valiligi Il Cevre ve Orman Mudurlugune,
                       Asagida ekte sundugumuz dernegimize bir vatandas tarafindan gonderilen yazida, adi gecen PLAZA sitesinde "kedilerin yok edildigi" seklinde sikayet dile getirilmistir.
                       Bu sitedeki bazi sakinlerinin gecmiste de hayvanlarin yasam haklarina karsi tehdit iceren yaklasimlari bilgisi tarafimiza ulasmisti.
                       Ayrica bize ulasan bir diger bilgi de, yakin zamanda bazi sahislar tarafindan kediler bir kutuya konmus ve uzaklara atilmasi icin yonetime birakilmasi olmustur.
                       Doganin en onemli parcasi olan hayvanlar 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanununun guvencesi altindadir. (Ekli yasa maddeleri)
                       Kediler ise eko denge icinde insanlara zararli olan haserelerin kontrolunde en onemli rolu oynayan hayvanlardir. Kediler yok edildigi takdirde, sehrin altini dolasan yuzlerce kilometrelik lagim borularindan yer yuzune cikan hasereler uzerinde dogal kontrol olmayacagini maalesef bazi "cevre bilincinden yoksun kisiler" gorememektedir.
                       Bu Plaza, agaci cimeni topragi olan bir yerdir ve bahceli dogal alana kurulmustur. "Duyarsiz" insanlar mevcut kedileri "acimasizca" yok etseler de, yerine ilahi dengenin geregi olarak yenileri gelecektir.
                       Insanliktan, merhametten ve vicdandan yoksun bazi "sahislarin" bu agzi dili olmayan caresiz hayvanlari yok etmelerine sessiz kalmak bir insanlik sucu olacaktir. Ayrica sahipsiz hayvanlarin hangi kosullarda toplanacagi yasada acikca belirtilmistir. (Ekli yasa maddeleri)
                       Bu gun o caresiz kedileri torbalara koyup yok eden insafsiz insanlar, yarin orada yasayan bir cocuga veya bir yetiskine de zarar verebilecek potansiyel suclulardir.
                       Bu baglamda,
                      1. Bu PLAZA da yok edilen kedilere iliskin 5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanunun ihlal edilmesi, sahipsiz hayvanlarin yasaya aykiri bicimde toplanmasi baglaminda idari sorusturma acilmasi, bu ihlali yapan kisi ya da yonetim kurulu uyelerine idari para cezasi verilmesi.
                      2. Toplum icin de zararli olabilecek "kedileri yok eden hasta ruhlu insanlarin" kimler oldugunun, insan guvenligi acisindan da bulunmasinin plaza yonetiminden talep edilmesi, 
                      3. Belediye ve Toplum Destekli Polis ile isbirligi halinde oradaki sakinlerin ve calisanlarin 5199 sayili yasa ve hayvanlarin haklarina iliskin bilgilendirilmesi ve egitilmesini, 
                      4. Muftuluk ile O bolgedeki camilerde hayvanlarin yasam haklarina iliskin vaaz verilmesi icin iletisim kurulmasini talep ediyoruz.
                      Muracaatimiza iliskin 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ediyoruz.
                                                                         Nesrin Citirik
                                               HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu Baskan Yardimcisi
                                                              DOHAYKO Genel Sekreteri
                                                       Adana Valiligi Il Hayvan Koruma Gorevlisi

TC kimlik...13230091212
Dagitim: Adana Il Emniyet Mudurlugu Toplum Destekli Polis Burosu, Adana ve Cukurova Muftulukleri, Cukurova Belediyesi, .............Plaza Yonetim Kurulu Baskanligi, Basin Kuruluslari
 
Ek 1.. Dernegimize yok edilen kedilere iliskin PLAZA da mukim sakinin muracaati

Ek 2.. Muracaatimiza dayanak olan kanun maddeleri..

_____________________________________________

Ek..1...

---------- Yönlendirilmiş ileti ----------
Kimden: <[email protected]>
Tarih: 30 Kasım 2010 22:00
Konu: kedilerim
Kime: [email protected]

DOHAYKO Baskanligina,
Yenibaraj Mah. 68001 sokak ........Plaza adresinde oturmaktayım.Yurt dışında bulunduğum 2010 Eylül Ekim aylarında,zaman zaman balkondan inip bahçede evin civarında oturan yavru kedilerim ve anneleri kayboldu. Aldığım duyumlara göre bilmediğim bazı kişiler tarafından kutulara doldurulup başka yerlere götürülmüş, Belediye ve DOHAYKO ya sordum, oralara teslim edilmemiş, Biraz büyüyünce  köydeki bahçeme götürmeyi düşündüğüm kedilerimin akıbetlerinin araştırılmasını bilgilerinize sunuyorum.
Sevgi ve selamlar                                                                                                                                                              Ecz................
TEL: 0532 .............
_____________________________________________

Ek 2...5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanunu  Ilgili Maddeleri

MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.  
MADDE  4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:
a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.
b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi  yaşamları desteklenmelidir.
c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Yonetmelik ilgili maddeleri:

BİRİNCİ BÖLÜM
Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanların Toplatılması ve Bakılması
Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların toplatılması

MADDE 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır:
a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur.
b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır.
c) Eziyet edilmeden toplanılacak veya toplattırılacak sahipsiz hayvanlar, nakliye araçlarında kafesler içerisinde geçici bakımevlerine kısırlaştırılıp ve aşılattırıldıktan sonra tekrar geri bırakılmaları için nakledilir. Toplanan hayvanların nakil esnasında herhangi bir zarar görmemesi için tüm önlemler alınır.
ç) Gönüllü kuruluşlar, belediye ile işbirliği yaparak bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak sahipsiz hayvanları toplayabilir.
d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.

cross