1991'den Bugüne

2009/ Belediyeler Gonullulere BARINAKLARDA YASAK Koyamaz, Ornek yazi ve Kanun Maddeleri

Sevgili Arkadaslar,
Bakimevlerine giden gonullulere zaman zaman YASAK gundeme getirilmekte. Cunku BELEDIYE VETERINER HEKIMLERI kesinlikle bakimevindeki hayvanlara bakmayi, tedavi etmeyi bir ANGARYA ve ZUL olarak goruyorlar. Bakimevine giden gonulluler ise onlari OTURDUKLARI KOLTUKLARINDAN KALKIP CALISMAYA zorlamis  oluyorlar. Ayni sekilde personel icin de bu gecerli, onlar da hayvanlar ac ve susuzken  sigara cay icerler, hayvanlar donarken soba yakar sicak odada otururlar.
Bu bir kac istisna haric boyledir, hemen hemen her yerde.
Taseron firma varsa durum daha da vahimlesir, taseron firma hayvanlar sirtindan sagladigi ranti artirmak icin gonulluleri istemezler. Oldurerek sayiyi kontrol altinda tutmak icin, mamalari az verip mamadan calmak icin, ilaclari az kullanmak ve karlarini bu yolla artirmak icin gonullu istemezler. Zaten yeni donemde bakimevlerinin taseron firmalara verilmemesi icin ciddi tesebbuslerimiz olacak.
Elbetteki hayvanlarimizi zulme terk etmeyecegiz.
Yasanin asagidaki maddeleri sarih bir sekilde belediyelerin gonullulerle calismasini, Il Cevre Mudurluklerinin de bu calismayi "saglmalarını" hukme baglamistir.
Sorun yasadiginiz belediyelere asagidaki gibi ekinde kanunlar olan bir yazili muracaat yapin lutfen. Bizi de haberdar ederseniz birlikte takip ederiz. Bunun uygulanmamasi yasanin  ihlal edilmesi demektir.
Ama olumlu gelisme olmazsa, Valilige yazarak Il Cevre Mudurlugunce bu belediye icin yasayi ihlalden dolayi sorusturma acilmasini talep edeceksiniz.
Ikinci asamada ise Orman ve Su Isleri Bakanligina ve Icisleri Bakanligina yazarak belediye icin sorusturma isteyeceksiniz.
Sorusturmayi eger mumkunse direkt olarak Veteriner Isleri Muduru veya Barinaktan sorumlu veteriner hekim icin isteyin. Cunku baskanlari etkileyen ve kiskirtanlar veteriner hekimlerdir, biliyorsunuz.
Selam ve sevgilerimle.... nesrin/ HAYTAP/ DOHAYKO
______________________________________________________________

BELEDIYEYE ORNEK YAZI

Belediye Baskanligina,
Belediyenize ait bakimevi ile ve belediyenizin sahipsiz hayvanlara yonelik hizmetlerine destek veren bir gonulluyum. Zaten 5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanunu sahipsiz hayvanlara yonelik belediye calismalarinda, belediyelerin gonullulerle musterek hareket ederek isbirligi yapmasini hukme baglamistir.

Fakat yasada da asagida ekte sunulan maddelerde gorulecegi sekilde hukme baglanmis olan gonulluluk esasina dayali destegimiz ve calismalarimiz, belediyeniz gorevlilerince engellenmektedir.
Belediyeniz gorevlileri (.......................burada engellerin nasil kondugunu yazin) seklindebir yaklasim ile yasayi ihlal etmektedirler.
Bu baglamda:
1. Yasanin ihlal edildigi bu olumsuzluga sebep olan gorevliler (......isim yazilacak..................) hakkinda sorusturma acilmasini,
2. Gerek bakimevi ve gerekse hayvanlara yonelik diger hizmetlerde gonullu calisma hakkimin saglanmasini ve buna saygi duyulmasini talep ediyorum.
Muracaatima iliskin 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimla arz ederim.
Isim, TC kimlik, Iletisim bilgileri
Dagitim: BIMER, Icisleri Bakanligi ilgili birimleri, Valilik, Kaymakamlik, Il Cevre Mudurlugu, Partilerin Genel Merkezleri ve il ve ilce Baskanliklari, Basin Kuruluslari

Ek.... Hayvanlari Koruma Kanunu Uygulama yonetmeliginin Belediyelerin ve Il Cevre
Mudurlugunun gonullulerle birlikte calismalari ile ilgili hükümleri:

Madde 7 - (1) Belediyeler;
a) Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbî bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerinin kayıt altına alınmasıyla,
b) Geçici bakımevine gelen hayvanları öncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine kaydederek müşahede altına almakla, gerekli tedavilerin yapılmasını, kısırlaştırıp aşılanmasını ve işaretlenmesini müteakip alındığı ortama bırakmakla, geçici bakımevlerine gelen hayvanların sahiplenilmesi için yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yapmakla,
ç) Bölge ve mahallerindeki, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, işaretlenmesi ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, alındığı ortama geri bırakılması ve sahiplendirilmelerinin yapılması için hayvan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetlerde yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla gorevli ve sorumludur.

MADDE 5 – (1) İl Müdürlüğü;
a) Hayvanların korunması ve refahının sağlanması ile ilgili olarak kurum ve kuruluşların il
düzeyindeki faaliyetlerini izlemekle, yönlendirmekle ve bu konuda gerekli koordinasyonu
sağlamakla,
b) Yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yaparak sahipsiz hayvanların kontrolünü takip etmekle,
e) Sahipsiz hayvanların kayıt altına alınması ile ilgili faaliyetleri, belediyelerle ve gönüllü kuruluşlarla eşgüdüm sağlayarak yaptırmakla,
f) Hayvan sevgisi, korunması ve yaşatılması ile ilgili eğitici faaliyetleri belediye, gönüllü kuruluş ve yerel hayvan koruma görevlileri ile koordineli olarak düzenlemekle,
cross