1991'den Bugüne

Orman ve Su Isleri Bolge Mudurlugune: SİTE de Hayvanlara Kotu Muamele icin Sorusturma Istek yazisi

Konu: Site ve apartmanlarda hayvanlarin yasam haklarini ihlal edilmesi konusunda sorusturma acilmasi talebi

Orman ve Su Isleri Bolge Mudurlugune

Asagidaki isim ve adresi  yazilmis olan Sitede hayvanlara kotu muamelede bulunuldugu, yok edildigi ve yaygin olarak hayvanlarin yasam haklarinin ihlal edildigi sikayeti tarafimiza ulasmistir. 
Oysa ki:
1. 5199 sayili Hayvanları Koruma Kanunu, sahipsiz hayvanlarin yasam haklarini  "Yasal" guvence altina almistir. (EK 1)
2. Sahipsiz hayvanlara iliskin her turlu islem, yasanin uygulayicisi olan Orman ve Su Isleri Bakanligina bagli Bolge Mudurluklerine ve "Belediyelere" verilmistir. Belediyeler disinda hic bir kurum ve kurulus sahipsiz hayvanlara mudahale edemez, toplayamaz, bir yerden bir yere tasiyamaz. (EK 2)
3. Belediyelerin toplayip rehabilite ettikleri hayvanlarin dahi "ALINDIKLARI YERE" birakilmalari esastir. Hic bir hayvanin yeri degistirilemez, alistigi ve yasadigi yerde yasami kanunlarla desteklenir, devam eder. (EK 3)
Gunumuzde siteler hayvanlarin dogal yasam alani olan bolgelere kurulmustur. Dogayi gasp ettigimiz, beton bloklar diktigimiz, her yeri asfalt yaptigimiz bu ortamda, bu hayvanlara "gidecek yer" bırakmadigimiz, gerek insani boyutta ve gerekse yasal boyutta bu hayvanlarla birlikte yasamak zorunda oldugumuz aciktir.
Bu sitede yasmakta olan hayvanlarin ".........................buraya sikayet yazilacak......................................." sikayeti tarafimiza ulasmistir.
Ayrica sitenin kimi sakinlerinin ve yonetimin hayvanlari besleyen gonullulere tepki gostermekte oldugu da tarafimiza ulasan bilgiler arasindadir. 
Bu durum kesinlikle yasayi ihlal etmektir. Bu baglamda yasa maddeleri ve asagidaki hususlar dikkate alinarak site hakkinda sorusturma acilmasi ve onlem olarak gerekli islemlerin yapilmasini talep ediyoruz:
1. Site yonetim kurulu, sakinler ve hayvanlara zarar veren gorevliler hakkinda, 5199 sayili yasayi ihlalden  idari sorusturma acilmasi ve idari para cezasi verilmesini, yok edilen hayvanlarin bulunup yerlerine getirilmesinin saglanmasini talep ediyoruz.

2. Mudurlugunuz denetim elemanlarinca site ve cevresinde yasayan hayvanlarin yasam haklarinin korunmasi icin tedbir alinmasini, ayrica site yonetimi, sakinleri ve gorevlilere Hayvanlari Koruma Kanunu bilgisinin ve cezai mueyyidelerin bilgisinin verilmesini talep ediyoruz. Ayrica hayvanlarin gonullulerce bakilip beslenmesinin 5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanununca hukme baglanmis bir hak ve gorev oldugunu, bu baglamda besleme yapan gonullulere mudahale etmenin yasayi ihlal etmek oldugunun  bilgisinin de yonetim ve sakinlere verilmesini talep ediyoruz. 
3. Sitelerin dogal alanlara kurulmus oldugu, buralara hayvanlarin girip cikmalarinin kesinlikle onlemeyecegini, yok edilen hayvanlarin yerine yenilerinin en kisa zamanda gelecegini, dogal denge icinde yaratilmis olan hayvanlari yok etmeye insan gucunun yetmeyecegini hem yasal hem de insani cercevede gerek bu site mensuplarina ve gerekse cevredeki diger sitelerde oturan vatandas ve yonetimlere resmi yazi ile bildirilmesini, sozel bilgilendirmelerle anlatilmasini talep ediyoruz.
4. Ekodenge icinde onemli yer tutan hayvanlari yok ederek ekolojik dengeyi bozarak ve  ayni zamanda zehir kullanarak da "cevreye zarar verilmesi" sebebi Jandarma Komutanligina suc duyurusunda bulunulmasini talep ediyoruz.
5. Bu gun bu hayvanlari olduren, yok eden, uzaklara  atan kisilerin, yarin cocuk, kadin, yasli gibi kendini koruyamayan insanlara da zarar verecek potansiyel suclu olmalari nedeni ile, tedbir alinmasi acisindan Emniyet Mudurlugu Toplum Destekli Polis Subesi ile de ortak calisma yapilmasini talep ediyoruz.

Muracaatimiza iliskin yapilacak islemlerin ve alinacak tedbirlerin, sorusturma sonuclarinin tarafimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bildirilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.
Isim

TC Kimlik: 
Iletisim: 

Dagitim: Valilik, Belediye Baskanliklari, Emniyet Mudurlugu Toplum Destekli Polis Subesi, Jandarma Komutanligi, Muftuluk, Hayvan Haklari Platformlari, Basin Kuruluslari
___________________________________________________

EK 1
5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu
BİRİNCİ BÖLÜM

MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.
MADDE  4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:
a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.
b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz  hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi  yaşamları desteklenmelidir.
c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.
____________________________________________________
EK 2
Hayvanlarin Korunmasina Dair Kanunun Uygulama Yonetmeligi
Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanların Toplatılması ve Bakılması

MADDE 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır:
a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur.
b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır.
c) Eziyet edilmeden toplanılacak veya toplattırılacak sahipsiz hayvanlar, nakliye araçlarında kafesler içerisinde geçici bakımevlerine kısırlaştırılıp ve aşılattırıldıktan sonra tekrar geri bırakılmaları için nakledilir. Toplanan hayvanların nakil esnasında herhangi bir zarar görmemesi için tüm önlemler alınır.
d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.
_______________________________________________
EK 3......5199 sayili yasanin uygulama Yonetmeligi
MADDE 21 – (1) (Belediyelerce) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir.
g) Sahipli veya sahipsiz hiçbir hayvan belediye, gönüllü kuruluş veya diğer üçüncü şahıslarca belediye sınırları dışında yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.

cross