1991'den Bugüne

Nesrin ÇITIRIK HAYTAP 6. BÖLGE İMDAT TURU / Aksaray,Kastamonu,Taşköprü, Çerkeş, Afyon,Çankırı,Burdur,Bucak,Isparta, Antalya , Kepez, Manavgat

1 - HAYTAP Başkanı AKSARAY  Belediye Bakımevinde, Başkan Yardımcısı Serdar Baydar ile.
2 - HAYTAP Ekibi KASTAMONU Bakımevinde ''Can Dostlarımız Günü'' etkinliğinde
3 - HAYTAP Ekibi TAŞKÖPRÜ Belediye Başkanı Görüşmesi ve Bakımevi çalışması.
4 - HAYTAP Temsilcileri ÇERKEŞ Belediye Başkanı Görüşmesi.
5 - HAYTAP Ekibi AFYON  Bakımevinde, Biten Çalışmaların Kontrolü.
6 - HAYTAP Ekibi ÇANKIRI Bakımevindeydi
7 - 6. Bölge HAYTAP Toplantısı  BURDUR'da yapıldı -Teşekkürler Burdur
8 - HAYTAP Ekibi Burdur Belediye Başkanı Ziyareti.
9 - HAYTAP Ekibi BUCAK Belediyesi Felaket Bakımevinde, gereği yapıldı.
10 - HAYTAP Ekibi Veteriner Fakültesince yaptırılan Hayvan Hastanesi binasını gezdi.
11 - Haytap Ekibi Kepez'de - Antalya Kepez Belediye Başkanı İle Görüşme

12 -   HAYTAP Antalya'da - Örnek Bakımevi, Örnek Belediye
13 - HAYTAP Ekibi MANAVGAT Bakımevinde. Rezalet, felaket... Gerekenler yapılacak.
14 - HAYTAP ISPARTA Belediye Başkanı Ziyareti ve MUHTAR TOPLANTISI
15 - HAYTAP Orta Anadolu İMDAT Turunun son günü, MUT Bakımevi ve sonra Adana'ya dönüş

 
1 - HAYTAP Ekibi AKSARAY Belediye Bakımevinde, Başkan yardımcısı Serdar Baydar ile.
 
Aksaray Belediye Bakımevini ziyaret dildi. Veteriner İşleri Müdürü Duran Alıcı ve başkan yardımcısı Serdar Baydar ile görüşüşüldü. Bakımevi fiziki olarak oldukça iyi bir duruma gelmiş. Bazı gölgelik, kulübe ve palet ihtiyacı var. Ayrıca anneli yavrular için de bölmeler yapılmasını talep ettik. Bakımevinde tam zamanlı çalışacak veteriner hekim de işe başlamış. Her yönü ile iyileştirme devam ediyor. Belediye başkanı sayın Haluk Yazgı' ya, gerçek bir hayvan sever olan başkan yardımcısı Serdar Baydar'a teşekkür ederiz. Eksiklerin de en kısa zamanda tamamlanacağına inanıyoruz. Fotoğraflara bakarsanız sizler de bu değişimi göreceksiniz.
 
alt

alt
 

 
2 - HAYTAP Ekibi KASTAMONU Bakımevinde ''Can Dostlarımız Günü'' etkinliğinde
 
alt
alt
 
 
3 - HAYTAP Ekibi TAŞKÖPRÜ Belediye Başkanı Görüşmesi ve Bakımevi çalışması.
Ciddi sorunları olan Taşköprü bakımevindeki eksikliklerin giderilmesi için belediye başkanlığından, yetkililer nezdinde taleplerde bulunuldu. Bakımevindeki  eksiklikler gece geç saatlerce kadar Orman Su Bölge MD. - Şube MD. ve belediye yetkililerinin de katıldığı çalışma ile tespit edilip, tutanak tutuldu. Genişletme çalışmaları süren bakımevinde temizlik, alt yapı, yiyecek, sağlık hizmetleri konusundaki eksikler için çalışmalara hemen başlanması kararı alındı. HAYTAP ve kurumlar mevcut eksiklerin tamamlanması sırasında sürekli bilgilendirilecek, gelişmeler takip edilecek. Ay sonuna kadar tamamlanması gereken eksiklikler sonrası bir ayrıntılı açıklama daha yapılacak. Konu ile ilgili olarak HAYTAP ekibi gece geç saatlere kadar süren bir toplantı gerçekleştirdi.
 
alt

alt

alt

 

4 - HAYTAP Temsilcileri ÇERKEŞ Belediye Başkanı Görüşmesi.
Çankırı'nın Çerkeş ilçesinde hayvan hakları savunucuları ile bir araya gelinerek, belediye başkanı Sn. Hasan Sopacı ziyaret edildi. 

Bir rehabilitasyon merkezi oluşturmak üzere çalışmaları olan Çerkeş belediyesinin, tespit edilen bakımevi arazisi de yerinde görüldü. Belediye başkanlığı ziyareti ve Çerkeş içindeki çalışmalara kendileri de birer hayvansever olan AKP İlçe Başkanı, Kadın Kolları Başkanı, Belediye Başkanının eşi, gönüllümüz Özlem Özdemir Kesik ve diğer gönüllüler de katıldı. Bakımevi oluşturulması için yapılan çalışmalara ilişkin deneyimlerini anlatan HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık ve ekibi Çerkeş'ten umutlu ayrıldı ve Çankırı'ya geçti.
 
alt
alt

alt
 

 
5 - HAYTAP Ekibi ÇANKIRI Bakımevindeydi
 
Çankırı belediyesi RM ziyaret edilip, Veteriner Hekim Zekeriya Öcal' dan bakımevi ile ilgili bilgiler alındı. Haytap başkanımız burada bakımevini gezdikten sonra burada ' MERHAMET ' var sözleri bizleri çok sevindirdi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.
alt
alt
 
6 - HAYTAP Ekibi AFYON  Bakımevinde, Biten Çalışmaların Kontrolü.
 
Yıllardır emek verip uğraştığımız, daha önceki gelişlerimizde yüreğimiz burkularak çıktığımız AFYON BAKIMEVİNE gece geç saatlerde varıldı. Veteriner İşleri Müdürü ve tüm personel o saate kadar, Haytap ekibini beklemişti. Bakımevinde yeni  yapılanları görünce bütün zahmet ve uğraşlarımızı unuttuk. 

Keyfini yaşadık. Yeni yavru bölmeleri, kedi evinin yanlarındaki çimenli bölgelerin evlere katılması, geniş alanlarda yağmur güneş altındaki külebelerin hepsinin üstünün ÖRTÜLMÜŞ olması... Hepsi çok iyi gelişmeler. 
 
 
7 - 6. Bölge HAYTAP Toplantısı BURDUR'da yapıldı -Teşekkürler Burdur
1- HAYTAP'ın yeni örgütlenme yapılanması gereği, 15 Orman Su Bölge Müdürlüğü kapsam alanına giren illerin benzer guruplandırılması ve bu illerde bölge toplantılarının hemen başlaması kararı alınmış ve ilk bölge toplantısı 6.Bölgede BURDUR' da yapılmıştır.

2- Hayvan hakları konulu bölge toplantılarının ana amacı 15 HAYTAP Bölge Sorumluluk alanında 5199 sayılı yasayı uygulamak ve denetlemekle yükümlü belediyeler ve kamu kurum kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve hayvan hakları savunucularını bir araya getirmek, ortak çalışmalara zemin hazırlamak, birlikte sorunları çözen, denetleyen, kollektif işleyiş sağlayan, iller arasında dayanışmayı güçlendiren bir yapı oluşturmaktır.

3- Aldığımız bu kararın ne derece doğru olduğu Burdur Toplantısında görülmüştür. İlgili kurumların temsilcilerinin tamamının katıldığı bu toplantılarda karşılıklı olarak, içten biçimde sorunların dile getirilmesi, sağlanan yakınlık hemen katılımcı illerde kimi pratik sorunların anında çözülmesini getirmiştir.

4- Toplantımıza Üniversiteler, çevre, doğa, insan hakları savunucusu, tıp ve veteriner hekimliği ve benzeri sivil toplum örgütlerinin katılımı aslında bir çoğu ortak olan sorunlarımızın birlikte tartışılmasını ve çözüm önerileri ile girişimlerin başlamasını sağlaması açısından son derece yararlı oluştur.

5-Haytap Başkanı ve temsilcilerinin, Belediye başkan ve temsilcilerinin, Kamu Kurumlarının Müdürlerinin, katılımcı STK başkanlarının yaptıkları konuşmalarda dile getirdikleri sorunlarda ve çözümlerinde ortak çalışma ve dayanışma kararı alınmış olması önemli bir kazanımdır.

6-İkinci toplantı HAYTAP 5. BÖLGE (Afyon,Denizli,Eskişehir,Kütahya, Uşak) belediye, kurumlar, STK lar, HAYTAP YK ve temsilcilerinin katılımıyla yakın bir tarihte yapılacak yer ve zamanı kamuoyuna duyurulacaktır.

7- Başta 6.Bölge Toplantımıza ev sahipliği yapan BURDUR Belediyesine, Burdur HAYDOS'a, kamu kurumları yöneticilerine ve STK'lara bölge hayvan hakları savunucularına teşekkür ederiz.
 
alt
 
alt
alt
 
8 - HAYTAP Ekibi Burdur Belediye Başkanı Ziyareti.
 
Burdur Belediye Başkanı sayın Ali Orkun Ercengiz'i makamında ziyaret edildi. Genel olarak iyi koşullarda olan bakımevinin eksikliklerinin giderilmesi, sürekli orada olacak veteriner hekim ve teknikeri alınması, sokaklardaki hayvanlar için iyileştirme ve topluma yönelik eğitim çalışmaları yapılması üzerinde görüşüldü. HAYDOS Başkanı Aysel Işlak Turan da başkana talepleri içeren yazıyı verdi. Gelişmeleri takip edip, kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.
 
alt
 

9 - HAYTAP Ekibi BUCAK Belediyesi Felaket Bakımevinde, gereği yapıldı.

BUCAK ilçesi BAKIMEVİ felaketi....Gözden uzak ölsünler diye bakımevinde ÖLMEYE atılmış hasta ve yaralı hayvanlar.... Binlerce ilçe-beldede FELAKET BAKIMEVLERİ var, hayvanların canlı olduğunun bile farkında olmayan belediye VETERİNERLERİ ve başkanlar var.

Orman Su İşleri İl Müdürü Tamer Yılmaz ve Burdur Dernek Başkanı Aysel Işlak Turan, Zahit hocamız ve üyeler ile akşam karanlığında BUCAK ilçe BELEDİYESİ  bakımevine gidildi.

Başkanın özel kalemi, ciddi tartışmalarımız üzerine bakımevine geldi. Hasta ve yaralıların, Burdur Veteriner Fakültesine hemen gönderilmesini kabul ettirdik. Diğer hayvanlar için bir kaç tanesine sahip bulundu, kişilerle konuştuk ve telefon numaralarını aldık. Kalan yavrulu anneler de yarın Burdur bakımevine aldırılacak. Bu tepelerin ardındaki ölüm kampı korkunç bakımevi 1 hafta içinde yıkılacak. Orman Su İşleri Müdürü bu konuda 
söz verdi.

 

BUCAK ilçesi BARINAK felaketi....

Gözden uzak ölsünler diye barınakta ÖLMEYE atılmış hasta ve yaralı hayvanlar.... Binlerce ilçe-beldede FELAKET BARINAKLAR var, hayvanların canlı olduğunun bile farkında olmayan belediye VETERİNERLERİ ve başkanlar var. Nasıl baş edeceğiz bunların hepsi ile?

1. Bu gün Burdur'da ki HAYTAP Temsilciler Bölge Toplantısından sonra, Sn Orman Su İşleri İl Müdürü Tamer Yılmaz ve Burdur Dernek Başkanı Aysel Işlak Turan, Zahit hocamız ve üyeler ile akşam karanlığında BUCAK ilçe BELEDİYESİ Barınağına gittik.

2. Barınağa uğramayan, bakıcıyı İĞNE YAPTIK diye yalan söyleten bir veteriner hekim ve barınağın yerini bile bilmeyen yeni seçilmiş bir başkan...

3. Hayvanların önlerinde toza bulanmış sakadat, 5-6 tanesi hasta, titriyor, bacağı kırık olanlar var. GÖZDEN UZAK ÖLSÜNLER DİYE oraya atılmış. 12 tane yavrusu olan anneler var. Her yer pislik içinde. Telefonlar, telefonlar... Başkan yurt dışından gelen misafirleri !! ağırlıyormuş.

4. Başkanın özel kalemi, ciddi tartışmalarımız üzerine barınağa geldi. Hasta ve yaralıların Burdur Veteriner Fakültesine hemen gönderilmesini kabul ettirdik. Diğer hayvanlar için bir kaç tanesine sahip bulundu, kişilerle konuştuk ve telefon numaralarını aldık. Kalan yavrulu anneler de yarın Burdur Barınağına aldırılacak. Bu tepelerin ardındaki ölüm kampı iğrenç barınak 1 hafta içinde yıkılacak. Orman Su İşleri Müdürü bu konuda söz verdi.

5. Dört hayvan bizim refakatimizde, gece olmasına rağmen açılan Burdur Veteriner Fakültesine götürüldü. Barınakta başını kaldıramayan 3 küçük hayvan serum ve ilaçtan sonra koşup oynamaya başladılar. Susuzluktan boynu bükülmüş çiçeğe su verilence canlanır ya... öyle... Hem barınakta bir köşeye kıvrılmış hem de fakültede kucaklarda fotoğrafları var.

6. Barınakta resmi olan siyah köpeğin yarası korkunç biçimde iltihaplanmış. Günlerdir inliyormuş. Hemen bu gece fakültede müdahale edildi. (muayene masasındaki fotoğrafına bakınız). Yarın sabah da kırığı olan diğer 2 tanesi Fakülteye getirilecek. Dernek üyesi arkadaşlarımız takip edecek. Birine, beşine, ellisine yetiştik diyelim.

Ya kalan binlercesi????? BELEDİYE BAŞKANLARI ve VETERİNERLERİN zulmüne MAHKUM HAYVANLARI NASIL KURTARACAĞIZ NASIL??? Hem üzgün hem hem sevinçliyim. Hem umutlu hem umutsuzum. Üzgünüm böyle barınaklar için, sevinçliyim kurtarabildiklerimiz için. Umutsuzum ulaşamadıklarımız için. Umutluyum yurdun her yerinde bu canlar için çarpışan savaşan YÜCE GÖNÜLLÜ SAVAŞÇILAR olduğu için...

Gecenin bu saatinde BURDUR dan bu karmaşık duygular içinde herkese sevgilerimi yolluyorum.... Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı

HAYTAP-Keçiören Deniz Tokmak Ekinci

10 - HAYTAP Ekibi Veteriner Fakültesince yaptırılan Hayvan Hastanesi binasını gezdi.  
Bucak bakımevi boşaltıldı, yavrulu anne burdur bakımevinde, hasta olanlar veteriner fakültesinde tedavi altında, ona yakın can sahiplendirildi...
Muhteşem bir hayvan hastanesi yakında açılıyor.Üniversite bünyesindeki yeri hocalarımız eşliğinde gezildi. Yeşilova Belediyesi bakımevi için arazi tespiti ve proje çalışması yapıldı.
 
alt

 

11 - Haytap Ekibi Kepez'de - Antalya Kepez Belediye Başkanı İle Görüşme
 
Uzun zamandır Antalya Kepez'den gelen, "hayvanlardan toplandıktan sonra haber alınamaması, veteriner hekimlerin bahanelerle çalışmaması, tedavi veya kısırlaştırmanın düzenli yapılmaması, vatandaşa kötü muamele" gibi şikayetler için yazışmalar yapıyorduk.

Kepez Belediye Başkanı Av. Hakan Tütüncü ile görüşme yaptık.

Başkan, "sorunların farkında olduğunu, yeni genç bir veteriner hekim görevlendirildiğini, toplama ekibi için de iyileştirmeler yapılacağını, tedavi ve kısırlaştırmaya öncelik verileceğini, gönüllüler ile iletişim halinde olunacağını, mevcut merkezin tadilatlarının bitirileceğini, hayvan hakkı korumanın önemli olduğuna inandığını, göreve ilk geldiğinde toplama ekibine ve görevlilere hayvanlara zarar vereni cezalandıracağını söylediğini" anlattı. 

Ayrıca, 1,5 ay içinde bütün yenileme ve düzenlemelerin yapılmış olacağını da tarihli olarak söyleyerek bunları görmek üzere bizi yeniden davet etti

 
alt
 
 
 
12-  HAYTAP Antalya'da - Örnek Bakımevi, Örnek Belediye

HAYTAP Orta Anadolu İMDAT Turu sonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Bakımevini ziyaret ettik. Antalya Bakımevi daha önce de iyi idi ama şimdi, Ambulansı ile, yeni oluşturulan gölgelikli kulübeli korunaklı bahçeli alanları ile, Kedi Evi ile, tıpkı bir eczane gibi İLAÇ ve MALZEME odası ile, Tedavi Üniteleri ile ve tabii ki Belediye Başkanı Sn Menderes Türel'in konuya sıcak bakması, Veteriner İşleri Müdürü Adnan Büyükkaya'nın basiretli yönetimi ve Bakım evi Müdürü olarak atadığı Mustafa Demirtaş'ın gayreti ile gerçek anlamda ÖRNEK BİR BAKIMEVİ olmuş. Türkiye'de ki bütün belediyelerin gidip Antalya'yı görmesi gerek. Eski bir bakımevi büyük gayret ve iyi niyetle bu kadar İYİ duruma gelebilir. Hala daha hayvanları DAHA İYİ KOŞULLARA NASIL getirebileceklerinin büyük gayreti içindeler. İmkanları sonuna kadar zorluyorlar. Ambulansın içi insan ambulansı gibi teçhizatlı. (Hala daha hayvanlara ağrı kesici bile almayan, toplayıp hastalık ve ölüme terk eden BELEDİYELERE ÖRNEK olsun, gelip görüp ders alsınlar, merhameti, sevgiyi, uygarlığı, yaşam hakkına saygıyı buradan öğrensinler). Bu mutluluk verici görüntülerden sonra Belediye Veteriner İşleri Müdürü ADNAN BÜYÜKKAYA'ya teşekkür ziyareti boynumuzun borcu oldu. Adnan Büyükkaya'nın ana hedefinin hayvanların daha iyi yaşam koşulları, daha iyi tedavileri, daha iyi beslenmeleri olduğunu görmek ve dinlemek umut ve mutluluk verdi. Anadolu İmdat Turunda gördüğümüz ÖLÜM KAMPI BARINAKLARDAN sonra Antalya Belediyesi Bakımevi, bizim için bir YAŞAM NEFESİ gibi oldu. Ayrıca bakım evinde çok sayıda kadın bakıcının olması bile büyük bir bilinç ve duyarlılık göstergesi. Her yerdeki gariban hayvanlarımız için böyle bakımevleri, böyle belediye başkanları ve böyle veteriner işleri müdürleri diliyorum, bütün kalbimle... Hayvna sever arkadaşlardan da bu fotoğrafları ve yazıyı print edip kendi bulundukları yerlerde ki belediye başkanlarının ve veteriner hekimlerin önüne koymalarını rica ediyorum. Başkanlardan veteriner hekim ve hatta görevlileri de Antalya'ya yollayarak buradaki sistemi görmelerini talep edelim. Tekrar tekrar teşekkürler Antalya, teşekkürler Sn Başkan Menderes Türel...
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı.
 
alt
alt

alt

alt

alt

13 - HAYTAP Ekibi MANAVGAT Bakımevinde. Rezalet, felaket... Gerekenler yapılacak.

Rapor ve detaylı bilgileri ayrıca paylaşacağız.
HAYTAP başkanı sabah erken saatlerde yapımı başlayacak olan Isparta bakımevinin, projesi üzerinde çalışmak için, yeniden Isparta'ya döndü. Sayın belediye başkanı ve mimar mühendislerle, çalışmalarına şu anda devam ediyor.
 
alt

alt

alt

alt

alt

 
14 - HAYTAP Isparta Başkan Ziyareti, MUHTAR TOPLANTISI,

Orman Su İş.Md. ile Bakımevi yeri alımı protokolü yapılan Isparta'da HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık ve temsilci ve gönüllüler sayın başkan Yusuf Ziya Günaydın ile 2 saat süren bir görüşme yaparken, HAYTAP temsilcisi Timur Ugan aynı saatlerde sayın müftü yardımcısının da katıldığı toplantıda muhtarlar ile bilgilendirme çalışması yaptı. Her iki toplantı da son derece verimli geçti.

17.00 dan 21.00 a kadar Isparta Belediyesi salonlarında çalışmalar, görüşmeler sürdü.Bakımevi projesi üzerinde veteriner işleri müdürü Hamdi bey ile çalışılırken, Zabıta Md. İsmail Bey de muhtarlar toplantısına katıldı.

alt

alt

alt

alt

 
15 - HAYTAP Orta Anadolu İMDAT Turunun son günü, MUT Bakımevi ve sonra Adana'ya dönüş
HAYTAP Orta Anadolu İMDAT Turunun son günü.
HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık Isparta dan Mut Barınağına uğraşıp sonra da Adana'ya  dönüş yolunda

Mut Bakımevi Felaketi
alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 
cross