1991'den Bugüne

HAYTAP ANADOLU İMDAT TURU 14.GÜN NEVŞEHİR / 1 BAKIMEVİ‏

Haytap Anadolu İmdat Turu 14. gün Nevşehir bakımevi ziyareti.
Haytap ekibi sabah saatlerinde Aksaray'dan ayrılıp Nevşehir'e geçti. Ekibe Aksaray Dohayko temsilcisi Mihriban Doğan'da hayvan hakkı çalışmalarında tecrübe kazanmak için ekibe katıldı.
Nevşehir'li  genç gönüllüler  İrem Hilal Türk, Latif Bahçıvan, Yağmur Soysal ile buluşan ekip bakımevine geçti..
Burada karşılaşılan manzara oldukça kötüydü.. Hasta köpeklere herhangi bir tıbbi yardım yapılmamış, bebekler beton hücrelerde ıslak betonların üstüne hapsedilmiş, dış bölmelerde gölgeliklerin olmamasından dolayı hayvanlar güneş altında kavruluyordu  veteriner hekim yoktu ve daha bir takım başka  olumsuzluklar söz konusuydu.. Tüm bu uygunsuzluklar ekip tarafından fotoğraf ve video ile belgelendi.
Orman ve su işleri bölge müdürlüğü arandı, durum hakkında bilgi verilip bakımevine gelinip tutanak tutulması istendi. Bakımevine gelen orman su işleri şube müdürü bakımevindeki aksaklıkları yerinde tespit edip belgeledi.
Bakımevi veterinerinin  kendi özel kliniğinde olduğu için bakımevine pek sık gelmediği öğrenildi, kendisi   telefonla aranarak bakımevine davet edildi.
Bakımevine gelen veteriner ile görüşülüp tespit edilen olumsuzluuk ve uygunsuzluklar kendisine gösterilerek anlatıldı ardından bakımevindeki tedaviye muhtaç hasta hayvanlar, gereken müdehalelerin yapılması için bakımevi veterinerinin özel kliniğine  yollandı. Hasta hayvanların kliniğe gidiş gelişlerinin takibi için ekibin bir kısmı bakıemvinde kalırken diğer grup Nevşehir Valiliğine görüşmeye gittiler..
Ege Sakin
Haytap Temsilcisi

cross