1991'den Bugüne

HAYTAP ANADOLU İMDAT TURU 8.GÜN. BURDUR BAKIMEVİ‏

Haytap Anadolu İmdat Turunun 8.gününde Haytap ekibi Burdur bakımevini ziyaret etti.

Bakımevini mutlulukla gezen ekip, tur boyunca karşılaştığı en güzel bakımevinin Burdur olduğunu belirtip çalışan personeli ve veteriner hekimi tebrik etti..
Bakımevinde hayvanlar serbest , toprak zeminde doğal ortamlarında yaşıyorlardı, bakımevinde 1 veteriner hekim 2 stajer öğrenci ve şahane 3 bakıcısı olan bakımevinde hayvanların sağlıklı ve mutlu oldukları her hallerinden belliydi..
Bakımevi personeli son derece bilgili duyarlı ve işinde titiz sevgi dolu arkadaşlardan oluşmuştu, köpeklerin onları çok sevdiği onlardan hiç korkmadıkları açıkça görülüyordu.
Kısırlaştırma operasyonları veteriner hekim tarafından yapılıyor, bakımları veteriner hekim ve stajer öğrenciler tarafından hayvan tamamen iyileşene kadar özel bölümlerde takip ediliyordu.
İyileşenler serbest bırakılıyor, bakımevinin içinde olduğu kadar dışındaki arazide de hayvanlar özgürce gezebiliyordu. Bakıcıları Ahmet Koçak, şehre bıraktıkları köpeklerin bazılarının geri  geldiğini bildirdi.
Ahmet Koçak, bakımevi ilk kurulduğunda yakın mahalledeki insanların şikayetçi, olduklarını ancak hayvanlar tok olduğu için şehre gitmemeye başladıklarında şikayetlerin yerini teşekkürlerin aldığını hatta tok köpeklerin insanların peşlerinde kapılarında dolaşmadıklarını gören insanların hayvanları beslemeye başladıklarını ifade etti.
Ahmet Koçak bölgenin çok kurak olduğunu dağlarda kaynak su olmadığını bu yüzden hem bakımevi dışındaki köpekler hem de yaban hayvanları için etrafa yalaklar yaptıklarını sürekli su verdiklerini söyledi. Bakımevi çevresindeki su yalaklarını ağaç kütüklerinden kendisi yapan Ahmet bey '' biz babadan atadan böyle gördük öğrendik, hayvanlar hiç susuz bırakılır mı '' dedi.
Bölgedeki yaban hayvanlarına da sahip çıkan Koçak,  bölgeyi koruma altına aldırıp uyarı levhası astırdıklarını kışın hayvanları vurmaya gelen avcıları ihbar ettiğini anlattı.
Bakımevinde çok önemli  olan bir  diğer unsur ise ellerindeki malzemeyi kullanarak değerlendirmeleri ve ihtiyaçları karşılamaları olmuş. Eski otobüs duraklarından gölgelik, seçim sandıklarından kedi yuvası yapılmış..
Bakımevinde mutlu hayvanları görüp mutlu olan ekip, belediye başkanı sayın Sebahattin Akkaya'yı makamında ziyaret etti ve teşekkürlerini sundu.
Hayvan Hakları konusunda toplumsal bilinç oluşturmak adına yapılabilecek çalışmaların konuşulduğu ziyarette, Haytap'ın afişlerinin bilboradlarda asılması, belediye anons sisteminden Bir Kap Su çağrısı yapılması, okul çocuklarına dağıtılmak üzere  Haytap Çocuk defterlerinin basılması kararları alındı.
Ekip tur boyunca gördükleri en iyi bakımevinden mutlu bir şekilde ayrılıp ısparta çöplüğüne doğru yola çıktı..
Siz de lütfen can dostunuzu petshoplardan satın  alıp kanlı ticarete ortak olmak yerine bakımevlerinden sahiplenin bir can kurtarın..
Bu albümde gördüğünüz köpekleri sahiplenmek için Burdur belediyesi veterinerlik hizmetleri müdürlüğü ile görüşebilirisiniz..

Ege Sakin
Haytap Temsilcisi

cross