1991'den Bugüne

2014/GÖRSELLİ: Küçük Belde-İlçeler İçin Küçük Kısırlaştırma-Tedavi Bakım İstasyonları, POST OPERATİF

alt

Kurumların Önemle Bilgisine,
(Adana Büyükşehir Belediyesi Bakımevindeki Bahçeli Bölmelerin ÖRNEK FOTOĞRAFLARI ile)

Bütün belediyeler bilmelidir ki, BAKIMEVİ OLMAYAN belediyeler hayvan toplaması yasaya aykırıdır. Çünkü yasa, hayvan toplamayı esas olarak KISIRLAŞTIRMAYA bağlamıştır. Belediyeler hayvanları alır, kısırlaştırır, aldığı yere bırakır hükmü yasa maddesidir.

Özellikle bütçesi yeterli olmayan nüfusu az küçük ilçe ve beldelerde, belediyelerin tam teşekküllü bakımevi kurması imkansız olduğu için, bu ilçe ve beldeler de bu nedenle zehirleyip öldürmeyi, dağa taşa atmayı tercih etmektedirler.
Bu belediyelerin BİR KISIRLAŞTIRMA İSTASYONU görevi görecek küçük bakımevleri oluşturmalarını tavsiye ediyoruz. Daha doğrusu bu bir zorunluluktur. "Köpekler hızla artıyor, vatandaş korkuyor, ısırılıyor, çaresizlikten öldürüyoruz, bir çare bulun öldürmeyelim" diye açıkça durumu ifade eden belediye başkanları var.Biz çare olarak, böyle küçük ilçe ve beldelere, büyük harcamalar gerektirmeyen KULÜBELİ BÖLMELER yaptırmalarını ve yanında da ÜÇ KONTEYNIR almalarını tavsiye ediyoruz.
Ana hatları ile olması gerekenleri aşağıda yazıyoruz. Detaylar için mimar (her belediyede vardır, veya büyükşehir belediyelerinden destek alınır), veteriner hekimler ve Orman Su İşleri Müdürlüğünden de bilgi desteği alınacak.

A) "KISIRLAŞTIRMA ve BAKIM İSTASYONUNUN"  TEMEL FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

1. Bu fotoğraflarda görülen bahçeli bölmelerden yetişkinler için en az 4 tane BÜYÜK  yapılması gerekli.  Ayrıca 4  tane de bu fotoğraftaki bölmelerin yarısından daha küçük yavrulu anneler için KÜÇÜK  yapılmalı. Toplanan köpekler bu bölmelere konacak.
2. Bu 4 BÜYÜK bölmeden 1 tanesi Uyuz bölmesi, 1 tanesi büyük boy bölmesi, 1 tanesi orta boy bölmesi, 1 tanesi de küçük boy bölmesi olacak  ve diğer 4 adet KÜÇÜK bölmeler ise yavrulu anneler için kullanılacak.
3. Büyük boy bölmelerin boyutları en az 8x8 olmalı. Ortasına ise 4x4 metrelik beton veya mozaik zemin teras yapılmalı. Bu zemin teras görevini görmüş olacak. Teras ile tel çit arasında döret taraftan asgari 2 şer metre gibi yuvarlak çakıl ve toprak karışımı alan kalacak. Hayvan orada toprağa basacak ve kaka çişini orada yapacak. Terasın üstüne ise 2,5x2,5 ebatlarında ve 180 yüksekliğinde beton ODACIK  yapılacak. Burada en önemli husus, odanın ve beton zeminin akıntısının öne verilmesi, eğimin yüksek olmasıdır.
4. Bu bölmenin üstü ise beton zemin terasın üstünü tamamen kapatacak şekilde 4x4 metrelik SUNDURMA (gölgelik) yapılacak. Gölgelik de 180 yüksekliğinde olacak.
5. Beton zeminin ön tarafında yıkama sonrası suyun verileceği oluk yapılacak. Oluk bahçe dışına bağlanacak.
6. Bahçeye hayvanların yaptıkları dışkılar, kürekle alınacak. Senede bir kez yuvarlak çakıl ve toprak karışımı takviyesi yapılacak.
7. Tel çitler en az 1.80 yüksekliğinde olacak.
8. Üç adet konteynır (veya beton oda da yapılabilir) konacak:

a-) OPERASYON KONTEYNIRI: Bir tanesine ameliyat masası ve ekipmanı konacak. Hayvanların ameliyat bölgelerinin traş edilecekleri lavabo ve set olacak.
b-) TEDAVİ ve OPERASYON SONRASI KONTEYNIRI: İkinci konteynırın içine kısırlaştırma ameliyatı sonrası hayvanların konacağı iki katlı kafesler konacak. En altta fotoğraflarda görüldüğü gibi. Bu kafeslere postoperatif bölmeler olarak kullanılacak. Ameliyat sonrası 24 saatini hayvan burada müşahede altında geçirecek.
c-) İDARİ KONTEYNIR: Üçüncü konteynırı basit kayıt işlemleri için ve görevliler kullanacak.

B) "KISIRLAŞTIRMA ve BAKIM İSTASYONU" İDARİ KOŞULLARI:

1. Köpekler eğitilmiş elemanlar tarafından toplanacak. Bölmelere özelliklerine göre konacak. Aşıları ve varsa tedavileri yapılacak. 7 gün içinde kısırlaştırılıp, ameliyattan 7 gün sonra da bırakılacak. Uyuz veya deri hastalıkları gibi hayvanlar iyileşinceye kadar kalacak. Yavrulu anneler yavruları büyüdükten sonra kısırlaştırılıp bırakılacak. Yavrularda ise sahiplendirmeye önem verilecek. Sadece agresif karakterli köpekler ile sakat ve mağdur olanlar bakım evinde sürekli kalacak.
2. İlçe veya belde sürekli veteriner hekim alamıyorsa, bir veteriner teknikeri alacak. Bakım evi olan büyük şehirden veya büyük ilçelerden haftada iki gün veteriner hekim gelip kısırlaştırma ve tedavileri yapacak. Eğer ilçe veya beldede küçük hayvandan anlayan ve kısırlaştırma bilen veteriner hekim varsa ondan hizmet alımı yapılacak.
3. Bu istasyonlar ulaşımı çok kolay yerlere yapılacak, elektriği ve suyu olacak. Hayvanların güvenliği mutlaka sağlanacak. Gece bekçisi mutlaka olacak.

C) TEDAVİ ve OPERASYON SONRASI KONTEYNIRINDA BULUNMASI GEREKEN POST OPERATİF (Ameliyat Sonrası ve Tedavi) KAFESLERİ BİLGİSİ

1. Konteynırda kısırlaştırma, müdahale veya operasyon geçiren hayvanların konacağı POST OPERATİF KAFESLER olmalıdır.
2. Bu kafesler en az 1x1 en boy ve derinlikte olmalı, bitişik duvarlar zeminden 40 cm yükseklikte ve şeffaf plakadan yapılmalıdır. Üst taraflar kafesli olmalıdır ki hava değişimi olabilisin. Sadece arka duvar yekpare olmalıdır.
3. Bu yan duvarların her birinde 40 cm yükseklik ve 50 cm eninde sürgülü geçme kapı olmalıdır. Bir kafes temizlenirken, hayvan bu yan duvardaki sürgü açılarak bitişik kafese geçmeli, temizlik bitince tekrar yerine alınmalıdır. Bu sürgülü kapı, hayvan kafesteyken temizliğin zorlukla yapılmasını veya her defasında hayvanın kafesten çıkarılarak hırpalanmasını önleyecek önemli bir çözümdür.
4. Kafes bölmeleri paslanmaz çelikten olmalı, kapılar kolay açılır kapanır olmalıdır. Bölmelerin önünde oluklar olmalıdır. Bölmelerin zemini en az 6 cm eğimli olmalıdır. 
5. Post operatif kafesler iki katlı olmalı, alt kat yerden 30 cm yukarıdan başlamalıdır. Her iki kat TEK PARE olmalı, gerektiğinde gerektiği kadar iki katlı TEK PARÇA bölme yan yana konmalıdır.  Her bölmenin yan duvarlarında iki tarafla sürgülü kapı unutulmamalıdır. Yan yana konduğunda bu sürgülü kapı ağız ağıza gelmelidir.
6. Bölmelerin zemini kenarlardan 10 cm yükseklikle duvara kadar çıkan YEKPARE PVC li bir zemin kaplamasından yapılmalıdır. Üst kafes yıkandığında su kesinlikle alta  dökülmemelidir.
7. Kafeslerin konduğu odanın mutlaka dışarı penceresi olmalı, sürekli temiz hava almalıdır. Kışın ise tavandan ısıtma olmalıdır. 
Kafeslerin dış kapısında tıpkı insan hastanelerinde olduğu gibi HASTA DOSYALARI konmalıdır. Bu hasta dosyalarında anamnez dahil, hayvanın bakımevine giriş tarihi, yapılan ilaçlar ve günlük uygulamalar yer almalıdır.
Küçük de olsa bir belediyenin yapacağı bu İSTASYON  binlerce hayvanın zehirlenip öldürülmesine engel olacak. En azından belediye başkanlarının elinden "yerim yok, param yok, imkanım yok, borcum çok, enkaz devraldım, fakir belediyeyim!!" mazereti alınmış olacak. İyi niyetli başkanlara da bir imkan sunulmuş olacak. (En fakir belediyenin bile festivallere yüzmilyarlarca lira kaynak bulması da ayrı bir konu!)

Bu koşulları yerine getiremeyecek bir belediye, insana yönelik de hiç bir hizmeti yapamıyor demektir. ÖLDÜRMEK veya YAŞATMAK arasındaki ahlaki, insani, vicdani ve yasal bir seçimdir bu..
Sevgilerimle..
Nesrin Çıtırık/
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı

alt

 

alt

alt

alt

 

alt

alt


POST OPERATİF (AMELİYAT SONRASI ve TEDAVİ KAFESLERİ)
Adana Büyükşehir Belediyesi Bakımevi Örnek FOTOĞRAFLAR)

alt

 

 

cross