1991'den Bugüne

Adana Büyükşehir Belediyesine: Köpek Kurtarma Rezaleti, acilen Ambulans alınması, ekipler oluşturulması

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına,

Kanala düşen iki köpek için vatandaşın 153 araması ve gelen itfaiyenin bir şey yapamayacağı, ekipmanı  olmadığını ifadesi üzerine DOHAYKO ya ulaşılması üzerine ben bizzat olay yerine gittim. Ayrı ayrı kurtarılan iki köpekte de, ambulans ve ekipman eksikliği nedeni ile AYNI KURTARMA REZALETİNİN yaşındığını bizzat tespit ettim. (Gerek itfaiye ve gerekse geç olarak gelen barınak aracının görevlilerinin büyük özveri ile imkanları zorlayarak canla başla çalıştıklarını ifade etmek isterim)
1. Bu arada Adana Büyükşehir Belediyesi Barınağı arandığında, barınağın tek arabası olduğu, cumartesi olduğu  için aynı anda 3 yaralı hayvan ihbarının olduğu, arabada da yaralı hayvan olduğu için kanala gelinmesinin zaman alacağı ifade edildi.
2. Ben kanala gittiğimde, iki köpeğin sulara düşe çıka eğimli kenardan yürümeye çalıştıkları, ama artık güçlerinin tükenmesi nedeni ile bitkin biçimde kendilerini sulara bırakmak üzere olduklarını gördüm.
Bu esnada İtfaiye ikinci kez geldi. Ekipmanları olmadığı için görevliler bellerine ip bağlayarak ellerinde hiç bir malzeme olmadan hayvanı almaya kanal kenarına indiler.
3. Hayvan görevlilerden kaçarken tekrar suya düştü.
4. Bunun üzerine orada bulunan gönüllü Kabire Işık da beline ip bağlayarak kanal kenarına indi. Hayvanın ağzını orada işyerlerinden temin edilen masa örtüsü ile bağlamaya çalışırken, köpek tarafından Kabire Işık ısırıldı ve hastaneye götürüldü. Halen pansuman ve tedavisi devam etmekte.
5. Hayvan hırpalanarak normal iple bağlanarak, tekrar boğazından boğulma ve kanala düşme tehlikesi geçirerek dışarı çıkarıldı. Ağzı dili parçalanmış ıslanmış hayvana MÜDAHALE EDECEK barınak arabası olmadığından hayvan bir süre çırpındı, takılan ipin boğazını tekrar boğması durumuna gelince hayvan o şekilde KANLI KANLI bırakıldı.
6. Oraya toplanan vatandaşlar BELEDİYE ALEYHİNE konuşmalar yaparak bu KURTARMA REZALETİNİ  kınadılar. Olayı haber alıp oraya gelen gönüllüler ise protesto yapılmasını istediler.
Barınağın özellikle mesai dışında ve hafta sonlarında yaralı hayvanlara müdahale edecek 3 ADET AMBULANSA İHTİYAÇ olduğu tarafımızdan sayısız yazılı ve sözlü olarak belediyeye bildirilmesine rağmen hala daha yaralı hayvanlar en İLKEL biçimde toplama aracı ile alınmaktadır.
Mesai sonrası TEK ARABA olduğu için, bazan yaralı hayvanlara saatlerce gidilememekte, vatandaş tarafından tepkilere neden olunmaktadır.
 
Acilen
1. Barınağa ilkel toplama aracı değil, teçhizatlı 3 ADET HAYVAN KURTARMA AMBULANSININ tahsis edilmesini,
2. Mesai saatleri içinde 3 adet Ambulans ve 3 ekipin çalışmasını, mesai saatleri dışında asgari 2 ambulansın çalıştırılmasını, 2 ekibin olmasını,
3. İtfaiye, Cankur ve ve barınak ekibine EKİPMAN sağlanmasını ve ekibin eğitilmesini talep ediyoruz.
Belediye başkanımızın yeni göreve gelmesi ve hayvanlar konusunda duyarlı olması nedeni ile ekteki fotoğrafların  basına verilmesinin ETİK VE ADİL olmayacağı düşüncesi ile, fotoğrafların BASINA verilmesini engelledik.
Hayvan severlerin yanında normal vatandaşın da bu KURTARMA REZALETİNE büyük tepki gösterdiğini ifade etmek isteriz.
Bu arada, gerek itafaiye ekiplerinin ve sonra köpekler kaçtıktan sonra olay yerine gelen barınak arabası personelinin BÜYÜK ÖZVERİ İLE imkansızlıklar içinde de olsa GÖREVLERİNİ EN İYİ ŞEKİLDE yapmaya çalıştıklarını da bilgilerinize sunmak isteriz.
Acilen konunun gündeme alınmasını, tarafımıza ise 4982 sayılı yasa gereği, OYALAMALI değil, ne zaman  AMBULANS alınacağının kesin bilgisinin verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.
Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
DOHAYKO Genel Sekreteri
Adana Valiliği İl Hayvan Koruma Kurulu Üyesi
TC kimlik...132 300 91212
EK: Kurtarma rezaletinin fotoğrafları.

cross