1991'den Bugüne

ADANADA SU KANALINDA ÇOCUKALRIN KÖPEĞE YAPTIĞI İŞKENCE.‏ / tedbir kararı

T.C.
Adana Valiliği
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

Sayı : 18113529/200-01/ - 10803                                                                  09/12/2013

 


DOGAL HAYVANLARI KORUMA VE YAŞATMA DERNEĞİ BAŞKANLIĞINA
ADANA

Müdürlüğümüze dilekçe ile yaptığınız başvurunuzda ;  İlimiz Seyhan İlçesi Gülbahçesi Mahallesi Karasu Mevkiinden geçen sulama kanalında, bir grup çocuğun sokakta yaşayan bir köpeğin boynuna zincir bağlayarak suya attığı ve kaçmaya çalışan hayvana bu işlemi defalarca tekrarladığı haberinin basında yer aldığı belirtilmiş ve olaya karışan çocuklara yönelik 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu Kapsamında işlem yapılması talep edilmiştir.
Konu ile ilgili olarak olaya karışan çocuklar hakkında ilimiz 2. Çocuk mahkemesince 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununun 5. maddesi gereğince Danışmanlık Tedbiri kararı verilmiştir.

Bilgilerinize rica ederim.

Erhan GÜNGÖR
İl Müdürü

___________________________________________________________________________________

Merkez Seyhan İlçesi'ndeki Gülbahçe Mahallesi'nin Karasu Mevkii'nden sıcaklardan bunalan çocuklar, serinlemek için Devlet Su İşleri'ne ait sulama kanalına geldi. Bu sırada kanal kenarında dolaşan sokak köpeğini yakalayan çocuklar, hayvanın boynuna zincir taktı. Köpeği sürükleyerek kanal kenarına götüren çocuklar, akan suya fırlattı. Akıntıda sürüklenmeye başlayan köpek, suya bata çıka köprünün altından diğer tarafa geçti. Kulaç atarak kıyıya çıkmak isteyen köpeği yakalayan çocuklar aynı işlemi tekrar tekrar yaptı. Dakikalarca işkence yapılan köpek, yorgunluktan bitkin düştü. Köpeğin can çekişmesine dayanamayan bir çocuk, arkadaşlarının elinden kurtarıp serbest bıraktı.

Kaynak : DHA ; http://www.dha.com.tr/adanada-bir-grup-cocuk-yakaladiklari-sokak-kopeginin-boynuna-zincir-baglayip-kopruden-sulama-kanalina-atarak-iskence-yapti_514301.html

Hürriyet Linki ; http://www.hurriyet.com.tr/gundem/24561462.asp

cross