1991'den Bugüne

AKCAKOCA HAYVAN DOSTLARININ CALIŞMALARI‏

Akçakoca Kaymakamı Mehmet Ünal ve belediye Başkanı Fikret Albayrak’ın da dinleyici olarak yer aldıkları semineri, Hayvan Dostları Platformu Sözcüsü Neşe Kulak verdi.
An.Öğrt. Lisesi’nin öğretmen ve öğrencileriyle dolan Konferans Salonu’nda verilen seminerde, 5199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu’nın içeriğiyle ilgili olarak öğrenciler bilinçlendirildi.

Türkiye’nin ve Dünya’nın farklı yerlerinde şiddet görmüş ya da bakıma muhtaç olan hayvan görüntülerinin yer aldığı slayt gösterimi eşliğinde sunum yapan Neşe Kulak, Her ilçede bir tane hayvan hastanesi olmalıyken bütün Türkiye’de maalesef bir tane olduğunu, yine her yerleşim biriminde mutlaka olması gereken hayvan barınağına rağmen bir çok yerde hayvan barınağı olmadığını söyleyerek, barınakların toplumsal algısının da değişmesi gerektiğini ifade etti.

Ekolojik dengenin bozulmasıyla hayvan doğurganlığının değiştiğini ve sayısının arttığını söyleyen Neşe Kulak, sokaklarda başıboş yaşayan hayvanlara karşı duyarlı olunması gerektiğini ve hayvanlara uygulanan şiddet karşısında gençlerin neler yapması gerektiğini detaylarıyla anlattı.

Hayvan sahiplerinin de gereken sorumluluğu yerine getirmediğini ifade eden Neşe Kulak, hayvan sahiplerinin çoklu doğumlarda birkaç hayvanı alarak diğerlerini kaderine terk ettiğini ve bu tür ihlallere karşı yasalarda 7500 Lira idari para cezasının öngörüldüğünü söyleyerek, önümüzdeki dönemde bu tür cezaların Kabahatler Kanunu kapsamından çıkartılarak Ceza Kanunu kapsamına alınmasına ve hapis cezasına dönüştürülmesine yönelik Meclis bünyesinde çalışmaların yapılacağını ifade etti.

cross