1991'den Bugüne

Prof Dr Veysel Eroğlu:Aksaray Belediye Bakımevinde üretilen cins köpekler, öldüren ilaç listeton

 

Orman Su İsleri Bakanı

Sn. Prof. Dr. Veysel Eroglu,

1. Aksaray Belediyesi Bakımevi, yasal olarak sahipsiz hayvanların kısırlaştırılıp rehabilite edildikleri bir yer olmalıyken,orada cins hayvanlar kisirlastirilmadan tutulmakta, üretim yapilmaktadir. Yetiskin cins hayvanları sahiplenmek isteyenlere bu hayvanlar verilmemektedir.

2. Gonullulerce barınak çevresinde, bakımevlerinde hayvanları öldürmek için kullanılan yüksek doz verildiğinde hayvanları öldüren "listenon" ampulleri bulunmuştur.

3. Aksaray'da, yıllarca köpek öldürdüğü inancı ile halk arasında "Köpekçi Sıtkı" ismi şöhret yapmış kişi, defalarca ikazlarımıza rağmen hala daha köpek toplamakta, o köpekler bakımevine getirilmeden YOK olmaktadır.

4. Aksaray'da bulunan DOHAYKO Temsilcisi olan ve bakımevine giden tek gönüllü olan Mihriban Doğan'in bakımevine girişi belediye veterineri tarafından uydurulan "Bahanelerle" yasaklanmıştır. Ayrıca barınak gönüllüsü olmak isteyen Üniversite öğrencilerinin de bakımevine girişlerine izin verilmemiştir.

5. Aksaray Orman Su İşleri Müdürlüğü ve Bölge Mudurlugune müracaat etmemize ve onların da devreye girmelerine rağmen müdürlüğünüz yetkilileri YETERSİZ ve ETKİSİZ kaldıklarını  bizzat dile getirmişlerdir.

Bakanlığınızca görevlendirilecek müfettişlerden:

Olayları yaşayan şikayetçilerin de bizzat bilgilerine baş vurularak, Aksaray Bakımevi'nde damızlık olarak tutulan kısırlaştırmamış goldenleri yerinde tespit ederek köpek başına belediyeye idari para cezası kesilmesini ve veteriner hekimin cezalandırılmasını,

Veteriner hekim gözetimi olmadan ilaçlı tüfekle topladığı köpekleri YOK eden"Köpekçi Sıtkı" lakapli kişinin ve ona emir veren veteriner hekim hakkında soruşturma açılmasını, bu kişilerin barınak ve toplama görevlerinden alınmasını,

Üretilen köpekleri, bakımevinde ki öldürmeleri ve toplanıp bakımevine getirilmeyen köpekleri GÖRMEMELERİ

için konan GÖNÜLLÜ YASAĞININ kaldırılmasını talep ediyoruz.

Müracaatımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

Nesrin Çıtırık

HAYTAP Başkan Yardımcısı

TC Kimlik..13230091212

Dagıtım: Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık BİMER, TBMM Cevre Komisyonu, AKPARTI Genel Başkanlığı, AKPARTİ Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Aksaray Valiligi, İlgili resmi kurumlar, Aksaray'da bulunan özel ve resmi kurumlar, Ulusal ve yerel BASIN kurulusları.

EK...Şikayet yazısı..


http://www.dohayko.org/turkiyede-hayvanlar/2612-aksaray-barinaginda-uretilen-cins-kopekler-gonullulere-yasak-konmasi-hk.html

---------- Yönlendirilmiş ileti ----------
Kimden: cemre doğan < [email protected]>
Tarih: 24 Mart 2013 17:08
Konu: RE: acil anlatimli yeniden...Fwd: barınaktan içeri alınmamamızın fotoğrafları
Kime: NESRIN CITIRIK < [email protected]>

Nesrin Hanım,

Biz cuma günü ( 22.03.2013) barınakta üretildiği bilgisini aldığınız kısırlaştırılmamış cins köpekleri kontrol etmek için sizin ricanızla barınağa gittik. Yanımızda da gönüllü olmak isteyen üniversite öğrencileri vardı.
Fakat kapıyı açmadılar. Görüş alanımıza hayvanların yaşadığı alan girmiyordu. Ama bahçede bir golden ve bir bağlı kurt köpeği gördük. Goldenları binanın içerisinde tutuyorları kapısı açıktı fakat önünde demir bir yedek kapıyla kapatılmıştı. 3 tane Goldenı kapıya dayandıkları için görebildik.
Bir tanesi bahçedeydi ve bizim bulunduğumuz yöne geldi. Sıtkı isimli şahış bize o goldenın yeni doğum yaptığını 6 tane yavrusu olduğunu birisinin saf diğerlerinin kırma olduğunu ve yavruların 3-4 günlük olduğunu söyledi. Fakat anne diye iddia ettiği goldenda anne izi taşıyan herhangi bir belirti yoktu.
Bizi içeriye almamak için birçok tutarsız neden sundular. Ben girmesemde olur ama yanımdaki genç üniversite öğrencisi arkadaşlar girsin ve içeride herşey yolunda mı baksınlar istedim ama bunuda kabul etmediler. Bizi neden girdirmediklerini sorduğumuzda 'Duran müdürümüzün talimatı var alamayız' dediler.
Orman Su İşleri Şube Müdürü Necati Bey Sıtkıy'la görüştü. 'ben müdürümü aşıp alamam kesin talimatı var ' diyerek Necati Beyi de reddetti.

Aynı zamanda kapının önünde duvar dibindeki çukurun içinde kullanılmış bir ampul bulduk. Ticari adı Lysthenon forte ampul IV . Dışarıdan bir veterinere sorduk ve bu ilacın bir kadın doğum yaptıktan sonra ağrılarının giderilmesinde ve hayvanlarda da ötenazide kullanıldığını öğrendik.
Fotoğraftaki araç Sıtkı'nın sahada kullandığı araç.

AKSARAY BAKIMEVINE SOKULMAYAN GÖNÜLLÜLER

1) Barınağın kapısında bir ilaç bulduk. ismi, lysthenon forte. köpekleri öldürmek için kullanılan bir ilaç.
2) Fotoğraf 1199'daki araç, Sıtkı'nın köpekleri topladığı, avladığı ve bir çok iş için kullanılan aracı

cross