1991'den Bugüne

Ankara Mamak'ta 'vahşi kıyım'

Dün, Mamak çöplüğü civarında ölü köpeklerin bulunduğu ihbarı üzerine bölgede inceleme yapan, Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) Ankara Temsilcisi Burcu Işıkalp, yaptığı açıklamada, üzücü bir manzarayla karşılaştıklarını söyledi. " Mamak ve Altındağ belediyesi ekiplerince itlaf edilen köpeklerin bu bölgeye atıldığını" iddia eden Işıkalp, "Mamak çöplüğü civarında bulunan 4-5 çukurda yüzlerce ölü köpek var. Bu köpekleri buraya getirip vuruyorlar veya ilaçla öldürüyorlar" diye konuştu.

TEPKİLER YOĞUNLAŞIYOR
DOHAYKO Genel Sekreteri ve Hayvan Hakları  Aktif Güç Birliği (HAYTAP) sözcüsü, Nesrin Çıtırık da olayla ilgili yaptığı açıklamadasrumluları kınadı ve yapılanın "çok ağır bir insanlık suçu" olduğunu vurguladı. Çıtırık açıklamasında şunları söyledi: "Mamak belediyesi bu sabah erkenden çöplükte bulunan hayvancıkları gömerek aklı sıra 'suç dellillerini' yok etmeye çalıştı. Burcu Işıkçı, Fersun Işıtman ve bazı gazeciler halen çöplükteler. Biraz önce yine "tecavüz edilmiş" ve "iç organları parçalanmış" bir boxer cinsi köpecik daha buldular. Tecavüz konusunda ilgili kurumlardan rapor da alacağız..."

ÇORUM'DA DA TECAVÜZ
Öte yandan, geçtiğimiz hafta Çorum'da da bir köpeğe tecavüz edildiği ve kuşkulu kişinin savcılığa şikayet edildiği belirtildi. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ahmet Kemal Şenpolat tarafından yapılan açıklamada, "64 yaşındaki H.I adlı kişinin, boynuna tel bağlanarak Çorum çöplüğünde tutulan bir köpeğe tecavüz ettiği iddiası ile mahkemeye verildiğini" açıkladı. Anımsanacağı üzere, geçen yıl da Çorum'da bir tecavüz olayı yaşanmıştı...

cross