1991'den Bugüne

Ankara Sincan Belediyesinin Yanlis Uygulamalari

Hayvan Hakları Federasyonu
Sayın Nesrin Çıtırık
 
 
Ben Sincan' da bu yıl yeni göreve atanan bir öğretmenim. Çalştığım okul Sincan Belediyesi , Vetrinerlik Hizmetleri binasına çok yakın ve orayı çok net gören bir konumda. Ne yazık ki göreve başladığımdan beri, Sincan da sokak hayvanlarına yönelik hiç bir çalışma göremedim. Sürekli üreyen köpek nüfusu ve onlara bakım hzimeti vermeyen bir belediye ile tanışmış oldum. Konuyu biraz araştırınca Sincan Belediyesinin 5199 no.lu HHK ya hiç bir şekilde uygun olarak çalışma yapmadığı kanaatine vardım.
 
Size son 2 aydır farklı tarihlerde, Sincan daki sokak hayvanlarının genel durumu hakkında biraz bilgi edinebilmeniz için onların çileli yaşamlarına ait fotoğrafları gönderiyorum. Ayrıca yine aynı tarihlere ait, Sincan Belediyesi, Veterinerlik hizmetleri binası bahçesinden sokak hayvnalarına ait nasıl bir uygulama yapıldığının resimlerinide gönderiyorum ve yorumu sizlere bırakıyorum.
 
 
Ayrıca bu belediye ye ait bir hayvan rehabilitasyon merkezi yoktur, sokak hayvanları burada kısırlaştırılmamaktadırlar ve belediye binası içinde nedensiz bir şekilde anne köpekler ve yavruları kafeslerde tutulmaktadır. Üreme olan bir veterinerlik hizmet binasında ayrıca bahçesinde  dönem , dönem uyuz yavru köpeklerle dolmakta ve 1-2 gün sürecinde hemen yok olmaktadırlar. bu köpeklerin tedavi edilmeden doğaya atılması ne denli dogrudur? Hafta sonları ve tatil günlerinde hizmet vermeyen veterinerlik işleri binasında neden köpekler bu tatil günlerinde bahçede önlerinde bir kap su ve yemek olmadan açlığa terk edilmektedirler? Yaralı köpekler tedavi edilmeden doğaya atılmaktadırar? Ayrıca sokak hayvanlarına hizmet vermeyen bu belediye, sahipi köpeklerden muayene ücreti 15 ytl ücret ve aşı paralarını almaktadır. madem ki bu hizmetleri ücretli vermektedir, neden sokak hayvanlarına gereken önemi vermeyerek halk sağlığını tehdit edecek şekilde onları kanun dışı, yaşam koşullarından alı koymaktadır.Bugüne kadar Ankara Büyük Şehir belediyesinden kısırlaştırma ve aşı hizmetlerini aldığını öğrendiğim bu belediye şimdi neden kendi başına bu işin üstesinden gelememektedir?
 
Ne yazık ki Ankara Sincan da çok kötü yaşam şartlarında olan binlerce sokak köpeği bulunmaktadır. Bu belediye çalışmadığı için çok yakında kuduz var suçlamasıyla hepsini yok ederse hiç şaşırmayalım.
 
Hayvan Hakları Federasyonuna başvuruş sebebim ise, Ankara da konuyla ilgili olan hiç bir Sivil Toplum Örgütünün bu ciddi duruma önem vermeyişi ve aynı şekilde Ankara Veterinerlik Odasına yapmış olduğum hiç bir aramaya net bir yanıt alamamış olmamdır sebep.
 
Konuya gereken önemi vereceğinizi ümit eder en kısa zamanda , Sincan Belediyesine gereken uyarıları yapacağınızı ümit ederim.
 
Saygılarımla,
 
Mehpare Demir
Sincan
ANKARA

cross