1991'den Bugüne

Bahçeye girdi diye vurulan at:YÜK HAYVANLARI NİÇİN KORUNMAYA muhtaç!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=603146009738602&set=a.446054385447766.110257.445932725459932&type=1&theater

Böyle vahşet görülmedi! Bahçesine girdikleri gerekçesiyle, iki atı hiç acımadan av tüfeği ile yüzlerinden vurarak öldüren 72 yaşındaki adam, ‘Çimlerimi yiyorlardı’ dedi. Atları vurulan Hüseyin Ünlü ise ‘Sanki evlatlarımı öldürdüler’ diyerek şikayetçi oldu.

Türkiye yeni yılın ilk günlerinde inanılmaz bir hayvan katliamına sahne oldu.... İstanbul’un Çekmeköy İlçesi’ne bağlı Ömerli Mahallesi’ndeki dehşet veren olay şöyle meydana geldi:

İddiaya göre; Hüseyin Ünlü’ye (52) ait iki at çayırda otlanırken iplerini kopardı ve bulundukları alandan uzaklaştı. Atlar Mehmet Yüksel (72) isimli şahsın geniş bahçeli evinin olduğu alana girdi. Mehmet Yüksel, arazisine giren iki atı, av tüfeği ile yakın mesafaden yüzlerine ateş ederek öldürdü. Atların ağır yaralandıktan sonra yaklaşık 4 saat boyunca can çekiştikleri öğrenildi. Atların can çekiştiğini gören bir kişi, “Çekmeköy Belediyesi’ni aradım. Gelin, bu hayvanlar can çekişiyor müdahale edin dedim. Kimse oralı olmadı” diye konuştu.

EVLADIM VURULMUŞ GİBİ HİSSETTİM

Atların sahibi Hüseyin Ünlü olayı şöyle anlattı: O gün hava güneşliydi. Hayvanlarımızı çayıra bağladık. Ben yem almaya gittim. Saat 18:00′de döndüm. Baktım hayvanlar yerinde yok. Hava karardığı için arayamadık. Sabah köyde duydum ki atlarım vurulmuş. Belirtilen yere gittiğimde ikisinin de cansız yattığını gördüm. O anda evladım ölmüş gibi hissettim. Onlar benim ekmek teknemdi. Ben onlar sayesinde 11 nüfusa bakıyordum. Senin mülkiyetine girdiyse bağla, muhtara haber ver, jandarmaya haber ver. Atların girdiği arazi bomboş toprak ama yine de varsa zararın temin edeyim. Niye öldürüyorsun?”

Atları vuran kişiyi daha önce tanımadığını ve aralarında bir husumet olmadığını söyleyen Ünlü, jandarmaya başvurarak şikayetçi olduğunu ifade etti. Ünlü duygularını “Ha onu vurdu, ha beni ha evlatlarımı vurdu” sözleri ile dile getirdi.

EVET BEN VURDUM
“Atları siz mi vurdunuz” sorusuna “Evet ben vurdum” karşılığını veren Mehmet Yüksel ise “niçin” sorusunu “Bahçemdeki çimlere zarar veriyorlardı” sözleri ile yanıtladı. Yüksel “Bir seferinde daha bu atları yakaladık, bağladık. Sahibi geldi, bize ‘çaldınız’ diye iftira attı. Başka çare yoktu. Ben yarı felçliyim, gece yalnız başıma atları nasıl tutayım?” diye konuştu. Yüksel “Bir pişmanlık duyuyor musunuz?” sorusuna da ilginç bir cevap verdi: “Haddinden fazla pişmanlık duyuyorum. O atlara acıdım. Haddinden fazla üzüldüm. Mal sahibine bir at vermeyi teklif ettim, kabul etmedi.”

HAYTAP DEVLETİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Genel Başkanı Nesrin Çıtırık olaya tepki gösterdi. Çıtırık, “Öncelikle meskun mahalde silah kullanıldığı için şahsın tüfeğine el konulması ve cezai işlem yapılması gerekiyor. Sahipli hayvan mal kapsamındadır, alıkonulması ve öldürülmesi bu açıdan da cezai işlem gerektiriyor. Atları bahçesine girdiği için öldüren kişiye psikolojik test yapılması lazım. Eğer şahıs şiddet eğilimi ile birlikte öfke kontrolü tespiti yapılırsa müşahaade altına alınmalı. Orman Su İşleri Bakanlığına‘da da sorumluluk düşüyor. 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu görevi bu bakanlığa veriyor. Bakanlık yetkilileri derhal harekete geçmeli” dedi. Çıtırık, hayvana şiddet uygulayan insanların, başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere toplum için de tehdit oluşturabilecek nitelikte olabileceğini söyledi. HAYTAP Başkanı, “Hayvana şiddet, insana şiddet eğiliminin göstergesidir” diye konuştu.

http://sozcu.com.tr/2014/gunun-icinden/istanbulda-katliami-448730/

cross