1991'den Bugüne

Belediye'ye:SU ve BESLENME odaklari kurulmasi ve Gönüllülere Mama desteği yasa gereğidir,Ortaca fot.

Sevgili Arkadaşlar,

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun eksiklikleri var ama mevcut iyi maddelerini uygulatmalıyız. Yasanın BESLENME ODAKLARI kurulması maddesini mutlaka uygulatmaya çalışalım. Belediyelere olan örnek MÜRACAAT yazısını  da yasa maddeleri ile aşağıya ekliyorum, lütfen tüm belediyelere gönderin.
l. Hayvan besleyenlere sürekli olarak vatandaştan ve zabıtalarından baskı ve saldırı gelmektedir. Bunu önlemek için, beslemenin yasa gereği olduğunu vurgulamak ve vatandaşa da öğretmek açısından , belediyelere “beslenme ve SU odakları kurmaları” ve GÖNÜLLÜLERE mama desteği hususunda olan yazılar mutlaka yollanmalıdır.
2. Belediyenin resmi arabası ile yemek dağıtımında  vatandaş tepki gösteremiyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da devletin kurumlarını arkamıza almak çok önemli. Belediyece kurulmuş  beslenme ve su odakları topluma çok önemli bir mesaj.
Amaç, belediyenin yemek dağıtmasının sağlanmasından daha çok, hem belediyenin hem de vatandanşın bunun YASAL BİR HAK olduğunu, kanunda yer aldığını bilmesi.
Zabıta da, belediyeler de ve hatta Orman Su İşleri Müdürlükleri de yasadaki bu maddeden habersizler.
Lütfen “Beslenme işleminin belediyelerin görevleri olduğunu” içeren  aşağidaki örnek yazıyı  ve ORTACA daki uygulamanın fotoğraflarını tüm belediyelere yollayalım.
Selam ve sevgilerimle…        nesrin/ HAYTAP/DOHAYKO

BELEDIYELERE Beslenme ve Su Odağı konmasına ORNEK YAZI:
__________________________
________________________________

Konu :Belediyelerin yasa gereği sahipsiz hayvanlar için "Beslenme ve SU Odakları" kurma zorunluluğu..

Belediye Başkanlığına,

26166 sayı ile 12.05.2006 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Hayvanların Korunmasına dair Uygulama Yönetmeliğinin" 21. d Maddesi (Ek 1) gereğince, geçici bakımevlerinde rehabilitasyonları  tamamlanıp alındıkları  ortama geri bırakılan  ve ayrıca sokaklarda yaşayan tüm sahipsiz hayvanlar için beslenme ve su odakları kurmak belediyelerin yasal görevidir.

Ayrıca, bu hayvanlar karınları doyduğunda, yerleşim alanlarına ve insanlara çok yaklaşmadıkları  için vatandaştan gelen şikayetler ve sorunlar azalmaktadır. Aç bir hayvanın doyurulması, yasal boyutu,
insanı boyutu ve toplumsal boyutu olan önemli bir husustur. 
Belediyenizce "beslenme ve su odaklarının" acilen belirlenmesi, o zamana kadar da  şehrinizde sokak hayvanlarını  beslemeye zaman ve emek vererek fedakarca çalışan gönüllü  kişilere dağıtmaları için mama desteği verilmesi, "sahipsiz hayvanların beslenmesi konusunda gönüllülerle işbirliği yapılmasını" (Ek 1)  hükme bağlamış olan 5199 sayılı yasanı
n gereği olan bir mecburiyettir.

Yürütlükte  olan yasanın "beslenme odağı" hükmünün tarafınızca acilen uygulanarak, belediyenizin sahipsiz hayvanlar için beslenme ve su odaklarını  kurmasını, aksi takdirde İl Hayvan Koruma Kurulundan ve Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğünden "beslenme odağı kurmayarak görev ihmalinde bulunan" belediyenizi denetlemesi, ikaz etmesi ve soruşturma açmasını talep edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Bu  hususdaki müracaatımıza ilişkin yapacağınız uygulama için 3071 ve 4982 sayılı  yasalar gereği kanuni süresi içerisinde  tarafımıza bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla  arz ederiz.

ISIM IMZA
Dagitim : BIMER, Orman Su Isleri Bakanligi Doga Koruma Milli Parklar Genel Mudurlugu, Valilik Il Hayvan Koruma Kurulu Baskanligi, Orman Su Isleri Bolge ve Sube Mudurlugu, Belediye Baskanligi, Muftuluk, Kaymakamlik, Yerel ve ulusal basin kuruluslari, Hayvan Koruma Platformlari...
Ek 1.....:Yasanin ilgili maddesi 
Ek  2.... Konuya iliskin gorseller, Ortaca'da ki ornek uygulama
__________________________________________________________________
EK 1..
5199 sayili yasanin uygulama Yonetmeligi için tiklayiniz
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz
Ek 2... Ortaca da ki ornek uygulama..
ORTACA YA YAPTIRALAN ORNEK SU ODAGI 

ortaca_sulukar_2011_3

 

 

Ortacaya yapilan bu sulugun alindigi firmanin linki. (Diger benzer suluklar yapan firmalarin linkleri 
de en altta verilmistir. Google arastirmasi ile farkli bicim ve firmalara 
ulasilip teklif alinabilir)
http://www.modernciftlik.com/iletisim.html

ortaca_sulukar_2011_1

ortaca_sulukar_2011_2

cross