1991'den Bugüne

Bir köpek kurtarma operasyonu

Geçen hafta her zamanki gibi evden çıkıp,arabama bindim, biraz ileride ışıklarda beklerken, genç bir adamın yanında son derece zayıf, kulakları kesik, perişan halde bir köpekle zincirinden çekiştirerek, arada bir de tekmeleyerek yürüdüklerini gördüm.

Yeşil ışığı beklerken zaman hiç geçmeyecek gibi geldi bana. Önümde araba olmasa ışığı falan beklemeden adamın peşine takılacaktım. Yeşil ışık yanıncaya kadar adam köpekle uzaklaşmıştı bile. İleriden nasıl dönüp geldiğimi hatırlamıyorum bile.

Adamın gittiği istikamette bir park vardı, oraya girmiş olabileceğini düşünerek, park edilmez bir yere arabayı park edip, parkın içine girdim. Neyseki adam birkaç gençle birlikte banklarda oturuyordu, köpekte yanında yere uzanmıştı.Yanlarına gittim, bu köpek senin mi dedim. Hırpani kılıklı ve zar zor konuşan adam evet abla, yüz dolar veriyorlar, istersen sana 75 liraya satarım dedi. Madem senin neden tekmeleyip duruyorsun dedim, köpek benim değil mi istediğimi yaparım dedi.Yapamazsın ben buna izin vermem dedim. Yanında bulunan gençler gülerek bizi izliyorlardı,gençlerden biri abla delidir, hayvanlara eziyet ediyor, evde beslediği kuşlara da eziyet ediyor, köpeği bunun elinden al dedi.

Adam hiç bir şeyden etkilenebilecek birisi değildi, ben zaten bu köpeği çaldım, istersen sana indirim yapayım elli ver sana vereyim dedi. belediyeyi arayacağımı gelip hayvanı almalarını isteyeceğimi söyledim, hiç kimse alamaz, gerekirse köpeği gebertirim dedi ve yerden koca bir tuğla alıp hayvana doğru yöneldi. Adamın deli olduğu belliydi, alttan alarak ancak anlaşabileceğimi anladım. 10 lira vereyim köpeği bana ver dedim, hayır o zaman 20 lira olsun dedi. Abuk sabuk konuşmaya başladı, çantanı çalarım, saatini de ver, gözlüğünü de isterim, parayı alıp esrar alamaya gideceğim demeye başladı. O zaman sana hiçbir şey vermem dedim. Adam ben de köpeği alıp gidiyorum dedi.

Parayla böyle kişilerin elinden hayvan almanın onları hayvanları toplayıp satmak için dolaşmalarına teşvik edeceğini bildiğimden, gençlere adamı oyalamalarını polisi arayacağımı söyledim ve polisi aradım, Adamın akrabası olduğunu söyleyen gençlerden biri oyalamaya çalışırken bir süre sonra polis geldi, adam bu sefer bana tehditler savurmaya başladı, seni tanıdım, bundan sonra senin peşine düşeceğim diye bağırarak köpekle birlikte kaçmaya başladı, polisler de peşinden, parkın alt tarafında bulunan boş alana indi, orada köpeği bırakıp, üstünü çıkardı ve bulduğu bir cam parçası ile kendisini kesmeye başladı. Polisler birşey yapmayacağız, gel konuşalım demelerine rağmen bağırıp çağırarak kendisini kesmeye devam etti.Biz de gençlerle yukarıdan yapma diye bağırarak kendisini yukarıya çağırıyorduk,en sonunda gel sana para vereceğim deyince, yukarıya çıktı, kendisine 10 lira verdim, yazık değil mi kendini ne hale getirdin, al bu parayı git yemek ye dedim. gidip esrar alacağım dedi. İçimden de ne halin varsa gör diyordum, yeter ki köpeği bırak. Neyse ki Polisler yukarıya doğru gelince kaçıp gitti.

Köpek perişan halde, dünyadan kopuk vaziyetteydi. Aç susuz ve eziyet görerek ne kadar zamandır yaşadığını Allah bilir. Arabada her zaman bulundurduğum mamadan verdik ancak onu bile yemedi. Barınağı arıyorum köpeği gelip alsınlar dedim, polisler hayır biz bu köpeğe karakolda bakmak istiyoruz dediler, emin misiniz? dedim, evet biz buna bakmak istiyoruz dediler,eğer bir sorun olursa beni aramalarını ayrıca tüm aşılarını da yaptıracağımızı söyledim. Birkaç saat sonra da barınaktan bir ekip gidip hayvanın aşılarını yaptı. Birkaç gün sonra köpeği ziyarete gittim, Sanki bana teşekkür etmek ister gibi elimi ayağımı yaladı. Durumu çok iyiydi. Daha sonra polisler beni arayıp,k öpeği güvenilir birisine sahiplendirdiklerini söylediler. Arada sırada gidip durumunu kontrol edeceğiz. Umarım bundan sonraki hayatı mutlu olur.

Darısı sokaklarda eziyet çeken diğer hayvanların başına.

Sevgi Ekmekçiler
Diyarbakır

Diyarbakır

Diyarbakır

Diyarbakır

cross