1991'den Bugüne

Adana Büyükşehir Belediyesi ÖRNEK Zabıta Müdürlüğü: Bizim zabıtamız öldürmüyor, yaşatıyor

Değerli Arkadaslar,

10 yil yakindir Adana Zabita Müdürlüğünün önünde beslenen, zabitaların evlerinde getirdikleri yemeklerle beslenen köpekler vardır. Bir kısmı kadroludur !!! bir kısmı da yancıdır... Bir kısmı da yancı olarak gelip sonra kadroya gecer. O yörede besleme yapan Silviya Ozler arkadasımıza da "yaralı olan hayvanlarını baktırdığı" için minnet duyarlar. Büyükşehirin Adana'ya 50 adet suluk koyacağını öğrenice, "Aman bizim zabıta müdürlüğünün önüne de koysunlar" diye çok rica ettiler.
Elbette burasi hala daha bir CENNET değil, ama toplumda da kurumlarda da büyük farkındalik yarattığımızı görmekten, "sevenlerin" sayısını "sevmeyenlerin" karsısına çıkacak kadar artırdığımızı görmekten mutluyum.
Konuya ilikin DOHAYKO BULTEN i ekte sunuyorum.
Yine diyorum ki, "Gözünü sevdigimin Adana'sı, Allahına kurban Adana'sı"...
Sevgiler
Nesrin.

 


Bizim zabıtamız öldürmüyor, yaşatıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın bulunduğu alanda büyüyen köpeklere, zabıta yönetimi ve personeli gözü gibi bakıyor. Hayvanları evlerinden getirdikleri yemeklerle besleyen zabıta, kendilerinden ayrılmayan köpekleri çok seviyor. DOHAYKO Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, “Başka illerde zabıta hayvanları toplar, öldürür, yok ederken, Adana’da yaşatma savaşı veriyor” dedi. Çıtırık, Zabıta Daire Başkanı Tarık Öncel’i ziyaret edip teşekkür etti.


Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın bulunduğu, Galeria İş Merkezi civarındaki alanda yaşayan köpekler zabıta personelinin evlerinden getirdiği yemeklerle besleniyor. Başkanlığın bulunduğu binadan ve zabıtalardan ayrılmayan köpekler, 200 personelin adeta göz bebeği.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK DAVRANIŞ

Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, köpeklere uzun süredir çok iyi bakan zabıta personeline ve yönetim kademesine teşekkür etmek üzere Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tarık Öncel’i ziyaret etti. Adana zabıtasının davranışının Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirten Çıtırık, “Yaşam hakkı çok özeldir. Canlı zincirinin en çaresizleri olan evcil hayvanlara iyi davranan, onlara yaşam hakkı tanıyan belediye;  mağdur, muhtaç olan insanın da kıymetini biliyordur. İnsana da en iyi hizmeti götürüyordur. Adana zabıtası gerçekten Türkiye’ye örnek . 7-8 yıldır bu hayvanlar burada barınıyor. Başka illerde zabıta toplar, öldürür, yok ederken burada yaşatma savaşı veriyorlar. Sadece bu iki, üç hayvana değil, bütün bu bölgedeki  hayvanlara yıllardır kendi evlerinden zabıta memurları yemek getirir ve onları besler. Burada çok önemli bir konu daha var. Tarık Öncel başkanımızdan önceki başkanlarımızın da bu merhamete, şefkate ve vizyona sahip olduğunu tanık olduk. Bu da bizi çok mutlu ediyor” diyerek teşekkürlerini etti.

EVDEN YEMEK GETİRİYORLAR

Tarık Öncel de köpeklerin  7-8 yıl önce yavruyken başkanlık binasına geldiklerini ve orayı benimsediklerin kaydederek şöyle konuştu: “ Bizim zabıtalarımız 24 saat usulüne göre çalıştığı için onlara gece gündüz bakıyor. Köpekler de bu yüzden bize alıştı ve kesinlikle ayrılmıyorlar buradan.  Arkadaşlarımız onlara çok iyi bakıyor. Personelimiz kalabalık olduğu için onların yemek gibi bir sıkıntıları yok. 200 kişiyiz, her gün birkaçı evden yemek getirse zaten yetiyor köpeklerimize. Köpekler bir nevi bizim can dostlarımız. Bize müthiş bir enerji veriyorlar. Çok sadık hayvanlar.”

Haberin yayınlandıgı diger siteler;

http://www.haberler.com/zabita-sokak-kopeklerine-gozu-gibi-bakiyor-4471935-haberi/

cross