1991'den Bugüne

Bolluca Ormanlarinda Yasanan Dram, Belediyelerin Surekli Oraya Attiklari Kopekler...

Bolluca’ya terk edilen  çaresiz ve muhtaç
binlerce köpeğin İMDAT ÇIĞLIĞINI duyan var mı?

16 Mart 2010, Arnavutköy - İstanbul
 
İstanbul’un çeşitli ilçe belediyeleri ve İBB tarafından Kemerburgaz yakınlarındaki insan yerleşimi olmayan Bolluca Ormanları’nda ölüme terk edilen köpekler, bölgeye giden gönüllü hayvansever gruplar tarafından kısıtlı olanaklarla yaşatılmaya çalışılıyor.
 
Bölgenin acı gerçeğini en yakından bilenler anlatır!
Yıllardır bu bölgede yaşayan ve buradaki köpeklere, onları öldürmek isteyenlere karşı göğsünü siper eden gönüllü Burhan Oskan, her yıl yaşadığı dramı şu sözlerle aktarıyor: “Buraya gelen herkes bir yardım sözüyle dönüyor; ancak besleme dışında destek çıkılmayınca yaşatmaya çalıştığımız pek çok köpek, veteriner masrafları karşılanamadığı için veya sahiplendirilemediği için can veriyor. Belediyeler buraya sürekli yeni köpekler bırakıyor ve bıraktığı ile kalmayıp gözümüzün önünde uyuşturucu iğne ile buradan alıp yakınlardaki bir moloz dökme merkezinde oluşturdukları toplu mezara gömüyor.”
İnsanın kanını donduran bu vahşete senelerdir gözleri ile şahit olan ve bu senenin başında Dohayko Arnavutköy temsilcisi olarak mücadelesini daha etkin ve örgütlü biçimde sürdürmek isteyen Burhan Oskan, durumun yargıya taşınabilmesi için sağlam kamera görüntülerine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor ve toplu mezar olarak adlandırdığı moloz döküm merkezinin yüksek güvenlik önlemleri ile çevrelendiğinden görüntü almanın neredeyse imkansız olduğunu vurguluyor.
 
Gönüllüler neler yapmak istiyor?
13 Mart 2010 günü bölgeye hem durum tespiti toplantısı hem de köpekleri beslemek için giden gönüllü grup; Göktürk ve Kemerburgaz gibi varsılların yaşadığı çevre semtlerdeki veterinerleri gönüllü olmaları için ikna etmek, ilçe belediyesi Arnavutköy’e ziyarette bulunarak henüz yapılmamış olan hayvan bakımevi konusunda telkinde bulunmak ve de Bolluca halkını hayvan sevgisi ve merhamet üzerine bilinçlendirmek için stand kurmak, ilköğretim ve liselerde seminerler vermek gibi kararlar aldı.
 
Bolluca Ormanları nerede, nasıl gidilir?
Bolluca Ormanları, Eyüp ve Kağıthane gibi İstanbul’un merkezi ilçelerine yalnızca 20 dakika uzaklıkta, ancak yerleşim olmadığı için gidilmesi bir o kadar zor sanılan yakın bir bölgemiz... Belediyelerin bu bölgeyi acımasızca ölüm kampı olarak seçmesine inat İstanbul’daki tüm hayvan hakları savunucularının bölgeyi düzenli ziyaret ederek buradaki canları ilgiyle beslemesi gerekiyor. Pet dükkanlarına binlerce lira vererek hayvan ticaretine destek çıkmak yerine sahipsiz bir köpeğe sıcak yuvasını açarak iyilikte bulunmak isteyenler de Bolluca Ormanları’nı ziyaret ederek buradaki drama tanık olmalı.

Gönüllüler hafta sonları burayı ziyaret ederek hayvanlara umut ışığı verdiği için buradaki köpekler henüz birbirine veya insanlara saldıracak kadar vahşileşmiş değiller.

Gönüllüler bölgede değil iken, tinercilerin tecavüzlerinin, belediyelerin uyuşturucu iğnelerinin, bazı bilinçsiz köylülerin tüfeklerinin ve köpek dövüştürücülerinin tasmalarının hedefinde olsalar da şehre alışmış bedenleri orman ıssızlığında ve soğuğunda bitkin düsse de onlarin imdadına koşan gönüllüler geri döndüğü zaman getirdikleri yemeklerden ziyade onların sevgi dolu ellerine değmek için koşuyorlar.
Bolluca Gonullusu

Güray Tezcan

 

cross