1991'den Bugüne

Bu gün Tarsus Belediyesinin Barınağına gittim, fotoğraf ve bilgiler

Bugün akşam üstü Tarsus Belediyesi Bakım evine gittim. Genel görüntüleri paylaşıyorum. Genel durum kötü değil. Hatta İstanbul Ankara gibi şehirlerin belediye bakımevleri ile kıyaslanırsa iyi bile sayılır.

Gündüz gönüllüler zaten oradalarmış. Kapı mesai sonrası kapalı idi. Önce kimse yok sandım. Güvenlik geldi, memnun oldum. Tarsus Belediyesi Park Bahçeler Müdürü ve ayrıca Barınak ve yeni yapılan Hayvanat Bahçesinden sorumlu· Sn. Halit Boz'u aradım, barınağı görmek istediğimi söyledim. Çok memnun oldu, "iyi oldu gelişiniz, arka tarafta· hayvanlar için geniş bir yer yapıyoruz, orayı da bir görüp bana önerilerinizi iletirseniz sevinirim. Ayrıca bakımevindeki· mevcut durum için de gördüğünüz eksikleri lütfen bana iletin. Hatta mümkün olursa haftaya gelin, oraya birlikte gidip bakalım" dedi. Bu arada iyi bir haber daha verdi. Şehrin ortasında ki hayvanat bahçesinde küçük beton odalarda yaşayan bütün hayvanlar, Aslan, Kaplan, Kurt, Ayı ve diğerleri yeni yapılan HAYVANAT BAHÇESİNE taşınacaklar ve İYİ HABER DE ŞU: Hayvanat bahçesine kesinlikle YURT DIŞINDAN HAYVAN GETİRTMEYECEKLER. Burada ki hayvanları bulundukları o felaket yerden kurtaracaklar. Diğer hayvanat bahçelerinde zor durumda olan hayvanlardan da alacaklar. Haftaya yeni yeri de gösterecek Halit bey bize.

Bakımevinde her yer klube ve PALET dolu. Sular temiz ve dolu, fotoğraflarını bile çektim. Bölmelerde hala daha· kuru mama vardı, tüm hayvanlar yiyip çekilmiş olmalarına rağmen. Hala daha çözülemeyen YÜREK YARASI olan beton odalarda ki hayvanların da kurtuluşu yakın Allahın izni ile. Arka tarafta 2 dönümlük bir yer çevrelenmiş, beton direkler dikilmiş, sürekli kalacak hayvanlar için doğal bahçeli bölmeler olacakmış.

Çok yakın bir zamanda bu beton odalarda ki hayvanlar da oraya çıkıp KURTULACAK. Yayla da olan Veteriner Teknikeri Süleyman bey ile de konuştum. Yoğun uyuz tedavisi yapıyorlarmış. Barınağın dışında ki hayvanlar için de su ve mama koymuşlardı. Orada acilen yapılması gereken hususları, "Fulltime çalışacak Veteriner hekim, Bakıcı takviyesi, Acil yaralı hayvanlar için 24· saat hizmet alımı, Arka bahçeli doğal alanların kısa zamanda bitmesi,· Beton odaların yıkılması ve müşahade ve karantina olarak kullanılacak odaların da büyütülmesi" gibi talepleri YAZILI olarak belediyeye bildireceğiz.
Halit bey ile bu hafta görüşürsek elden devereceğiz.

Gönüllüler her gün olduğu gibi bayram boyunca da oraya gitmişler. Asgari yaşam koşullarının tam olarak sağlanması içineksiklerin hemen giderilmesi· gerekli. Ama dediğim gibi, İstanbul ve Ankara barınaklarının hepsinden daha iyi sayılabilir. Yıllar öncesini düşündüğümüzde büyük mesafe alınmış denebilir. Eksiklerin en kısa zamanda giderileceğini düşünerek,· hem belediye yetkililerine hem de gönüllülere teşekkür etmek lazım. Orada ki iyi gelişmelerde Park Bahçeler Müdürü Halit Boz'un olumlu ve iletişime açık yaklaşımının payı büyük, bunu da unutmamak lazım.


Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı
cross