1991'den Bugüne

Burhaniye Bakımevin'de 5199 Sayılı Yasa İhlal Ediliyor

Sevgili Nesrin Hanım,

Burhaniye İlçe Tarım Müdürlüğü nün raporunu ve Balıkesir Çevre Orman Müdürlüğü nün bilgilendirme  yazısını üzüntüyle okumuş bulunmaktayım.

Rapor tamamıyla yanlış ve gerçeği saptırmaktadır.

Burhaniye Bakımevi nde yıllardır bir katliam yaşanıyor.  Basında paylaşılan video görüntüleri son 2 ayın görüntüleridir.

Basında yer alınca Belediye  ufak bir iyileştirme yaptı.

Denetim Komisyonu Bakımevi ne gittiği tarihte henüz bu iyileştirme çalışması başlamamıştı. Peki buna rağmen aşağıda belirteceğim hususlar neden gözardı edildi ?

BURHANİYE BAKIMEVİ NDE 5199 SAYILI YASA İHLAL EDİLİYOR ÇÜNKÜ;

1- Beton dökülürken yani tam 24 Şubat ta Bakımevi ne 3 köpek getirildi. Bir tanesinde uyuz vardı. Ve basın mensubu bir bey bu kareyi fotoğraflıyor. Ertesi gün gidildiğinde bu köpek yoktu. Sorduğumuzda kaçtığı söylendi. Halbuki Basın Mensubu bir beyde ses kayıtları mevcut. Ses kaydında görevli bu köpeği öldürdüğünü itiraf ediyor. Acaba neyle ve nasıl ????

2-Yıllardır hiçbir kulübenin kapı ve paleti yoktu.   33 kulübenin tüm kapı ve paletlerini son 1 ayda biz kendi cebimizden yaptırdık.  Bütün kış hayvanlar ıslak zeminde yattı.

3-Badana boya yapılırken bir anne köpek 40 derece ateşle ıslak betonda yatıyordu. 2 yavrusu can çekişiyordu. Tedavisi için Bakımevi ne özel klinikten veteriner getirip onu ve hala sağ olan diğer 3 bebeğini aldırıp tedavisini yaptırdım. Bebekler açıktan ölmek üzereydi. Çünkü annenin memelerinde 1 damla süt yoktu. Ekte fotoğraflar ve veteriner ile görüntüleri mevcut.  ACİL OLAN BADANA DEĞİL, UZMAN BİR VETERİNER ALINMASI.

4- Haftasonları ve uzun Bayram Tatillerinde Köpeklere sadec 1 veya 2 gün yemek götürüldü. Görevliler maaşlarını zor aldıklarını mesai verilmeyeceği için gelemediklerini söylediler. Biz kendimiz askeriyeden yemekleri alıp Bakımevine taşıdık. Bu sırada anne köpekler açlıktan yavrularını yediler,

Bakımevi kontrolü Kriterler doğrultusunda yapılır. Ezbere değil. Burhaniye Bakımevi Kayıt Defteri Bakkal Defterinden farksızdır. Hangi köpek nezaman gelmiş, aşsıı yapılmış mı ? nereye bırakılmış, hangi numara verilmiş belli değil. herşey usulsüz ve hayali. Kaç köpek kısırlaştırılımış ? Hayali ??

Resmi Görevlileri Sağduyuya davet ediyorum. Aksi takdirde biz işimizi basınla çözmek durumundayız. 
Devrim Özden
HAYTAP Burhaniye Gönüllüsü

 

Sonuç olarak bizler bu rapora itiraz ediyoruz. 

cross