1991'den Bugüne

Diyarbakır Belediyesine BARINAK icin tesekkur ANKA Haber ajansinda

DOHAYKO Genel Sekreteri ve HAYTAP Sözcüsü Nesrin Çıtırık'ın Diyarbakır Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili olarak TBMM'ye göndermiş olduğu dilekçe Anka Haber Ajansı'nın haberlerinde yer aldı. Aşağıda tam metni bulunan haber aynı zamanda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinde de yayınlandı.

http://www.diyarbakir.bel.tr/NewsDetail.aspx?ID=1290

-HAYTAP SÖZCÜSÜNDEN TBMM’YE MEKTUP

 

17 Aralık 2007 Pazartesi TSİ:18:18

 

 

-Hayvan Hakları Türkiye Aktif Güç Birliği (HAYTAP) Sözcüsü Nesrin Çıtırık, TBMM’ye hayvan haklarına ilişkin bir mektup yolladı. Mektubunda, belediyelerin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na uymadıklarını belirten Çıtırık, bu konuda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin örnek alınması gerektiğini dile getirdi.

 

 

İSTANBUL(ANKA)- Hayvan Hakları Türkiye Aktif Güç Birliği (HAYTAP) Sözcüsü Nesrin Çıtırık, TBMM’ye hayvan haklarına ilişkin bir mektup yolladı. Mektubunda, belediyelerin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na uymadıklarını belirten Çıtırık, bu konuda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin örnek alınması gerektiğini dile getirdi.

 

Nesrin Çıtırık, başta TBMM Başkanlığı olmak üzere TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı, İlgili Bakanlıklar, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü, Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Belediye Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı, Veteriner Hekim Meslek Odaları, İlgili Basın Kuruluşları ve Hayvan Koruma Platformlarına birer mektup yolladı. Çıtırık, mektubunda, TBMM tarafından 4 yıl önce çıkartılan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na rağmen, yasanın ancak bir kaç belediye tarafından uygulandığına işaret etti. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere, il ve ilçelerde hayvanların belediyeler tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü ifade eden Çıtırık, “Bazı belediyelerin de tamamen göstermelik olarak tel kafeslerle çevirdikleri adına barınak denen ölüm kamplarında bu hayvanları açlıktan ve hastalıktan, yazın yağmura, kışın kara mahkum etmektedir” dedi. Çıtırık, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde yasalara uygun ve çağdaş koşullarda hayvan bakımevi ve rehabilitasyon merkezi kurduğunu kaydetti.

 

Çıtırık, mektupta Diyarbakır Belediyesi tarafından oluşturulan merkezin TBMM ile Çevre ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığınca, Türkiye’nin tüm belediyelerine örnek olarak gösterilmesi talebinde bulundu. diğer belediyeler ve valilik il çevre müdürlükleri yetkililerinin de Diyarbakır’a giderek yerinde inceleme yapması ve doğru çalışmayı görmelerinin sağlanması talebinde de bulunan Çıtırık, “Diyarbakır Belediyesinin bu konudaki çalışmasının tüm Türkiye’de uygulanması için, ilgili bakanlıklarca genelgeler yayınlanması, diğer belediyelerce oluşturulmuş olan ölüm kampı barınaklara tıkılmış olan hayvanlara yaşam hakkı sağlayacaktır” dedi. (ANKA)

 

(DG/ZG)

 

 

 

cross