1991'den Bugüne

Ege Sakin:Haytap Edirne Çalışmaları

Haytap ekibi olarak Edirne Orman Su şube müdürü sayın İsmail Dağlı beyi makamında ziyaret ettik.

Bir gün önce 11 köyde yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi verip tespit ettiğimiz eksik ve aksaklıklar ve çözümleri hakkında konuştuk.

Bölgede çok ciddi bir kaçak avcılık problemi olduğu, koruma altındaki türlerin avlandığı, yerel halkın kendi doğal zenginliğinin farkında olmaması gibi sorunları çözmek için kurumlar ev STK’lar olarak yapabileceğimiz çalışmalar hakkında konuştuk.

Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri ve bölge Haytap temsilcileri iş birliği halinde Köy köy kahve kahve gezerek halka eğitim çalışması yapmak, koruma altında olan yöreye özel türlerin fotoğrafları ve bilgileri olan afiş çalışması yapıp bunu köy kahvelerine muhtarlık binalarına ve köy meydanlarına asmak, bölge Haytap temsilcilerinin Fahri Müfettişlik eğitimi almaları ve bu kursu tamamlayıp fahri müfettişlik belgesi alarak denetim ve kontrol yüküne yardımcı olmaları, Gala Gölü milli parkının korunması ve öneminin anlatılmasına ilişkin yerel halka eğitim verilmesi konularında görüştük.

Bölgeye özel yapılacak bilgilendirme afişlerinin görsel tasarımları konusunda Haytap olarak seve seve yardımcı olacağımızı, afişlerin basımını 3. bölge ya da Edirne Şube müdürlüğü olarak olarak yapmaları halinde köyleri dağıtımı ve asılması konusunda da yardım edeceğimizi bildirdik.

Milli parklardan ayrıldıktan sonra Edirne belediyesi bakımevine geçtik. son 3 haftadır gelen ihbarlarda arka bölmelerde köpek ölümleri olduğu yönünde iddialar bulunmaktaydı , ekip olarak bakımevine gittiğimizde bakımevi personeli fotoğraf almamızdan rahatsız olup engellemeye  çalıştılar, arka bölmeleri görmek istediğimizde de izin vermediler bunun üzerine Edirne belediye başkan yardımcısı sayın Ertuğrul Tanrıkulu ile görüşmek üzere belediye binasına geçtik, mesai saati sonu olmasına rağmen bizimle 1 saat görüşen sayın Tanrıkulu 'nun içten ve samimi açıklamaları bizi mutlu etti. Tüm sorunları ve çözümleri kendisi ile konuştuktan sonra bakımevine gönüllülerin girebilecekleri , hayvan sağlığı hayvan refahı ve bu konudaki toplumsal eğitim çalışmalarında yerel gönüllüler ve STK’lar ile işbirliği halinde çalışılacağı, insanların aklını kurcalayan arka bölmeler konusunda şeffaf olmak adına arka bölme odalar kamera takılması ve 24 saat internet üzerinden canlı seyredilmesi konusunda çalışma yapılması, gönüllülerin eleştirel ve yıkıcı değil, işbirliğinden ve yardımdan ve yapıcı olmaktan yana tavır içinde olmaları konularında fikri birliğine varıp makamdan ayrıldık.

Daha sonra ertesi gün büyük bir ameliyata girecek olan uzun zamandır tedavi gören Malkara DOHAYKO temsilcisi sevgili UĞUR YAYIN'ın yatmakta olduğu Edirne Tıp Fakültesi hastanesine uğrayıp kendisini, ziyaret ettik ve ameliyatının başarılı geçmesini dileyip kendisinden  bir an önce iyileşip mücadeledeki yerini almasını istedik.

Sevgili Uğur'ın yanından ayrıldıktan sonra dönüş yolunda Edirne'ye bağlı Meriç ilçesinin köylerinde avcılar tarafından vurulmuş kuğular olduğu bilgisi tarafımıza iletildi. Haytap yaşam Aracı ile Meriç ilçesine gidip yaralı kuğuları aldık.

Kuğuları İstanbul Üniversitesi veterinerlik fakültesine ulaştırmak üzere Enez'deki Haytap gönüllüsü yaban hayvanlarının barınma ve dinlenme çiftliği Celalistan çiftliğine getirdik.

Şimdi onları fakülteye ulaştırmanın bir yolunu bulmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte fakültede 3 tane yaralı kuğunun tedavi edilme sürecinde tutulabilecekleri yerleri ayarlamaya çalışıyoruz. Dekan'a ulaşmaya çalışıyoruz, Kuğuları nakledecek bir birime ulaşmaya çalışıyoruz.

Ege Sakin
HAYTAP Edirne Temsilcisi

http://www.haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-edirne-calismalari


cross