1991'den Bugüne

Esenyurt Barınağı

Sevgili Arkadaşlar, Esenyurt Barınağının berbat koşullarından haberdarsınızdır sanıyorum. Her hafta sonu barınak ziyaretlerinde bulunuyoruz.

Belediye veterineri genellikle uzun süreli ve sık izinler kullanıyor. Diğer veterinerin de ancak haftada belli aralıklarla bazen uğradığını öğrendik.
Arkadaşlarımın daha uzun süredir, bir aydır benim düzenli olarak hafta sonu ziyaretinde bulunduğum Esenyurt Barınağı terkedilmiş bir ölüm kampı gibi.
Çalışanlar mevcut fakat köpeklerin çoğunun hastalanmasına ve ardından ölmesine engel olabilecekleri bir durum yok. Barınak dışında kendisi hasta yavrulu anneler perişan durumda yakın zamanda bir iki tanesi bizim tarafımızdan oradan alındılar. Fakat bu hafta yine 5 yavrusu alan, yavruları da kendisi de ileri derecede uyuz olduğu halde barınak kapalı bölmesinde ıslak fayanslar üzerinde tüm yavruları ıslak ve tir tir titrerken bulundular. Getirilip bu alana öylece atılmış halde idiler. Elimizden geldiğince zemini temizleyip kuru ahşap malzeme ile düzenlemeye çalıştı isek de bu şartlarda bakımsızlıktan ve tabi besslenememekten bile ölüm tehlikesi altındalar.
Fayans zeminli ve demir kapılı 1metrekare var yok bölmelerden birine 4 tane yaklaşık 6 aylık genç köpeğinn bir araya tıkıldığına şahit olduk, sürekli ağlıyorlardı. Onların da zeminlerini temizledik
temiz olan yan odaya almak istedik ama öyle korkmuşlardı ki birbirine sıkı sıkıya kenetli oldukları halde biz yaklaşınca çığlık çığlığa oldular. Mama ile temiz odaya taşıdık daha sonra.
Barınağın açık olan bölümünde, 100'e yakın köpek aynı fayans zeminli çukur alana tıkılmış durumda. Büyük ırk, küçük ırk, yaşlı, genç, dişi, erkek, hasta, sağlıklı demeden ve hemen hiç bir tedavi ile ilgili müdahalenin de yapılmadığı, kısırlaştırma yapılmayan bir mekanda, Üstü açık yazın güneş altında, kışın kar ve yağmur altında kalıyorlar.
Her geçen gün yeni ve sağlıklı ve hatta cins hayvanlar bu alana atılıyorlar adeta ve bizler gittikçe hastalandıklarını, gittikçe solduklarını gözlemliyoruz. Elimizden bir şey gelmeden.
Fotoğraflardan birinde yine göreceksiniz kanlı dışkısı olanlar da vardı. Dışkılar birbirine karışmış, ayaklar bu dışkılar üzerinde geziniyor ve hatta başka yer olmadığı için bu dışkılı fayans zemine oturuyor yatıyorlar çaresiz. Yok çünkü kulübeleri. Kulübelerin de param parça olduğunu, buna rağmen bazılarının bu kuklübelere sığınmaya çalıştıklarını görebilirsiniz.
Lütfen Esenyurt Barınağını ziyaret edelim, bir güç oluşturalım, değiştirmek zorunda bırakalım. Biz bir toplantı talebinde bulunacağız. Bu toplantı için çok sayıda katılım talep ediyoruz. Bize belli bir gün ve tarih verildiğinde sizlere haber vereceğim. Nerede olursak olalım gelebilecek durumda isek yardımımız olabilir.
O zamana kadar yine lütfen fotoğraflarını paylaştığım canları sahiplendirmek için el birliği oluşturalım.
Fotoğrafını gördüğünüz Husky barınağa yeni gelmiş, henüz ne olduğunu anlamadığından şaşkın bakıyor etrafına. Çok genç ve dişi, ayrıca kısırlaştırılmamış. Onu kurtarabiliriz belki ilk olarak.
Bir de uzun kulaklı çok genç ve sağlıklı bir av köpeği var onun da gözlerinin feri gitmeden elimizi uzatalım lütfen.
Bunun dışında kangal, golden, av köpeği ve hemen hepsi cins olan pekçok hayvan kurtatılmayı bekliyor. Acı çektiklerini artık saklamıyorlar, biz oradayken sürekli uluyanlar oldu, çok acı bir ses.
Ardımızdan gitmeyin diye yalvaran çığlıkları var onların. Onlar ancak böyle ifade edebiliyorlar kendilerini, acılarını, ızdıraplarını.
ESENYURT BARINAĞI BAĞIRA BAĞIRA SESİ KISILMIŞ BİR ÇARESİZLİK İÇİNDE.... İŞTE TAM ORADA... GÖZÜNÜZÜN DİBİNDE....
Görmek isteyene....
Duymak isteyene....

 

cross