1991'den Bugüne

Gaziantep'te işkence gören köpek hakkında‏

Gaziantep'te savunmasız hayvanlara yapılan şiddet, işkence gittikçe artmaktadır. Vahşet ve saldırganlık kime, neye yönelik olursa olsun aynıdır. Hayvanlara eziyet edebilen kişi canlılara karşı sevgiden yoksundur ve her zaman insanlara da zarar verme potansiyeline sahiptir.  Çocuklarımıza daha küçücük yaştan itibaren insan, hayvan tüm canlıları sevmeyi, korumayı, onlara merhamet duymayı, her canlının yaşam hakkı olduğunu ve bunun önemini anlatamamışsak, bizler suçluyuz. Vahşeti göre göre vahşileşen; acımasızlığı göre göre acımasızlaşan, şiddeti göre göre şiddet uygulayan, ölümü izleye izleye öldürmeyi doğal karşılayan çocuklarımız gelecekte nasıl birer yetişkin olacaklardır.  

Sokaklarda yaşayan hayvanlarımızın yaşam alanlarını bizler işgal ettik, her yeri betonlaştırdık. Bir parça ekmek için sokaklarda kilometrelerce yürüyen sahipsiz hayvanları tarihte biz evcilleştirdik şimdi sokaklarda görmek istemiyoruz.

Gaziantep halkından bu konuda merhamet ve duyarlılık bekliyoruz.

 

Aşağıdaki fotoğraflarda işkence gören köpek ve Valiliğe, ilgili tüm kurumlara gönderdiğimiz dilekçemiz yer almaktadır.

Ayrıca, bu konu Medya, sivil toplum örgütleri, partiler, kurumlar, müftülükler, muhtarlıklar ve tüm birimlere iletilmiştir. 

 

SUZAN GÖKPINAR

CANLI HAYATINI İYİLEŞTİRME DERNEĞİ
 

Tarih: 05.03.2012 

Konu: Gaziantep’te işkence gören köpek hakkında çalışmalar yapılması. 

 

 

                                   GAZİANTEP VALİLİĞİ MAKAMINA

 

Aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz köpek, Gaziantep’te kimliği bilinmeyen kişi ya da kişilerce işkence görmüş, canlı canlı gözleri oyulmuş ve Telekom çukuruna atılmıştır. Son haftalarda hayvanlara yapılan şiddet, işkence artmıştır. Bölgede başarılarıyla adından söz ettiren Gaziantep’te hayvanlara işkencenin yaygın olması hem toplum hem de yöneticiler açısından, utanç ve üzüntü kaynağı olmalıdır. Hayvana bu şekilde işkence yapanlar, toplumun arasında dolaşmaktadırlar. Belki de bundan sonraki kurban bir çocuk, kadın veya yaşlı bir insan olabilir. Benzer olayların tekrar yaşanmaması için, bu vahşeti yapanların bulunması, konuyla ilgili tüm birimlerin bölgede çalışma yapması gerekmektedir.

Köpeğin ihbar edildiği bölge Osmangazi Mahallesi, polis evi ve çocuk hastanesi civarındadır.  Gaziantep Barınağı görevlilerince bölgeden alınan köpek kısa bir süre sonra ölmüştür.

Biz, hayvan hakları savunucuları olarak, bu vahşeti yapan kişilerin bulunması için, öğrenebileceğimiz bilgileri, ilgili birimlerle paylaşacağız.

Bu olaydan yola çıkarak;

1.      Gaziantep İl Çevre Ve Orman Müdürlüğü denetim elemanlarının, Belediye yetkililerinin, Gaziantep Emniyet Müdürlüğünün konu hakkında soruşturma başlatıp, istihbarat çalışmalarının yapılmasını,

2.      Polis evi ve hastanede bulunan mobesa kayıtlarının incelenmesini,

3.      Gaziantep Müftülüğünün bu bölgede ve tüm camilerde şiddete karşı ve ayrıca hayvanların yaşam haklarına ilişkin düzenli vaaz vermesini,

4.      Milli Eğitim Müdürlüğünce, şiddete eğilimli çocukların yoğun olduğu bölgelerde bulunan okullarda hayvan hakları konusunda eğitsel çalışmalar yapılmasının sağlanmasını,

5.      Hayvanlara işkence eden kişi veya kişilerin tespit edilerek adli ve idari işlem başlatılmasını ve cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

 

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

 

SUZAN GÖKPINAR

CANLI HAYATINI İYİLEŞTİRME DERNEĞİ

TC KİMLİK NO: 44056694356

TELEFON: 05323633354

ADRES: İNCİLİPINAR MAH. 4.CADDE

YÜNCÜLER İŞ MERKEZİ NO:1/82 GAZİANTEP

 

DAĞITIM; Bimer, Orman ve Su İşleri Gaziantep Şube Md, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, Kaymakamlıklar, Emniyet müdürlüğü, yerel basın

cross