1991'den Bugüne

HAYTAP AYDIN / Aydın Hayvanları Koruma Derneği-10 okulda eğitim


HAYTAP / TEMSİLCİLERİMİZDEN GELENLER:
Şenay TEKİNBAŞ

Hayvan Hakları ve sevgisi konusunda en önemli kesimin çocuklarımız olduğu ve ağaç yaşken eğilir atasözümüzden yola çıkarak çocuklarımızı bilinçlendirmek için Aydın Hayvanları Koruma Derneği olarak Milli Eğitim Müdürlüğünden aldığımız olurla 10 farklı ilköğretim okulunda Hayvan Hakları ve Hayvan Sevgisi konulu seminerler düzenlendi.
10 okulda 2050 öğrenciye ulaşıldı.
Çocuklarımıza verdiğimiz seminerin yanında verilen eğitimi pekiştirecek şekilde hazırlanan Sokak Hayvanları Eğitim Kitapçığı hediye edildi. Okullarımızda gerek idarecilerin gerek öğretmenlerin tabii ki de en önemlisi öğrencilerimizin ilgisi muhteşemdi.
Çocuklarımıza sokak hayvanının ne demek olduğu, onlar için ne yapmamız gerektiği, kısırlaştırmanın önemi, belediyelerin üzerine düşen görevler, sokaklarındaki sahipsiz hayvanlar için ne yapmaları nasıl davranmaları gerektiği slayt eşliğinde anlatıldı.
Karne alma zamanının yaklaştığı da gözönünde bulundurularak ailelerinden karne hediyesi olarak kedi köpek almalarını istememeleri, evde hayvan beslemenin zorlukları, aldıktan sonra bakamayıp sokağa yada barınağa terk ettiklerinde o hayvanların başına gelen kötü olaylar anlatılarak bir hayvanın sorumluluğunu alabilecek yaşa geldiklerinde ve sahiplendikleri hayvanı ömrünün sonuna kadar bakabileceklerine inandıklarında da barınaklardan sahiplenmeleri gerektiği anlatıldı.
Ayrıca yaz mevsiminin başladığı şu günlerde susuzluğun her canlı için yaşamsal ihtiyaç olduğu vurgulanarak bütün öğrencilerimizden kapılarının önlerine evlerindeki dondurma ve yoğurt kaselerini kullanarak 1 kap su bırakmaları için söz istedik ve hepsi de var gücüyle söz diye bağırdı.
Bu tür eğitimlerin yaygınlaşması dileğiyle.
Eğitim verilen okullarımız:
Hacı Celal Oto İlkokulu-Ortaokulu
Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu
75. Yıl Vali Muharrem Göktayoğlu Okulu
Dr.Fevzi Mürüvvet Uğuroğlu Ortaokulu
Yörük Ali Efe İlkokulu
Nahit Menteşe Ortaokulu İnönü İlkokulu-
Ortaokulu Efeler Ortaokulu
Hacı Lütfiye Atay Ortaokulu
Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu
Aydın Hayvanları Koruma Derneği Başkanı
Şenay TEKİNBAŞ


cross