1991'den Bugüne

BERGAMA 2013 // HAYTAP GÜNEY MARMARA ÇALIŞMALARI

 
http://www.dohayko.org/haytap-ana-men/2760-haytap-guney-marmara-calismalari--bergama.html

HAYTAP GÜNEY MARMARA ÇALIŞMALARI / BERGAMA
10 Mayıs 2013

(NOT: Bergama Belediye BAKIMEVİNİN 2012 deki İMDAT TURUMUZDAKİ DURUMU EN ALTTA SUNULMUŞTUR) 
HAYTAP Güney Marmara çalışmaları doğrultusunda temsilcilerimiz Gülnihal Balcı,  Timur Ugan gönüllümüz Aysel Özkan, bugün ilk olarak Altınova da Mahmure Meral hanımla buluştular.
Belediyenin garaj amirliği içinde odalar ve tel örgüyle çevirerek gönüllülerin bakımına bıraktığı düzenlenmesi gereken yeri gördüler. Bu küçük bir bakımevi olmaya uygun alanın düzenlenmesi, hasta, yavru, bakıma muhtaç köpeklerin burada kalabilmesi mümkün.
Bunun için belediyeninde katkısıyla çevre illerden ve yaz sezonu için gelen gönüllü  arkadaşlarımızla birlikte Haziran Ayı ilk haftasında birlikte bir düzenleme kararı aldık.
Bergama bakımevi geçen yılın pislik ve mikrop içindeki hayvanların aç sefil durumuna nispetle  daha düzenlenmiş durumda.
Bölmelerde otomatik suluklar var, gölgelikler ve yer fayansları yapılmış. Ancak hala bir toprak gezinti alanı olmaması problem. Hayvanlar yine BETONA mahkumlar, dar odalarda.
Yılda dışardan hizmet alımıyla 100 köpeğin kısırlaştırıldığı belirtilen bakımevinde su an 50 civarında köpek var. Oysa bu kısırlaştırma sayısı ile köpek popülasyonunun kontrol altına alınması mümkün değil. Köpek sayısı hızla artmaya devam edecek ve belediye de maalesef başka ilçelere atmaya, kırsala atmaya devam edecek. Kısırlaştırma sayısının hızla artırılması, post operatif bölümlerin yapılması gerekli.
Kuru mama verildiği söylenen ve kısırlaştırma bekleyen köpekler iyi sayılacak durumda.
Gönüllü arkadaşlarımız bilgileri doğruluyor.
Bergama iyi koşullarda ve doğru biçimde kısırlaştırma ve tedavinin yapıldığı bir yer değil ama, başta Ayvalık olmak üzere diğer ilçeler ile kıyaslandığında, düzelme yolunda ilerleyen bir ilçe denebilir. Başka ilçelere ve kırsala hayvan atılmaması önemli talebimiz.
Ayrıca çöplüğe atılmış olan hayvanların durumu da çok kötü. Buradaki hayvanların alınıp tedavi ve kısırlaştırılmalarının yapılmasını, bir daha çöplüğe hayvan atılmamasını da belediyeden talep ettik.
Çünkü, yaklaşık 800 küpeli  hayvanın bahçe  ve padoklarda yaşadığı Ayvalık bakımevinde neden bu kadar köpeğin hapis hayatı yaşadığı yıllardır sorulan soru.
Tamamı kısırlaştırılmış köpeklerin hangi yasaya dayanılarak AYVALIK bakımevinde tutulduğunu Belediye ve Kurumlara bakımevini işletme görevini üstlenen yabancı derneğe sormak gerek.
Ayvalık'ta belediye ile aralarında yaptıkları sözleşmede bu hayvanların kısırlaştırıp alındığı yere bırakılacağı hükmü varken, AYVALIK belediyesi yasaya aykırı davranmaktadır.

Bergama'dan sonraki durak Ayvalık olacak. Bergama da sürekli takibimizde olacak.

Bergama- Çöplük alanı başlangıcı…Buradaki yavru köpeklerin toplanıp bakımevine alınması ve tedavi edilmesi için söz aldık.

Barınak hemen yanında SIHHİ tesisat sistemi olmaması nedeni ile PİSLİKLİ SULAR böyle insan ve
hayvan sağlığını tehdit eder durumda birikmiş. Bunun acilen önlenmesi gerekli...

Çöplükteki hayvanların durumu çok kötü. BUNLAR acilen alınıp rehabilite edilmeli. Oraya da birdaha
hayvan atılmamalı. 

Bergama çöplük alanında hayvanlar kötü durumda...

 

cross