1991'den Bugüne

HAYTAP Havada Karada Suda Canlılara Özgürlük Etkinliği

HAYTAP Havada Karada Suda Canlılara Özgürlük Etkinliği 


 
Sayın Yetkili, 

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu 7 / 8 kasım tarihlerinde havuz ve tematik akvaryumlarda yaşamaya zorlanan TUTSAK DENİZ CANLILARI  ve nesilleri tehlikede olan CARETTA CARETTA'lar için Muğla ve Dalyan'da etkinlik düzenleyecektir . 

Muğla Ortaca ve Dalyan'da yapılacak etkinliğe ülkenin dört bir tarafından tüm HAYTAP temsilcileri, sanatçılar, yerel kurumlar, STK lar, deniz canlıları ve çevre konusunda uzman bilim insanları, spor kulupleri, okullar ve vatandaşlar katılacaktır. 


Siz de Havuzlarda "Tutsak Yunusların" özgür olmaları, Caretta Carettaların korunmaları gerektiğine inanıyor ve bu etkinliği desteklemek istiyorsanız lütfen bize ulaşın

Bu etkinliğe maddi destek sağlamak isterseniz (http://www.haytap.org/index.php/200903041747/site-yardimci-sayfalar/bagislariniz-icin-haytap-banka-hesap-bilgileri) bu linkteki hesap numaralarına uygun gördüğünüz miktarda bağış yapabilir açıklama kısmına ''Yunuslar Etkinliği İçin '' diye yazabilirsiniz
  
Etkinlik Koordinatoru

Ege SAKİN

SUALTI Gazetesi Editor
www.sualtigazetesi.com
Commercial Diver
Decompression-chamber operator
PROSAT vice chairman  
Members of Haytap Animals Rights Federation Turkey
www.haytap.org
  
______________________________________________


Etkinlik detayları ve geçen yılın etkinlik görüntüleri aşağıdadır. 

 
1. HAVADA KARADA SUDA ÖZGÜRLÜK ETKİNLİĞİ 

AMAÇ : Gösteri havuzlarında, Yunus Gösteri Merkezlerinde ve tematik akvaryumlarda tutsak olan deniz canlılarının yaşadığı zulüm ve işkencelere ilişkin farkındalık yaratarak resmi kurumların yasal boyutta tedbir almalarını sağlamak, bu eziyetin eğlence olmadığı konusunda toplumsal bilinç oluşturmak.

ETKİNLİK ;

İnterkom bağlantılı bir dalış başlığı  ile dalış yapılarak, su altından halka, yetkililere ve basına seslenilerek havuzlarda ve akvaryumlarda  tutsak tutulan Yunusların ve diğer deniz canlıların ait oldukları yerin denizler olduğu vurgulanacak. Ayrıca sualtından canlı röportaj yapılacak.. 
Bu etkinlik eş zamanlı olarak tüm yurtta aynı günde yapılacaktır. Türkiye'nin her yerindeki dalıcılar o gün yapacakları dalışları "Deniz Canlılarına ve Yunuslara" adadıklarını açıklayacak ve sualtında afiş açacaklardır. 

2. CARETTA CARETTA'LAR TÜKENMESİN  ETKİNLİĞİ 

AMAÇ ; 106 milyon yıldır yeryüzünde olup bugün tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Deniz Kaplumbağalarının uğradıkları vahşeti göz önüne sererken deniz kirliliğinin yarattığı tehlikeler, atıl ağlar ve kaçak avcılığın canlı yaşamına verdiği zararlar hakkında resmi kurumların tedbir almalarını sağlamak üzere basının da desteği ile  kamuoyu oluşturmak.

ETKİNLİK;
 
Bölgedeki okullardan gelecek olan çocuklar kendi hazırladıkları gösterilerini sergileyip, kaplumbağa kostümü giyip kumsalda emekleyerek denize doğru giderken Caretta Caretta'lar hakkında bilgi verecekler. Çevre, doğa ve hayvan hakları konusunda yapmış oldukları resimleri, kendi yazdıkları sloganları kendi yaptıkları pankartlarda yazılı sergileyecek, konuyla ilgili şiirli sunumlar yapacaklar. 

Haytap kampanya  afişlerinden yapılmış uçurtmaları çocuklar uçururken, havada karada suda yaşayan tüm canlıların özür olmayı hak ettikleri mesajları verilecek. 

Daha sonra cocuklara ve katılımcılara dağıtılacak olan fidanları dikmek için dikim yapılacak alana geçilecek.

 

--------------------------------------------------------------


 
GEÇEN YIL YAPILAN ETKİNLİK BİLGİLERİ
 
Geçtiğimiz yıl Yunuslara Özgürlük Platformu, Haytap  ve SUALTI Gazetesi tarafından düzenlenen ve DÜNYADA İLK KEZ kez sualtından basın bildirisinin tutsak Yunuslar için okunduğu etkinliğin ve Özgür Yunuslar Özgür Dalgıçlar etkinliğinin detaylarını aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz. 


a. 11 temmuz 2010 tüm yurtta eş zamanlı olarak yapılan  Türkiye'nin her bir köşesinde tüm dalgıçların dalışlarını Havuzlarda tutsak tutulan yunusların özgürlüğüne adadığı  Özgür Yunuslar Özgür Dalgıçlar etkinliği 
b. 1 ağustos 2010 Yunuslara Özgürlük Etkinliği 
 

* Tutsak yunuslar ve deniz canlıları hakkında daha detaylı bilgi için ilgili bağlantılar; 
Yunuslara Özgürlük Platformu 
 Yunus Parkları Kapatılsın 

Haytap Sirk Gerçeği 

http://www.haytap.org/index.php/sirk-gercegi

 

 

cross