1991'den Bugüne

HAYTAP Katılımı ile Malatya'da "KATLİAMA KARŞI Basın Açıklaması ve İl bazında yapılan ÇALIŞMALARA" ilişkin bilgiler

http://dohayko.org/anadolu-turu/2723-haytap-malatya-katliama-karsi-basin-aciklamasi-ve-il-bazinda-yapilan-calismalara-iliskin-bilgiler.html

Sevgili Arkadaşlar,
Malatya'da ki KATLİAMLARI kinamak ve tekrarlamasini önlemek icin KANLARI YERDE KALMASIN sloganlı BASIN AÇIKLAMASI Malatya'da yapildi.
HAYTAP i temsilen ben ve HAYTAP Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler katılım sağladık. 
3 gün süren ve Malatya ilçelerini de kapsayan HAYTAP MALATYA TURUNA ilişkin bilgileri paylaşıyorum:

1. Malatya'da öncelikle Dernek Başkanı Filiz Yenier Erdem ve gönüllüler ile buluştuk, durum değerlendirmesi ve çalışma planı yaptık.
2. Ertesi sabah belediyenin barınağına gittik. Geçmişe oranla büyük oranda bir düzelme sağlanmış olmakla birlikte hala daha önemli eksiklikler olduğunu tespit ettik. Belediyenin veteriner isleri müdürü Sadik Özelçi'ye acil yapılacakları anlattık.
3. Oradan Eylem alanına geçtik ve Filiz hanimin ve gönüllülerin büyük çaba ve fedakarlıkla hazirladığı afişleri yerleştirdik.
4. Diyarbakir, Bingöl, Adana, Mersin, İstanbul, Darende ve Elazığ'dan gelen arkadaşlarla birlikte 80 kişi civarında toplandık. 50 den fazla kişi de dışardan katılım oldu. Fakat bu sayıların çok cok ötesinde harika bir grup oluştu.
5. Hepsi de UMUTLU, CANLI, HEDEFE ODAKLI ve sevgi dolu olan harika gönüllüler ile bizi çok heyecanlandıran basın açıklama eylemini yaptık. Vatandaşın basın açıklamasına gösterdiği ilgi de bizi çok sevindirdi.
6. Eylem sonrası aramızda hemen oluşan sevgi ve heyecan nedeni ile birbirimizden ayrılamadığımızdan cay bahçesinde toplandık. Grubun AKTİF olarak yola devam etmesini, bunun somut başlangıcı olarak haftaya PAZAR GÜNÜ BARINAĞA toplu olarak gidilmesini ve stand kurulması için toplantı yapılmasını kararlaştırdık.
7. Sonra hemen arkadaşlarla ÇÖPLÜĞE gittik. Durum tam bir felaket. Çöpler arasında susuzluktan iç organlari kurumaya yüz tutmuş hayvanlar çöplüğün her yerine dağılmış idi. Bir santim bile gölgelik olmayan bu yerde hayvanlar curuf icinde kendilerine yuva yapmaya calışmışlardı. Çöplükle ilgili ACİL TEDBİR alınması icin grup oluşturmaya karar verdik ve oradan İÇİMİZ YANARAK ayrıldık.
8. Akşam Filiz Yenier'in Nostalji Kafe de organize ettiği yemeğe katildik ve bilgilendirme toplantısı yaptık ve ÇÖPLÜK GERÇEĞİ grubu ve STAND Grubu oluşturduk. Daha aktif ve katilimci bir calışma yapılmasına hep birlikte karar verdik.
9. Ertesi gün hızlı bir maraton ile Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Vali Vasip Şahin, Vali Yardimcisi Latif Memiş, Orman Su İsleri Müdürü Ayhan Deligöz, İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Kadir Kartalcı, Rektör Yardımcısı Yusuf Türköz, Belediye Başkan Yardımcısı Selim Pilten, Müftü Yusuf Gül'ü ziyaret ettik. Akşam üstü tekrar su odakları yer tespiti Çöplüğe ve barınağa gittik.
- Çöplüğe acilen 10 ADET su beslenme odağı yapılmasını, çöplüğü bir daha belediyece hayvan bırakılmamasını,
- Bakımevine bahçeli bölmeler eklenmesini, kısırlaştırmanın daha yoğun yapılmasını, personelin değişmesini, toplama ekibinin eğitilmesini, veteriner hekimlerin operasyon tekniği konusunda eğitim almasını, mutfak ve yemek pişirimi için ocak yapılmasını talep ettik. Belediye başkanı bunların hepsine evet dedi. Başkan yardımcısı Selim Pilten'e talimat verdi. Veteriner İşleri Müdürü Sadık Özelçi'ye çöplükte ki su odaklarının yerlerinin bizimle istişare ederek tespit edilmesi talimatını verdi.
- İnönü Üniversitesinin kampüsüne insana uzak ama hayvanların ulaşacağı yerlere beslenme ve sığınma odağı yaptırılmasını, belediye ile işbirliği halinde köpeklerin kısırlaştırılıp tekrar oraya bırakılmasını talep ettik. Rektör yardımcısı ve Genel Sekreter bunu onayladı.
- Sayın valimizden Orman Su İşleri müdürlüğünün gerek bakım evi ve gerekse üniversitede ki sorunlar için aktif olmasını talep ettik, destek istedik.
- Sayın Müftümüzden hayvan hakları konusunda vaaz ve hutbe verilmesi, TV ve basına beyanat verilmesi talebimizi ilettik ve bu konuda söz aldık.
10. Malatya çalismasinin 3. günü Katliam yapılmış olan Hekimhan ve Doganşehir ilçesini ziyaret ederek belediye başkanları ile görüştük. Hekimhan ilçesi için kısırlaştırmanın orada yapılması için bir proje hazırlanacak, takipcisi olacağız. Doğanşehir ilcesi ise yer bulacak, küçük bir merkez yapacak, biz de destek olacağız.
11. İlçelerden dönüşte tekrar BARINAĞA gittik, tekrar ÇÖPLÜĞE gittik. Gördüğümüz eksikleri yine belirledik.
Ve KALBİMİZ ve AKLIMIZ Malatya'da kalarak, çok sevgili gönül dostlarımızı KALP KARDEŞLERİMİZİ orada bırakarak memleketlerimize YOLA ÇIKTIK.
Selam ve sevgilerimle...
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP/ DOHAYKO
_______________________________________________________________

OKUDUĞUMUZ BASIN AÇIKLAMASI:
Değerli Malatya'lılarca dile getirilen "Büyükşehir kanunu ile birlikte "parangalardan kurtulmuş, tarihte kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir Malatya" söyleminden hayvanların da payını almasını talep ediyoruz.
Bu bağlamda:
1. Bu gün sahipsiz hayvanlara ilişkin sorunların yaşanmasının ana sebebi, Malatya Belediyesinin yasa gereği de yapılması gereken "Kısırlaştırma ve Aşılama" çalışmalarının yeterince YAPILMAMIŞ olmasıdır. Büyükşehir belediyesini, bu şehrin vizyonuna uygun bir şekilde "KISIRLAŞTIRMA ve REHABİLİTASYON MERKEZİ" yapmasını acilen talep ediyoruz. Bunun yapılması ile hem insanların sorun ve şikayetleri önlenecek hem de bu caresiz hayvanlar İNSANLIK CİNAYETLERİNE kurban gitmeyecektir.
2. İnönü Üniversitesinin aynı zamanda Veteriner Hekim olan sayın Rektör'ünün de kampüste ki hayvanların ÖLDÜRÜLEREK değil bilimsel ve vicdani yollarla REHABİLİTE edilerek çözülmesini sağlmasını ve bunun bir yasal mecburiyet olduğunu görmesini talep ediyoruz.
3. Sayın Valimiz'in özellikle İl Hayvanları Koruma Kurulunda alinan kararların uygulanmasını sağlmasını önemle talep ediyoruz.
4. Kültür ve tarih beşiği Malatya'nın değerli işadamlarının, STK larının, vicdan ve merhamet taşıyan vatandaşlarının bu  resmi kurumlar eli ile yapılan İNSANLIK CİNAYETLERİNE dur demesini beklerken, değerli Basın Kuruluşlarının bu çaresiz hayvanların ağzı dili olmasını önemle bekliyoruz.
Artık bıçak kemiğe dayanmıştır.
Bu gün burada yurdun çeşitli şehirlerinden gelmiş insanlar olarak ÖLÜMÜN SESSİZ ÇIĞLIĞININ SESİ olarak bulunuyoruz.
Bu katliamlara olan tepkinin dalga dalga yurt geneline yayılması, böylesine bir MEDENİYET şehrine karşı hak edilmeyen bir yaklaşım olacağını Malatya toplumunun görmesini istiyoruz.
Sayın Valimiz Vasip Şahin ve Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır'ın "İnsan öldürmekle hayvan öldürmenin arasının sadece bir adım olduğunu" görmesini istiyoruz.
Sayın Müftumüz Hacı Yusuf Gül'ın "hayvanların korunmasına ilişkin kıyamete kadar geçerli hükümlerin yer aldığı Yüce Dinimiz İslam'ı bu boyutu ile topluma anlatmasını talep ediyoruz.
Değerli Malatya halkının "Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed'in (S.A.V) Ayakabısı ile kuyudan su çıkararak bir köpeği sulayan kişinin cennetlik olduğunu haber verdiğini UNUTMAMASINI" diliyoruz.
Bu bir BASIN AÇIKLAMASI değil, bu SESSİZ ÖLÜMLERİN SESLİ ÇIĞLIĞIDIR.
Bu bir insanlık ve merhamet çağrısıdır.
Bu bir "paylaşım, sevgi ve merhametten uzak DUYARSIZ BİR TOPLUM olmaya" karşı bir yakarıştır...

HAYTAP Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık
HAYTAP Yönetim Kurulu Uyesi Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler

Hayvan Hakları Aktivisti Mustafa Aral
Malatya DOHAYKO DER başkanı Filiz Yenier Erdem
Elazığ Aktivistleri
Bingöl Aktivistleri
Mersin Aktivistleri
İstanbul Aktivistleri
Malatya DOHAYKO DER üyeleri ve gönüllüler

Eylem alanından Görüntüler


Gönüllülerle ToplantıBARINAK ZİYARETİVETERİNER MÜDÜRÜ SADIK ÖZELÇİ İLE ÇÖPLÜĞE SU VE BESLENME ODAKLARI YER SEÇİMİ
Malatya Ekibi ile Çöplük ziyaretiÇÖPLÜKTE Kİ YÜZLERCE KÖPEK KURUYARAK ÖLÜYOR, SUSUZLUKTAN...Malatya'da ki GENÇ EKİBİMİZ...ORMAN SU İŞLERİ MÜDÜRÜ SN AYHAN DELİGÖZ ZİYARETİMİZMALATYA MÜFTÜSÜ SN YUSUF GÜL'ü ZİYARETİMİZREKTÖR YARDIMCISI SN YUSUF TÜRKÖZ'ü ZİYARETİMİZ

Malatya Belediye Başkanı Sn AHMET ÇAKIR makaminda TV ye beyanatımız...SAYIN VALİ VASİP ŞAHİN'i ZİYARETİMİZ

ÜNİVERSİTE GENEL SEKRETERİ SAYIN KADİR KARTALCI'yı ZİYARETİMİZ

BELEDİYE BAŞKANI SAYIN AHMET ÇAKIR'ı ZİYARETİMİZSAYIN VALİ VASİP ŞAHİN'i ZİYARETİMİZ

VALİ YARDIMCISI SAYIN LATİF MEMİŞ'i ZİYARETİMİZcross