1991'den Bugüne

HAYTAP Köylerde - Edirne İli Enez İlçesine Bağlı Toplam 11Köy Ziyaret Edildi
19 şubat 2013 günü, Edirne ili Enez ilçesine bağlı olan toplam 11 köy ziyaret edildi. Burada köy muhtarları ve köy imamları ile tek tek görüşüldü. Köy kahvelerine girildi ve burada halka hayvan hakları konusunda bilgilendirme yapıldı. köy kahvelerine ve muhtarlık binalarına ve bazı esnafın dükkan camlarına Haytap afişleri asıldı.

Köylerde insanlara köpeklerin kulaklarının ve kuyruklarının kesilmesinin neden çok yanlış bir uygulama olduğu anlatıldı ve bunun aynı zamanda yasaya aykırı olduğu yasal yaptırımı olduğunun altı çizildi.

Kimsesiz sokak hayvanlarının kontrolsüz üretilen sahipli hayvanlardan oluştuğunu, bu yüzden sahipli sahipsiz tüm köpeklerin kısırlaştırılmaları gerektiği, hayvanları doğurtup sonra yavrularını sokağa atmanın ya da çuvallara doldurup başka yerlere bırakmanın çözüm olmadığı bunun hem insani bir davranış olmadığı hem de yasalara aykırı olduğu anlatıldı.

Köy halkı, kısırlaştırma konusunda yardım istediklerini bu konuda belediyelerden yardım alamadıklarını anlattılar. Ayrıca köpeklerin kulaklarının kesilmesinin yasak olduğunu ilk kez duyduklarını bu güne kadar hiç kimsenin ne ilçe tarım veterinerlerinin ne belediyenin ne orman su müdürlüklerinin hiç bir bilgilendirme yapmadığını, kulak kesme uygulamasının eskiden beri yapıldığını babalarından nasıl gördüyseler o şeklide devam ettiklerini söylediler.

Köy muhtarlarından halkı kulak kuyruk kesmek hayvana işkence yapmak gibi durumların para cezası olan yasaya aykırı davranışlar olduğu yönünde uyarmaları, Köy imamlarından da· vaazlarda ve sohbetlerde halka hayvanlara kötü muamele etmemek, onları aç bırakmamak ağır işe koşmamak zevk için hayvan öldürmemek· gibi konularda uyarlamaları bunların dine aykırı davranış odluğunu hatırlatmalarını istendi.

Girilen her köyde köy halkı ve muhtarlar Haytap'ın ziyaretinden çok memnun olduklarını belirtip teşekkür ettiler. İletişim bilgilerimizi alıp herhangi bir durumda temasa geçeceklerini bildirdiler

Aslında insanlar kötü niyetli değiller, hayvanların uğradıkları şiddetin büyük kısmı cahillikten kaynaklanıyor. Devletin görevini bu güne kadar hiç yapmamasından kaynaklanıyor.

en basitinden Kulak kesmenin yasak olduğunu kanuna yazan devlet , bu uygulamanın en çok görüldüğü kırsal alanlarda bu konuyla ilgili hiç bir bilgilendirme yapmıyor. İlçe tarım veterinerleri köylere gittiklerinde hayvan bakımı hayvan refahı konulu bir bilgi vermiyor köylüye. 2 tane koyun küpeleyip 3 tane kayıt alıp pc başına soliter oynamaya geçiyorlar mesainin bitmesini bekliyorlar.

orman su işleri müdürlükleri 2 tane bilgilendirici afiş bastırıp köy muhtarlıklarına yollamıyor. köy meydanına afiş çalışması yapmıyor.

Yerel yönetimler vatandaşa köpeklerini ücretsiz kısırlaştırabilecekleri· bir hizmet sunmuyorlar görevleri olduğu halde..

Anlattığımız şeyleri ilgi ile dinleyip ' evet gerçekten haklısınız hiç bilmiyorduk biz bunu ' diyen o kadar çok pırıl pırıl insanla tanıştık ki..
özellikle Çavuşköy'de tanıştığımız Kadir amca ... muazzam bir insan.. pırıl pırıl yüreği· sevgi ile bakan gözleri ile köyün tüm hayvanlarını doyurmaya çalışan, kendisi ile dalga geçenlere Mahatma Gandi'nin sözleri ile yanıt veren yüce gönüllü bir insan..

Hayvanlara kimse özellikle kötülük yapmak istemiyor, sadece iyilik nasıl yapılır ve kötülük nasıl yapılmaz bunu bilmiyorlar..

Haytap'ın gönüllüleri de bunu öğretmek için yollarda..

Ege Sakin

HAYTAP Edirne Temsilcisi

http://www.haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-koylerde-edirne-ili-enez-ilcesine-bagli-toplam-11-koy-ziyaret-edildi

cross