1991'den Bugüne

HAYTAP Orta Anadolu İMDAT Turu ve 6. Bölge Temsilciler Toplantısı

1 - HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık AKSARAY Bakımevinde
2 - HAYTAP Temsilcileri Kastamonu Bakımevi ''Can Dostlarımız'' etkinliğinde
3 - HAYTAP Ekibi TAŞKÖPRÜ Bakımevinde ve Başkanla görüşmeler
4 - HAYTAP Temsilcileri ÇERKEŞ'te
5 - HAYTAP Ekibi AFYON Bakımevinde
6 - HAYTAP Ekibi ÇANKIRI Bakımevinde
7 - 6. Bölge HAYTAP Temsilciler Toplantısı Burdur'da yapıldı -Teşekkürler Burdur
8 - HAYTAP Ekibi Burdur Belediye Başkan Ziyareti
9 - HAYTAP Ekibi BUCAK Belediye Bakımevinde
 
1 - HAYTAP Başkanı AKSARAY Bakımevinde, Başkan Yardımcısı Serdar Baydar ile görüşme.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.714878101898725.1073743123.445932725459932&type=1alt

alt

HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık, Aksaray a Temsilcileri Mihriban Doğan ve Cemal Doğan ile birlikte Aksaray Belediye Bakımevini ziyaret etti. Veteriner İşleri Müdürü Duran Alıcı ve başkan yardımcısı Serdar Baydar ile görüşme yaptı. Nesrin Çıtırık "Aksaray Belediyesinin yeni belediye başkanı sayın Haluk Yazgı ile hayvanların da kaderi değişti. Bakımevi fiziki olarak oldukça iyi bir duruma gelmiş. Bazı gölgelik, kulübe ve palet ihtiyacı var. Ayrıca anneli yavrular için de bölmeler yapılmasını talep ettik. Bakımevinde tam zamanlı çalışacak veteriner hekim de işe başlamış. Her yönü ile iyileştirme devam ediyor. Belediye başkanı sayın Haluk Yazgı ya, gerçek bir hayvan sever olan başkan yardımcısı Serdar Baydar a teşekkür ederiz. Eksiklerin de en kısa zamanda tamamlanacağına inanıyoruz. Fotoğraflara bakarsanız sizler de bu değişimi göreceksiniz. Darısı başta Niğde olmak üzere tüm bakımevlerinin başına.... " diyerek memnuniyetini dile getirdi. Başkan yardımcısı Serdar Baydar da hızla diğer ihtiyaçları gideriyoruz, gidermeye de devam edeceğiz dedi.

Nesrin Çıtırık

2 - HAYTAP Temsilcileri KASTAMONU Bakımevi CAN DOSTLARIMIZ etkinliğinde 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.715643081822227.1073743132.445932725459932&type=1

alt

alt


3 - HAYTAP Ekibi Taşköprü Bakımevi ziyareti ve Başkan Görüşmesi
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.715676778485524.1073743133.445932725459932&type=1

alt

alt

Ciddi sorunları olan Taşköprü bakımevindeki eksikliklerin giderilmesi için belediye başkanlığı, yetkililer nezdinde taleplerde bulunuldu. Barınaktaki eksiklikler gece geç saatlerce kadar Orman Su Bölge Müdürünün ve il müdürünün bizzat barınağa gelmesi ve belediye yetkililerinin de katıldığı çalışma ile tespit edildi, tutanağa bağlandı. Genişletme çalışmaları süren bakımevinde temizlik, alt yapı, yiyecek, sağlık hizmetleri konusundaki eksikler için çalışmalara hemen başlanması kararı alındı. HAYTAP ve kurumlar mevcut eksiklerin tamamlanması sırasında sürekli bilgilendirilecek, gelişmeler takip edilecek...Ay sonuna kadar tamamlanması gereken tespitler sonrası bir ayrıntılı açıklama daha yapılacak. Konu ile ilgili olarak HAYTAP ekibi ve Kastamonu Dernek Başkanları ve gönüllüler gece geç saatlere kadar süren bir toplantı gerçekleştirdi. Eğer acil düzelmeler sağlanmaz ise eylem kararı alındı.

4 - HAYTAP Temsilcileri Çerkeş Belediye Başkanı ile görüştü.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.715938245126044.1073743134.445932725459932&type=1

alt

altalt

ÇANKIRI'NIN ÇERKEŞ İLÇESİNDE HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARI BİRLİKTE BELEDİYE BAŞKANI SAYIN HASAN SOPACI' YI ZİYARET ETTİ.
Çerkeş Belediyesinin sokak köpeklerini toplayıp zehirleme, ıssız alanlara ve dağlara atmalarına ilişkin sürekli şikayetler alınmaktaydı. Bu işlemleri de dışarıdan kişiler tutarak yaptığı bilgileri ulaşmaktaydı. Yazışmalar uyarılar netice vermeyince ÇERKEŞ e gidilmesi kararı alındı. Belediye Başkanı Hasan Sopacı ile görüşüldü. 
Bir rehabilitasyon merkezi oluşturmak üzere çalışmaları olan Çerkeş belediyesinin tespit edilen bakımevi arazisini de yerinde görüldü. Belediye başkanlığı ziyareti ve Çerkeş içindeki çalışmalara kendileri de birer hayvan sever olan AKP İlçe Başkanı, Kadın Kolları Başkanı, Belediye Başkanının eşi, gönüllümüz Özlem Özdemir Kesik ve diğer gönüllüler de katıldı. Bakımevi oluşturulması için yapılan çalışmalara ilişkin deneyimlerini anlatan HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık ve ekibi Çerkeş'ten umutlu ayrıldı ve Çankırı'ya geçti.


alt

HAYTAP başkanı Nesrin Çıtırık ve HAYTAP Temsilcileri az önce ve Afyonkarahisar bakımevinden Burdur'a hareket etti. Teşekkürler Afyonlu kardeşlerimize. Canlar için yarattıkları her güzellik sevgi olarak kendilerine dönsün. Ayrıntılı bilgi ve fotoğraflar daha sonra.
 

alt

Kastamonu da Sokak Hayvanları bakım evinin açılışı gerçekleştikten sonra, cuma akşamı Çankırı ya gelen HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık ve HAYTAP temsilcileri Timur Ugan, Aysel Özkan Misafirimiz oldular. Cumartesi Sabahı Çankırı belediyesi RM yi ziyaret ettiler ve vet. hekim Zekeriya Öcal dan bakımevi ile ilgili bilgi aldılar. Haytap başkanımız burada bakımevini gezdikten sonra burada ' MERHAMET ' var sözleri bizleri çok sevindirdi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Dilek İğdir Uzun HAYTAP Temsilcisi - Murat Uzun HAYTAP Gönüllüsü

7 -  6. Bölge HAYTAP Temsilciler Toplantısı Burdur'da yapıldı - Teşekkürler Burdur
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.717013508351851.1073743140.445932725459932&type=1

alt

alt


HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık ve HAYTAP ekibi, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Haydos Yöneticileri Aysel Işlak Turan, Zahit Karaçam dernek üyeleri, Isparta Temsilcisi Aynur Gül, bir önceki dönem belediye başkanı Sabahattin Akkaya, Orman İşleri DMKP 6. Bölge Müdür ve Şube Yöneticileri Hasan Uysal, Hasan Hüseyin Ölçer, Hasan Uysal, Ahmet Bayram, Erol Karacan, Tamer Yılmaz, Vet.Odası Başkanı Kazım Üstünel, Burdur Vet.İşleri md. Mete Gümen, Kent Konseyi Başkanı Mahir Öztürk, Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Aslan, Veterinerlik Fakültesi Dekan Yardımcısı Mehmet Kale, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Osman Gök, Yardımcı Doç. Dr. Afşin Köker, Eczacılar Odası Başkanı, Isparta Belediyesi Zabıta Müdürü, Basın Mensupları ve hayvan hakları savunucuları katıldı...Bölgede ve Türkiyede hayvan haklarının tartışıldığı toplantı son derece verimli geçti...

"Toplantının açılış konuşmasını yapan Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan “Bugün Hayvan haklarını konuşup, tartışacağız, hayvan hakları nedir, neler yapılıyor, neler yapılmıyor, neler yapılması gerekiyor bunları tartışacağız.” Dedi.Toplantıda konuşan Haytap Genel Başkanı Nesrin Çıtırık hayvan haklarında toplum vicdanını uyandırmaya ve farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Çıtırık “Yaptığımız iş meşakkatli. 100 yıllık zehirleme ve öldürme geleneğine, 15 yıl öncesine kadar belediye bütçesine hayvanları öldürmek için zehir ve et parasını resmen koyan zihniyete karşı savaşıyoruz. Amacımız Hayvan Haklarını toplumsal bir talep haline getirmek.” dedi.İnsanların olduğu dünyada hayvanların da var olduğunu hayvanları yok saymadıklarını dile getiren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı’nın eksikleri olmakla birlikte Türkiye’deki birçok barınakla kıyaslandığında ortanın üzerinde olduğunu kaydetti.Yurdun dört bir yanındaki Haytap Temsilcileri ile irtibat halinde olduklarını aktaran Haytap Örgütlenme sorumlusu Tmur Ugan’da yaptığı konuşmada “Yurdun dört bir yanındaki Haytap temsilcileri, Genç Haytaplılar, Üniversite hayvan hakları gruplarımız, hayvan haklarını korumakla yükümlü yasal ve resmi kurumlarla ilişkilerimiz, resmi iletişim ağımız ve kurumsal saygınlığımızla hak ihlali yapan her yaşam düşmanının anında teşhir edilip cezalandırılmasını isteyecek güce sahibiz.” ifadelerini kullandı.Önceki Dönem Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’da yaptığı konuşmada “sokak hayvanları da aynen biz gibi girer can, nasıl biz bazı haklara sahipsek onlarda aynı haklara sahip diye yürekten inanıyoruz. Görev yaptığımız 10 yıl boyunca Burdur’da bu bilincin ortaya çıkması için çabaladık.” dedi.“Karamsar olmayı gerektirecek bir durum olmadığını aktaran Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üsütner’de “Hayvan dostlarımızın gayretleri ile mesafe aldığımız ortada. İletişimi sağlıklı kurmak yol almamız konusunda çok önemli.” ifadelerini kullandı.Haytap Genel Başkanı Nesrin Çıtırık’ın Türkiye’deki Hayvan Hakları ve sorunların çözümü konulu sunumunun ardından toplantıya katılanlar daha sonra Burdur ve Bucak Hayvan Barınaklarında inceleme gezisi yaptılar."

http://www.gundemburdur.com/haytap-bolge-toplantisi-burdurda-yapildi.html

8 - HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık ve HAYTAP Ekibi,
Burdur Bld. Bşk Ziyareti.


HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık ve HAYTAP Burdur Belediye Başkanı sayın Ali Orkun Ercengiz'i makamında ziyaret etti. Genel olarak iyi koşullarda olan
bakımevinin eksikliklerinin giderilmesi, sürekli orada olacak veteriner hekim ve teknikeri alınması, sokaklardaki hayvanlar için iyileştirme ve topluma
yönelik eğitim çalışmaları yapılması üzerinde görüşüldü. HAYDOS Başkanı Aysel Işlak Turan da başkana talepleri içeren yazıyı verdi. Kendisi de 
STK çalışmaları yapmış olan Belediye Başkanı "Burdur'u bir dünya şehri yapmak istiyoruz. Hayvanların varlığı ve onları korumada da önemli
mesafeler almalıyız. Göreve geldiğimden beri bu konuda da çalışmalar yapıyorum. Yapmaya da devam edeceğiz" dedi.

9 - HAYTAP Ekibi BUCAK Belediyesi Bakımevinde
https://www.facebook.com/Haytapdeniztokmak.ekinci/photos/a.262806313916651.1073741828.262799173917365/290027647861184/?type=1&theater

alt
 

HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık İLETİSİ:
BUCAK ilçesi BARINAK felaketi....Gözden uzak ölsünler diye barınakta ÖLMEYE atılmış hasta ve yaralı hayvanlar.... Binlerce ilçe-beldede FELAKET BARINAKLAR var, hayvanların canlı olduğunun bile farkında olmayan belediye VETERİNERLERİ ve başkanlar var. Nasıl baş edeceğiz bunların hepsi ile? 

1. Bu gün Burdur'da ki HAYTAP Temsilciler Bölge Toplantısından sonra, Sn Orman Su İşleri İl Müdürü Tamer Yılmaz ve Burdur Dernek Başkanı Aysel Işlak Turan, Zahit hocamız ve üyeler ile akşam karanlığında BUCAK ilçe BELEDİYESİ Barınağına gittik. 
2. Barınağa uğramayan, bakıcıyı İĞNE YAPTIK diye yalan söyleten bir veteriner hekim ve barınağın yerini bile bilmeyen yeni seçilmiş bir başkan... 
3. Hayvanların önlerinde toza bulanmış sakadat, 5-6 tanesi hasta, titriyor, bacağı kırık olanlar var. GÖZDEN UZAK ÖLSÜNLER DİYE oraya atılmış. 12 tane yavrusu olan anneler var. Her yer pislik içinde. 
Telefonlar, telefonlar... 
Başkan yurt dışından gelen misafirleri !! ağırlıyormuş. 
4. Başkanın özel kalemi, ciddi tartışmalarımız üzerine barınağa geldi. Hasta ve yaralıların Burdur Veteriner Fakültesine hemen gönderilmesini kabul ettirdik. Diğer hayvanlar için bir kaç tanesine sahip bulundu, kişilerle konuştuk ve telefon numaralarını aldık. Kalan yavrulu anneler de yarın Burdur Barınağına aldırılacak. Bu tepelerin ardındaki ölüm kampı iğrenç barınak 1 hafta içinde yıkılacak. Orman Su İşleri Müdürü bu konuda söz verdi. 
5. Dört hayvan bizim refakatimizde, gece olmasına rağmen açılan Burdur Veteriner Fakültesine götürüldü. Barınakta başını kaldıramayan 3 küçük hayvan serum ve ilaçtan sonra koşup oynamaya başladılar. Susuzluktan boynu bükülmüş çiçeğe su verilence canlanır ya... öyle... Hem barınakta bir köşeye kıvrılmış hem de fakültede kucaklarda fotoğrafları var.
6. Barınakta resmi olan siyah köpeğin yarası korkunç biçimde iltihaplanmış. Günlerdir inliyormuş. Hemen bu gece fakültede müdahale edildi. (muayene masasındaki fotoğrafına bakınız). Yarın sabah da kırığı olan diğer 2 tanesi Fakülteye getirilecek. Dernek üyesi arkadaşlarımız takip edecek.
Birine, beşine, ellisine yetiştik diyelim. Ya kalan binlercesi????? BELEDİYE BAŞKANLARI ve VETERİNERLERİN zulmüne MAHKUM HAYVANLARI NASIL KURTARACAĞIZ NASIL???
Hem üzgün hem hem sevinçliyim. Hem umutlu hem umutsuzum. Üzgünüm böyle barınaklar için, sevinçliyim kurtarabildiklerimiz için. Umutsuzum ulaşamadıklarımız için. Umutluyum yurdun her yerinde bu canlar için çarpışan savaşan YÜCE GÖNÜLLÜ SAVAŞÇILAR olduğu için... 
Gecenin bu saatinde BURDUR dan bu karmaşık duygular içinde herkese sevgilerimi yolluyorum....
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı

cross