1991'den Bugüne

HAYTAP SİRK GERÇEĞİ MANİFESTOSU‏

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu SİRK GERÇEĞİ GRUBU MANİFESTOSU

 Neden HAYTAP SİRK GERÇEĞİ GRUBU?

Sirkler, insanlara ve özellikle çocuklara sağladıkları heyecan ve eğlence sebebiyle özellikle son yıllarda, sirklerin de sayılarının artmasıyla çok tercih edilen eğlence anlayışı arasına girmiştir. Ancak, sirklerdeki hayvanları eğitenlerin ve sirklerde görev alanların dışında aslında hiç kimse sirklerde neler olduğunun bilincinde değildir.

Sirklerde tutsak olan hayvanlar, bir zamanlar doğada özgürce ve insandan uzak, insan boyunduruğu olmadan yaşamlarını sürdüren canlılardı. Bu hayvanların,  insanları eğlendirme gibi bir ihtiyaçları olmadığı gibi kendilerine insan tarafından kendilerine böyle bir vazife de yüklenemez. Sirklerdeki tutsaklık, işkence, dayak, açlık vb. durumlar kendi iradelerinin dışında ve bir çıkar uğruna uygulanmaktadır.  Sirklerdeki hayvanlar, vahşi doğadan koparılarak hapsediliyor, insanların eğlendirilmesi için akılalmaz işkencelerle, dayakla, açlıkla terbiye edilerek zorla sahneye çıkarılıyor.

Kısaca sirkler, hayvanlara yapılan zulüm, zorlama ve tutsaklık nedeniyle birer işkence merkezidir.

 GRUBUN AMACI

Sirklerin perde arkasında yatan gerçek yaşamı, hayvanların sirklerde görev alabilmek için maruz bırakıldıkları eğitim süreçlerini, insanoğlunun para uğruna bir canlıyı doğal yaşamından koparıp onun isteği dışında neler yapmaya zorlandığını görüp, bu zorbalığa ve kötülüğe son verilmesi için bir şeyler yapılması gerektiğini anlamak.

 1. SİRKLERİN EĞLENCE SEKTÖRÜNÜN BİR PARÇASI OLMADIĞININ ALTINI ÇİZMEK için kamuoyu oluşturmak.. Konuyu televizyon gazete dergi gibi basın kanalları aracılığı ile gündeme taşımak

2. BARO HAYVAN HAKLARI KOMİSYONLARI ile yonetmeliklere konması gereken ''yabani hayvanların yaban hayattan hiçbir şekilde koparılmaması’’ ''yabani veya evcil hiçbir hayvanın sirklerde çalıştırılmaması '' konusunda maddelerin oluşturulması için gerekeni yapmak

3. BASIN KURULUŞLARI ile iletisim kurarak sirkler ve sirk hayvanları ile ilgili kamuoyu oluşturmak

4. TOPLUMA YÖNELİK ÇALIŞMALAR icin sanatçılara ve toplumdaki rol modellere ulasmak, standlar kurmak, insanlara konu hakkında bilinçlenmeleri için cagrisinda bulunmak ve bunun icin kampanyalar düzenlemek.

5. GÖRSEL AĞIRLIKLI KAMPANYALAR duzenlemek icin matbaalara, tasarimcilara reklam ve tanitim ajanslarina ve sponsor olabilecek kurumsal firmalara ulasmak.

6. ÇOCUKLARA YÖNELİK tiyatro, etkinlik vs organize eden kurumsal firmalari arasitirip onlardan hayvan haklarına ilişkin bilgilendirme yapilmasi icin cocuklara ulasmakta destek istemek.

 Türlü olanakları ve eğlenceleri olan biz insanoğlunun zevki için, tek yerleri; doğal ortamları olan yabani hayvanların ve eğlence sektöründe çalıştırılmaya mahkum edilmiş diğer hayvanların özgürlüklerini geri kazandırmak ve bu zulme bir dur demek istiyorsanız lütfen grubumuza katılın.

HAYTAP SİRK GERÇEĞİ GRUBU

 

 

cross