1991'den Bugüne

‘Hayvan haklarında Yalova geride kaldı’

 

Haber / Fikret MAZI

Yalova Hayvan Hakları Koruma Grubu, Yalova Belediyesi Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz’dan hayvan haklarını korumak adına taleplerde bulundular.

Yalova Hayvan Hakları Koruma Grubu geçtiğimiz gün Gazipaşa Caddesi’nde bulunan Simit Fuarı’nda Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz ile bir araya geldi. Yaklaşık 20 kişiden oluşan grubun başkanlığını ise DOHAYKO Yalova Temsilcisi Fatma Tuba Er üstlendi. Gerçekleştirilen görüşmede, Yalova’daki hayvan haklarının daha iyi korunması için Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz’a taleplerini aktaran hayvan hakları savunucuları, mesai saatleri dışında veteriner hekim bulundurulması veya özel bir klinikten hizmet alımı anlaşması yapılmasını ve bunun Belediye’nin görevleri arasında yer aldığını ifade ettiler.

Ambulans ve mama desteği istediler..

Grup Başkanı Fatma Tuba Er, hayvan ambulansının temin edilmesini, sokak hayvanlarının beslemeyi görev edinmiş hayvan severlere mama desteği sağlanmasını, köpek toplama işleminin kesinlikle yönetmeliğe uygun olarak yapılmasını ve kedi evleri yapılmasını Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz’dan talep etti.

Er, bu anlamda birçok örnek belediyenin bu işlemleri gerçekleştirdiğini fakat Yalova’nın bu konuda çok eksiği bulunduğunu aktardı.

HAYVANSEVERLERİN TALEPLERİ VAR

Hayvan Hakları Grubu düzenlediği toplantıda Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz'dan bir takım taleplerde bulundu.

Yalova'da yaklaşık 50 kişiden oluştuğu bildirilen Hayvan Hakları Grubu Simit Fuarı'nda düzenlediği toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz ile görüştü. Grup adına konuşan Fatma Tuğba Er, Yalova'daki hayvanların yaşam haklarının yasal ve insani boyutta korumak için toplumsal ve kurumsal çalışmalar yapmak için bir araya gelen topluluk olduklarını belirterek, "Hayvan haklarının kurumlar ve toplum nezdinde kabul görmesi için bir sivil toplum anlayışı içinde lobi çalışmaları halkla ve basınla ilişkiler ile resmi mekanizmaların görevlerini yapar duruma getirmek, toplumsal dinamikleri harekete geçirmek ve bireysel bazda farkındalık yaratmaktır" dedi.

Er, "Öncelikli olarak hayvan ambulansı istiyoruz. Mesai saatleri dışında yaralanan hayvanlar için nöbetçi veteriner bulundurulmasını talep ediyoruz. Çok sayıda hayvan bakan kişiler için de mama desteği yapılmasını arzuluyoruz" diye konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz da hayvan hakları konusunda her zaman duyarlı olduklarını ve bu yönde de çalışmaları sürdüreceklerini belirtti.

cross