1991'den Bugüne

HAYVANSEVERLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ / MALATYA EYLEMİ - YEREL BASINDA

29.4.2013

Haber Linki:http://www.malatyabirgun.com/hayvanseverler-sokaga-dokuldu.html

https://www.facebook.com/notes/haytap-g%C3%BCnl%C3%BC%C4%9F%C3%BC/hayvanseverler-soka%C4%9Fa-d%C3%B6k%C3%BCld%C3%BC-malatya-eylemi-yerel-basinda/490352844351253

Hayvanseverler, hayvanların öldürülmesine tepki göstererek sokağa çıktı. Mersin, Diyarbakır, Elazığ, İstanbul ve Erzurum’dan Malatya’ya gelen eylemciler, büyükşehir belediyesinden kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezi yapmasını talep ederek, Validen İl Hayvanları Koruma Kurulu’nda alınan kararların uygulanmasını sağlamasını talep etti.

28 Nisan 2013 Pazar 16:59

 

Eyleme kimler katıldı?

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) eski belediye önünde bir eylem yaptı. “Malatya’daki sessiz ölümlerin çığlık sesleri” isimli eyleme HAYTAP Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık, HAYTAP Yönetim Kurulu Üyesi Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler, Hayvan Hakları Aktivisti Mustafa Aral, Malatya Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) Başkanı Filiz Yenier Erdem, Elazığ Aktivistleri, Mersin Aktivistleri, İstanbul Aktivistleri, Erzurum Aktivistleri, Malatya DOHAYKO Derneği üyeleri, gönüllüler ve vatandaşlar katıldı.

 

Cinayetlerle gündeme geliyor

Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde konuşan HAYTAP Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık, “Tarihi binlerce yıl öncesinin Hititlerine kadar ulaşan, Anadolu Medeniyetler köprüsünün en önemli duraklarından birisi olan, Türkiye’de ki en önemli devlet adamlarını yetiştiren Malatya, ne yazık ki artık, ağzı dili olmayan, tamamen insanın insaf ve merhametine muhtaç olan ‘köpeklerine’ karşı işlenen ‘insanlık cinayetleri’ ile gündeme gelmekte” dedi.

 

“Onları haince öldürüyoruz”

İnönü Üniversitesi’nde hayvanların öldürülmesi ile ilgili konuşan Çıtırık, “Malatya ilçelerinde ve mümtaz bir devlet adamının ismini taşıyan İnönü Üniversitesi’nde sürekli olarak hayvanların öldürülmesi bütün yurtta vicdan sahibi insanlar tarafından üzüntü ve nefretle karşılanmaktadır. Başta üniversite olmak üzere yapılarımızı doğal alanların ortasına koyarak yaşam alanlarını yok ederek artık gidecek yer bırakmadığımız hayvanlar kıstırdığımız köşelerinde bile rahat vermiyoruz, onları haince öldürüyoruz” diye konuştu.

 

“Çaresiz hayvanlar insanlık cinayetlerine kurban gitmeyecektir”

Büyükşehir Kanunu’yla hayvanların da payının almasını gerektiğini belirten Çıtırık, “Büyükşehir Yasa Tasarısından sonra oluşan ‘Güzel Günler Göreceğiz’ diye ‘yeni bir dönem’ umudu ile dolan Malatya’da bizler de insanlık, merhamet ve sevgi bağlamında umutlanmak istiyoruz. Değerli Malatyalılarca dile getirilen ‘Büyükşehir kanunu ile birlikte’ prangalardan kurtulmuş, tarihte kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir Malatya’ söyleminden hayvanların da payını almaşım talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çıtırık, taleplerini şu şekilde sıraladı: “Bugün sahipsiz hayvanlara ilişkin sorunların yaşanmasının ana sebebi, Malatya Belediyesinin yasa gereği de yapılması gereken ‘Kısırlaştırma ve Aşılama’ çalışmalarının yeterince yapılmamış olmasıdır. Büyükşehir belediyesini, bu şehrin vizyonuna uygun bir şekilde ‘Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon merkezi’ yapmasın acilen talep ediyoruz. Bunun yapılması ile hem insanların sorun ve şikayetleri önlenecek hem de bu çaresiz hayvanlar insanlık cinayetlerine kurban gitmeyecektir. İnönü Üniversitesi’nin aynı zamanda veteriner hekim olan Sayın Rektörünün de kampüste ki hayvanların öldürülerek değil bilimsel ve vicdani yollarla rehabilite edilerek çözülmesinin sağlamasını ve bunun bir yasal mecburiyet olduğunu görmesini talep ediyoruz. Sayın Valimizin özellikle İl Hayvanları Koruma Kurulunda alınan kararların uygulanmasını sağlamasını önemle talep ediyoruz. Kültür ve tarih beşiği Malatya’nın değerli işadamlarının, STK’larının vicdan ve merhamet taşıyan vatandaşlarının bu resmi kurumların eli ile yapılan insanlık cinayetlerine dur demesini beklerken, değerli basın kuruluşlarının bu çaresiz hayvanların ağzı dili olmasını önemle bekliyoruz.”

 

“Artık bıçak kemiğe dayanmıştır”

“Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bugün burada yurdun çeşitli şehirlerinden gelmiş insanlar olarak ölümün sessiz çığlığının sesi olarak bulunuyoruz. Bu katliamlara olan tepkinin dalga dalga yurt geneline yayılması, böylesine bir medeniyet şehrine karşı hak edilmeyen bir yaklaşım olacağım Malatya toplumunun görmesini istiyoruz” diyen Çıtırık, sözlerini şöyle tamamladı: “Sayın Valimiz Vasip Şahin ve Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın insan öldürmekle, hayvan öldürmenin arasının sadece bir adım olduğunu görmesini istiyoruz. Sayın Müftümüz Hacı Yusuf Gül’ün hayvanların korunmasına ilişkin kıyamete kadar geçerli hükümlerin yer aldığı yüce dinimiz İslam’ı bu boyutu ile topluma anlatmasını talep ediyoruz. Değerli Malatya halkının Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed’in (S.A.V) ayakkabısı ile kuyudan su çıkararak bir köpeği sulayan kişinin cennetlik olduğunu haber verdiğini unutmamasını diliyoruz. Bu bir basın açıklaması değil, bu sessiz ölümlerin sesli çığlığıdır. Bu bir insanlık ve merhamet çağrısıdır. Bu bir paylaşım, sevgi merhametten uzak duyarsız bir toplum olmaya bir yakarıştır.”

Basın açıklamasından sonra eylem yapan grup, “Hayvan istismarlarına hayır, belediyenin zehirli iğnelerine hayır” sloganları attı.

 

cross