1991'den Bugüne

HDP Adaylarının DOHAYKO Ziyareti.

HDP Adana 1.Sıra Milletvekili Adayı Rıdvan Turan ve diğer adaylar Barış Karabıyık, Feride Işıl Peynirci ile il yöneticileri Şükran Çelebi, Suphiye Bayav, üyeler Şefik Özbey, Ali Arslan, Zeynettin Büyük, Refik Bayav ile birlikte DOHAYKO yu ziyaret ettiler. DOHAYKO Başkanı Mete Betin, ben ve İbrahim Gülmez ile üyelerimiz misafirleri karşıladık. Mecliste bekleyen Hayvanları Koruma Kanunu Yasa Tasarısı'nın bu TBMM de görüşüleceğini, hayvanlar için toplama başta olmak üzere, zulüm içeren maddeler olduğunu, yasanın böyle çıkması halinde ciddi biçimde katliamlar olacağını, kanunun sakıncalarını ve neler yapılması gerektiğini ve taleplerimizi anlattık.

HDP Milletvekili Adayı Rıdvan Turan "2009 da İst. Sarıgazi Belediye Başkan adayı idim. Sürekli olarak 'ben sadece insanların değil kurdun, kuşun ve böceğin yani tüm hayvanların da adayıyım' dedim. Hayvanların yaşam alanlarının yok edilmesine, üretimi ve satışı üzerinden para kazanılmasını köle ticareti olarak görüyorum ve buna şiddetle karşıyım. Biz TBMM de olursak gerek bu kanun ve gerekse diğer yasaların kesinlikle STK ların ve gönüllülerin katılımı ile çıkması için uğraş vereceğim." dedi. İstanbul'da iken kayıp köpeğini ararken dolaştığı barınakların kötü durumundan çok etkilendiğini ifade etti.

Diğer Aday Barış Karabıyık ise "Benim dedemin adı Kedi Musa imiş. Çok sayıda kedi besler ve bakarmış. Aynı sevgi bize de geçmiş. Halen çok sayıda hayvan bakıyoruz. Bir kedinin yaşam hakkının bizimle aynı olduğuna inanıyoruz." dedi. Adaylardan Feride Işıl Peynirci ise, "Bulunduğum her yerde hayvanların yaşam mücadelesini veriyorum. Sokakta baktığım köpekler için gerekirse insanlarla tartışıyorum ama onları korumaktan vaz geçmiyorum" dedi.
Bu gün CHP ekibini de misafir ettik. MHP ve AKP de önümüzdeki günlerde DOHAYKO ya gelecekler. Hepsine TBMM de bekleyen yasa tasarısına ilişkin sakıncaları anlatıp destek istemeye devam edeceğiz.
Selam ve sevgilerimle.
Nesrin Çıtırık
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı,
DOHAYKO Genel Sekreteri

alt

alt

alt

alt

alt

cross