1991'den Bugüne

İMDAT mektubumuzdur

Sevgili Dostlarimiz,
Milyonlarca kedi ve kopegin KATLIAMINA ortam hazirlayan "5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu Degisiklik tasarisinin" durdurulmasi icin, 6 Kasim Sali Gunu saat 11.00 de Turkiye'de eszamanli olarak butun illerde AK PARTI Il Merkezleri onunde BASIN ACIKLAMASI yapilacak ve Sayin Basbakanimiza iletilmek uzere "IMDAT MEKTUBU" verilecektir. Katiliminiz ile imdat cagrimiz daha da guclenecektir.
Nesrin Citirik

Çelenk


IMDAT mektubumuzdur,

 

Sayin Basbakanımız,

Sesimizi duyacaginiza, YUZLERCE YILIN EN BUYUK KATLIAMINA gecit vermeyeceginize olan inancimiz, bosa cikmadi, mutesekkiriz. Talimatiniz uzerine tasaritekrar incelemeye alindi.
Hayvanlari Koruma Kanunu Degisiklik Tasarisının, milyonlarca KEDI ve KOPEGIN OLDURULMESINE zemin hazırlayacak maddelerine karşı on binlerce insanın meydanlara çıkmasına rağmen, Orman Bakanlığı ısrarla "pembe, aldatıcı ve gerçeklerden uzak"  tablolar çizerek teklifin "aynen" geçmesini sağlamaya çalışmaktadır.

Şimdiye kadar, STK ların veya bilim kuruluşunun görüşü alınmadan hazırlanan bu Yasa teklifinin TBMM komisyonlarına ineceği bu günlerde biz tekrar son umudumuz olarak siz  Sayın Başbakanımıza sesleniyor ve "Hayvanlarımızla da bebarer yürümek istiyoruz biz bu yollarda" diyoruz.
Hayvanların katli ile sonuçlanacak maddeleri bilgilerinize sunuyoruz:

1.Bu kanun teklifine konan "m) .......... ve sahipsiz hayvanları belediye sınırları içinde veya dışında başıboş bırakmak YASAKTIR" maddesi, çok açık bir şekilde dışarda HİÇ KEDİ-KÖPEK kalmamasını hükme bağlamıştır. Ayrıca, sokakta ki sahipsiz hayvan başına 300 tl idari para cezası konduğu için, bu cezaya da tek muhatap belediyeler olacağı için, kedi ve köpekler için sürek avı başlatacaklardır.
TALEBIMIZ: Su anda yürürlükte ki kanunun 6. maddesinde ki "Kısırlaştır, aşılat ve aldığın yere bırak" maddesinin DEĞİŞMEDEN kalmasını, sorunun çözümü için yurt çapında KISIRLASTIRMA SEFERBERLIGI yapılmasını istiyoruz. Zaten bu toplama uygulansa bile 2-3 ay içinde sokaklar yeniden kedi ve köpeklerle dolacak ve katliam sürekli yapılacaktır.

2. "MADDE 3...hayvan bakım evinde rehabilite edilen sahipsiz hayvanlar, sahiplendirilinceye kadar doğal hayat parklarında barındırılır" ibaresi ile kedi ve köpeklerin bu ucsuz bucaksız ölüm parklarına doldurulmaları amaçlanmıştır.

TALEBIMIZ: Dogal Parklar Kedi ve köpeklerin etolojisine hem bilimsel hem de vicdani olarak uygun değildir, onlar on binlerce yıldır insanla birlikte yaşamaktadırlar. Bunun yerine "insandan uzak ve izole olmayan, genis bahceli, bitkili, agacli BAKIMEVLERI" olusturulmasini talep ediyoruz.

3- ."3.Geçici MADDE bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde tehlikeli olarak tanımlanan köpeklerini bakım evlerine teslim etmek, bakım evleri de bu hayvanları öncelikle almak zorundadır.”ibaresi yasa teklifine konmuştur. Şehirlerin %90 inda hala daha bakım evi yokken bu hayvanlar HANGİ bakımevine konacaktır? Bu hayvanların da öldürüleceği açıktır.
TALEBİMİZ: Hiç bir hayvan türü tehlikeli olarak sınıflanamaz. Hayvanlara değil sahiplerine "yasal zorunluluklar" getirilmelidir.

4. "Meskende barındırılabilecek ev ve süs hayvanı tür ve sayısı,  ...... Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir" maddesi ile evlerde hayvan beslenmesini sınırlama ve hatta yasaklama yetkisi kayıtsız şartsız bakanlığa verilmiştir. Bu madde ile evlerde sahipleri ile yasayan on binlerce hayvan ailesinden kopartılıp yok edilecektir.
TALEBIMIZ:  Sahipli hayvanların meskenlerde beslenmesine hiç bir şekilde kısıtlama veya koşul getirilmemelidir. Zaten sakıncalı durumlarda mahkemeler yetkilidir ve gerekli kararları hızla alabilmektedirler.

5. Petshop’larda hayvan satışı, üretimi ve ithalatı da yasaklanarak, üretim kontrol altına alınmalıdır.
6. Hayvanat bahçelerini teşvik eden  ve hayvanlar için en büyük ızdırap kaynağı olan deneylere kolaylıklar getiren maddeler  yasada yer almamalıdır.
7. Yasa teklifiyle işkence yapanlara 750 tl para cezası yer almakta, ancak işkence yapılan hayvanın ölmesi halinde para cezasına çevrilecek 1 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir.  "Öldürme şartı" içeren bu madde direkt olarak "işkenceye" hapis cezası getirmeli, diger cezalar da agirlastirilmalidir.

Sayın Başbakanımız,
Tarihin en buyuk katliamına ortam ve imkan sağlayacak olan bu tasarıya DUR diyeceğinize, STK lar ve bilim kuruluşlarının görüşlerine göre bu tasarinin yeniden düzenlenmesini  sağlayacağınıza inanıyoruz ve "IMDAT ELINIZI" umutla bekliyoruz.

Saygılarımızla...

Çelenk

Baskı formatında indirmek için tıklayın

MAX.1 METRE ÇAPINDA BASTIRABİLİR.

cross