1991'den Bugüne

İmece Hareketi‏

Kainattaki ekolojik dengeyi sağlayan en önemli unsurlarından birisi de hayvanlardır. Kur'an-Kerim ekolojik sistemin önemli üyeleri olan hayvanları, “ümmet” olarak isimlendirmektedir. En’am suresinin 38. Ayetinde;

“Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa, hepsi ancak sizin gibi ümmettir. Biz o kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler.” buyrulmaktadır.

Allah’ın yarattığı her şey güzeldir ve O’nun engin sevgisiyle yaratılmıştır. Bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde ifadesini bulmuştur:

“O ki yarattığı her şeyi güzel yaratmıştır.” “Hayvanları da O yaratmıştır.”

Bu görüşler ışığında özellikle yaşadığımız Adana ilinde; 2013 yılında başlattığımız İMECE HAREKETİ; sokaklarda yaşayan sahipsiz dostlarıma yardım eli uzatma amacı ile kuruldu. DOHAYKO Gönüllüleri tarafından başlatılan bu harekette öncelikle gönüllü hayvan sever gençlerin sokak köpekleri ve kedilerini mahalle mahalle dolaşarak buralarda besleme yapması ile başladı.

İMECE açılım olarak;

İnsanlık

Muhtaç olana

El ve gönül verip

Canlıların tümünü

Esirgeyip kucaklamaktır

Adana’da başlatılan ve süreç içerisin de tüm Türkiye’de ki sokak hayvanlarına yardım eli uzatma amacı ile başlatılan İMECE HAREKETİ gelinen noktada; pek çok hayvan sever tarafından desteklenen ve ilgi gören bir oluşum haline geldi.

Başlangıçta sadece Adana da yaşayan sahipsiz hayvanlara yardım eli uzatan İMECE oluşumu, süreç içerisin de her bölgeden gelen mama destekleri ile Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar mama yardımı yapmaya başladı.

Aralık ayı içerisin de Türkiye genelinde pek çok ile 130 torba (1950 kilo) kuru mama desteğinde bulunuldu.

Yine aynı ay içerisin de; Adana da sahipsiz sokak hayvanlarını besleyen hayvan sever gönüllülere 80 torba (1200 kilo) kuru mama dağıtıldı.

İMECE HAREKETİ; felsefe olarak sokak hayvanlarına yardım amacı ile oluşturulan bir sivil insiyatif girişimi. Temel düşünce sahipsizlere sahip çıkmak.

Bugün pek çok ilimizde sahipsiz canlar İMECE HAREKETİ nin çabaları ile doyuyor.

6 ay gibi kısa zaman dilimi içerisin de yapılan çalışmalar önümüzdeki günlerde daha üst seviyelere çıkacaktır.

Yüce Yaradan. “Merhamet edene, merhamet edilecektir” deniliyor.
Hayvanları gerçekten sevmek, merhametli olmak bir gönül işidir.

Tüm hayvan severlerden İMECE HAREKETİ’ne mama desteği bekliyoruz. Yapılan her mama yardımı sokaktaki sahipsiz dostlarımıza gidecektir. Lütfen bunu unutmayalım.

İmece’ye destek olmak için iletişim: Metin Yıldırım – 0532 381 96 78

cross