1991'den Bugüne

İskenderun Belediye Başkanlığına acildir: Bakımevinde düzeltilmesi gereken eksikler için‏

Sayın Başkan,

Aşagida belirtilen hususlar basit gibi görünmekle birlikte HAYATİ önem taşımaktadır.
Barınak ilk kurulduğunda ki açılışta ve daha sonra zatı alinizi ziyaretimizde bunlari dile getirmiştik, zatialiniz uygun görmüştünüz.
En kisa zamanda bu hususlarin giderilmesini çok acil olarak ve  umutla bekliyoruz.
Saygilarımla
Nesrin Çıtırık
HAYTAP Başkan Yardımcısı
TC kimlik...13230091212

16 Nisan 2013 13:45 tarihinde A.Ceren YARAMIŞ <[email protected]> yazdı:İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Belediyeniz barınağını ziyaretimizde gerek oradaki sorumlu veteriner hekimin ve gerekse personelin gönüllüleri karşılaması hayvanlara gösterdikleri merhamet ve ilgi ve sorumluluk duygularının gerçekten takdire şayan oldugunu gördük.Bu bağlamda belediyenize teşekkür ederiz.
Fakat barınağın fiziki koşullarında ciddi eksiklikler olduğunu ve bu eksikliklerin hayvanlar için yaşamsal olduğunu da tespit ettik.

Bu balğamda acil tespit ve taleplerimiz:

1.Hayvanların bulunduğu bölmelerde hayvanlar tamamen soğuk zemin ve dört bir taraftan esen şiddetli rüzgara mahkum edilmiş durumda. Sığınacak hiçbir korunak yok.
Yapılması gereken: acilen tüm bölmelere en az  3er tane küçük kulube en az 5er tane tahta yer paleti alınması gereklidir.
2.Bu bölmelerde rüzgarı kesecek herhangi bir köşe yoktur. Bu bağlamda her bölmede yerden 1 metre yükseklikte tellere dayalı separatör konması gereklidir.
3. iç tarafta operasyon sonraıs hayvanların konduğu metrelik küçük beton odalar kışın dogukta yıkandıgı zaman  hayvanların soguk sudan kaçıp sıgınacakları bir alan mevcut degildir.Acilen iki beton odanın ortasının açılıp birleştirilmesi bir tarafın hayvanların sığınması için yerden 15 cm yükseltilmiş bir platform haline getirilmesi gereklidir.
Ayrıca Yazın boğucu sıcaklarda hayvanlar burada adeta yanmaktadır ara ve arka tarafta dışarı bakan pencereler açılması gereklidir.
4. Arka tarafta yavrulu anneler için beton odalar yapılmıştır. Bu beton odalar yazın fırın gibi yanacaktır. Bu beton odalara mutlaka, hem kendi aralarında hem dışarı bakan büyük pencereler açılması gereklidir. 
5.Bu taleplerimiz 3 yıl önce Sayın belediye başkanına iletilmiş ve kabul görmüş olmasına rağmen şimdiye kadar yerine getirilmemiştir.
Bakımevinde dolaştığımızda rüzgara maruz kalmaktan ve buz gibi beton üzerinde kalmaktan dolayı tüm hayvanların öksürdüğünü ve zorlukla nefes aldığını tespit etmiş bulunmaktayız
6.Mutfkta çok büyük bir kazan bir kişinin ayakta duramayacağı alçak bir davlumbaz altına konduğu için, büyük kazanın kaldırılmasının zor olduğundan dolayı burada çalışan personelin bel fıtığı olma tehlikesinden dolayı personelin yeterince yemek pişirmeyeceği açıktır. Barınağınızda gördügümüz hayvanların bir çocugunun zayıf ve çelimsiz olmasının sebebi budur.

Taleplerimizin en kısa zamanda yerine getirilmesini bekliyor, 4982 ve 3071 sayili yasalar gereği kanuni suresi icinde tarafımıza bilgi ve cevap verilmesini talep ediyoruz.
Saygılarımızla.

NESRİN ÇITIRIK

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı,

DOHAYKO Genel Sekreteri


TC Kimlik no:13230091212    

cross