1991'den Bugüne

ISPARTA'DA SOKAK HAYVANLARI DRAMI, Besleme yok, yavrular perişan..‏

---------- Yönlendirilmiş ileti ----------
Kimden: HASAN YILDIZ <[email protected]>
Tarih: 8 Ekim 2013 03:48
Konu: ISPARTA'DA SOKAK HAYVANLARI DRAMI
Kime: "[email protected]" <[email protected]>, "[email protected]" <[email protected]>

Sayın “HAYTAP” Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Nesrin ÇITIRIK;
İlimizde Isparta Belediye Başkanlığı’nın yapmış olduğu muhtelif hizmetler bulunmakta. 
Sokak hayvanlarıyla ilgili belediyeden yapılan hiçbir bilgilendirme ve duyuruya tanık olmadım. Geçtiğimiz yıl belediye zabıta memurları bir sokak köpeğini silahla vurarak itlaf ettiklerini basından duydum. Bir takım kayıtlı görüntülerden bahsedildiğini işitmiştim.
Nedense dernek yetkilisi hanımefendi Belediyenin hayvanlarla ilgili yemek dağıtımını yaptığını ve sokak hayvanları ile ilgili herhangi bir sorun yaratmadığını söyledi.  Peki o halde o haber neden o dönemde basında yer aldı. 
Gelelim Belediyenin hayvanlarla ilgili yemek dağıtımı yaptığı hususa. Beslenme noktası olarak duyduğum bir yere merak ettim ve gittim. Açık adresini veriyorum: Deri Organize Sanayii’ne varmadan, Belediye asfalt şantiyesi yolu üzerinde bir bölge. Bugün gördüğüm manzara beni şoke etti. Bu beslenme noktasında sokak hayvanları için bırakılmış hiçbir gıda göremedim. 
Arazi aç ve hasta yavrularla dolu. O civarda ikamet eden birkaç kişiyle görüştüm. Belediye’ye ait arkası kapalı lacivert bir kamyonetin her gün buraya yeni hayvanlar getirip bıraktığını söylediler. Hatta yakın zamana kadar aynı aracın çevreye zaman zaman ekmek artıkları  bıraktığını, fakat son dönemde sadece şehrin başka yerlerinden aldıkları hayvanları bıraktıklarını söylediler. 
Bu yavruların acaba açık arazide mi olması gerekiyor yoksa barınma evlerinde mi bakılması gerekiyor. Acaba dernek yetkililerinin bir çıkarı mı varda bu manzarayı görmezden geliyorlar ya da duyurmak istemiyorlar. Belediye bu yıl sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasıyla ilgili bir çalışma başlatmış ve sokak hayvanları bulundukları yerlerden alınıp kışırlaştırılıyorlarmış. Ancak alınıp kısırlaştırılan hayvanların yerlerine bırakıldığını görmüyorum. Çünkü daha önceden sokağımda sık sık gördüğüm hayvanlar aradan geçen bir aydan sonra aynı yerlerinde değiller. 
Kısırlaştırılan hayvanlar ne şartlarda kısırlaştırılıyor. Kısırlaştırılan hayvanların ameliyat sonrasındaki bakımı yapılıyor mu. Kısırlaştırılan hayvanlara barınabilecekleri bir yer yapılmış mı. Yoksa kısırlaştırma adı altında resmi bir katliam mı yapılıyor? Bu sorular aklımı kurcalıyor.              Kendi memleketimde, medeni insanların yaşadığı bu memlekette bu işin iyi bir şekilde yapıldığını bilmek istiyorum çünkü duyarlı bir vatandaşım. Ben kedi köpek sahibi değilim, ama hayvanlarla aynı sokaklarda ve aynı dünyada yaşamamız gerektiğini bilen, vicdan sahibi ve duyarlı bir vatandaş olarak bu konuyla ilgili sizden başka ilgilenebilecek ve yaptırımı olacak kimseye ulaşamadım. Bu yüzden konuya gereken hassasiyeti göstereceğinizi ümit ediyor teşekkür ediyorum.
Deri Organize Sanayii denilen yerdeki gözlemlerimi imkanlarım dahilinde ek fotoğraflarda teşhir ettim. Umarım hayırlı bir sonuca vesile olur.
Saygılarımla...

7 Ekim 2013

Hasan YILDIZ

cross