1991'den Bugüne

Istanbul Orman Su Isleri Mudurlugune, kopekleri zehirleyecek sahis hk sorusturma acilmasi‏

Kimden: defne arsoy <[email protected]>
Tarih: 23 Mart 2012 08:40
Konu: İLÇE ÇEVRE DİLEKÇEYİ KABUL ETMİYOR
Kime: [email protected]

Merhabalar Nesrin Hanım,
 Durumu aşağıda bilginize sunuyorum,

 

 1. Etiler Profesörler Sitesinde çitlerle çevrili boş arazide 2 yıldan beri yaşayan sürünün beslenmesini ve bakımlarını gerçekleştiriyoruz.
 2. Bu grup 12 yetişkin, insanlardan korkan ve yanaşmayan köpekten oluşuyordu.
 3. Geçen yıl kısırlaştırma çalışmalarını Beşiktaş Belediyesi ile birlikte yaptık.
 4. Maalesef 2 kızı yakalayamadık ve ilkiden 9 (şu an 8 aylıklar) ikincisinden 6 (şu an 5 aylıklar) bebeğimiz oldu.
 5. İlk gruptan 4 tanesi sahiplendirildi. Sonuçta 12 yetişkin 11 yavru toplam 23 köpeğimiz var.
 6. Yavrular sosyaller ve aşıları tamamlandı, kısırlaştırma süreçleri başlatıldı.
 7. Büyük 12 köpek sürekli yerleşik değiller. Bazı zamanlar Uçaksavar civarındaki boş araziye gidiyorlar günlerce gelmiyorlar.Biz ziyaretlerine gidiyoruz.
 8. Site tarafından çok şikayetler var. Defalarca imza toplayıp belediyeye başvurdular.
 9. Yeni yavrular insanlara alışık ve kapalı alanda kalmıyorlar,etrafda geziniyorlar. Bu da insanları kızdırıyor.
 10. Komşular bizi gördükleri anda hakaret ve tehditlere başlıyorlar. Bazen grup olarak gelip sıkıştırıyorlar.Yemek vermemizi istemiyorlar.
 11. İlk zamanlar gece yapılan besleme, bebeklerin doğumundan sonra sabah-akşam olarak iki partiye çıktı ve bu da açık hedef olmamızı artırdı.
 12. Geçen yıl zehirlenme sonucu 3 köpeğimizi kaybettik.İkisi ölü bulundu, biri veterinerde gözümüzün önünde can çekişerek.
 13. Sonuçta bu tehditler asılsız değil. Yaptılar ve yine yapabilirler.
 14. Dün,21 Mart 2012 bu tehditleri yapan, köpekleri zehirleyeceğini söyleyip bize hakaret eden şahıs hakkında Etiler Polis karakoluna şikayette bulunduk.Konu savcılğa intikal etti.
 15. Hemen akabinde hayvanlara yapılan tehditleri önlemesi adına,Haytap sitenizde bulunan "İl Çevre Müdürlüğüne" hitaplı dilekçeyi hazırlayp yeni adıyla Orman Su İşleri Bakanlığı İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü Fatih Orman Kampüsü Maslak adresinden Gökhan Gümüş bey ile görüştük.
 16. Kendisi bu dilekçenin muhattabı olmadıklarını ve bizim böyle bir başvuruda bulunmamızın imkansız olduğunu açıkladı. Birim olarak böyle bir yetki ve görevleri hatta sorumlulukları yokmuş.
 17. Dilekçe örneğinin Haytap sitesinden alınarak hazırlandığını ve oradaki bilgilendirmeye göre onların bu dilekçeyi işleme almaları gerektiği üzerine uzun bir görüşme yapıldı.
 18. Haytap bu dilekçe örneğini mevzuata hakim olmadan tavsiye etmiş.
 19. Köpekleri nasıl koruyacağız sorusuna cevap: Şu an yapılabilecek birşey yok .Fiil gerçekleşir ve ilgili deliller sunulursa bu bahsi geçen şahıslarla ilgili işlem yapabilinir.
 20. Biz kime başvurup köpekleri bu tehditlerden koruyacağız sorusuna cevap: Öyle bir merci yok. Yasada boşluk var.
 21. İl hayvan koruma kuruluna başvurabilir miyiz sorusuna cevap: Biz o kurulun sekreteryasıyız.Bu bu konu orada görüşülmez.
 22. Gökhan beyin mail adresini vermediler. Kendisi bugün Su günü kapsamında Bakan beyin ziyaretlerine eşlik ediyormuş. Yarın da orada olmayacakmış.Telefon numarası 262 57 56 dahili 1265. 

Size ilgili dilekçeyi ve beraberinde çocukların birkaç resimlerini gönderiyorum.Durum gerçektende acil. Çünkü karşımızdakiler çok iyi organize olmuş, ünvanlarını, parasal güçlerini ve mevki sahibi dostlarını kullanacaklarını kibirle ifade etmekten kaçınmayan bir grup.En kısa zamanda yönlendirmelerinizi bekliyorum.
İlginize Teşekkürler.
Defne Arsoy

21 Mart 2012

İstanbul İl Çevre Müdürlüğü’ne; 

               5199 sayılı yasa hayvanların dışarıda yaşamalarını ve gönüllüler tarafından takip ve bakımını güvence altına almıştır.

            Bu yasa çerçevesinde sahipsiz hayvanlara tarafımızdan bakılmakta, beslenmeleri sağlanmakta ve tıbbi takipleri de yapılmaktadır.

             Buna rağmen, komsularımızdan Ömer Türkün sürekli olarak şikâyetlerle ve zaman zaman da sözlü saldırılara varan bicimde  yasa gereği olan bu islerimizi yerine getirmemizi engellemeye çalışmaktadır. Kendisi hakkında gerekli yasal takibat başlatılmıştır.

              Gerek imza altına alınan uluslararası sözleşmeler ve gerekse 5199 sayılı yasa, hayvanların dışarıda yaşamalarını güvence altına almaşına rağmen, bu kişi hem bizi sözlü tacizde bulunmaktadır.

               Bu nedenle, YASAYI IHLAL ETMEKTEN ve devletin kurumlarını gereksiz yere meşgul etmekten  dolayı, adi gecen kişi hakkında müdürlüğünüzce idari soruşturma açılmasını ve idari para cezası verilmesini, apartman (site) yönetimin yasa hükümleri konusunda bilgilendirilmesini, dilekçemize 4982 ve 3071 sayili yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini, emir ve müsaadelerinize arz ederim.

Defne Arsoy
TC kimlik no. 25852485560                 

 

cross