1991'den Bugüne

BAYARMAPAŞA Belediye Barınağı, ilk ziyaretten fotoğraflar/ İstanbul/Bayrampaşa Barınağı

Burası İstanbul/Bayrampaşa ilçesinin köpek toplama merkezi.
Bilerek bu terimi kullanıyorum çünkü içeride küçük bir tabelada Bayrampaşa Belediyesi Hayvan Toplama ve   Rehabilitasyon Merkezi yazıyor.
Dışarıdan bakınca neresi olduğunu anlayamazsınız çünkü bir    tabela yok. Gerçektende Hayvan toplama merkezi olarak tam anlamıyla görevlerini yapmışlar. Çünkü genç, yaşlı, sağlam, özürlü sokaklarda ne kadar hayvan varsa toplamışlar ve bu cezaevi şartlarında yaşamaya mahkum etmişler.
Mevcut yasaya göre, bakımevlerine ancak bakıma muhtaç hayvanların alınması ve sağlam olanların kısırlaştırılıp, aşılanıp, bulunduğu yere bırakılması gerekirken, hiçbir özrü olmayan sapasağlam hayvanlar neden buraya tıkılmışlardır.Bu davranışları yasaya aykırıdır.
İhtiyaçlarını gördükleri ortak kullanım alanının üstü açık.
Dolayısıyla yazın güneşe, kışın yağmura ve kara maruz kalıyorlar.
Çalışanlar bazı yerlerin üstünü kendi imkanlarıyla brandalarla kapatmışlar. Kapalı bölmelerde her yer fayans kaplı ve onlarca köpek bir arada.
Akşam mesai saati bitiminde burada gece nöbetinde kalan bir görevli yok. Gece bir arada duran bu hayvanlar arasında bir kavga çıksa ve hayvanlar birbirini parçalasa müdahele edecek kimse yok. Kış gelmek üzere ve buradaki canların yaşam şartları ortada.
Acil olarak müdahele edilmesi lazım.
El birliğiyle belki kışı daha kolay geçirmelerini sağlayabiliriz.


cross