1991'den Bugüne

KAĞITHANE Gönüllüleri ile Toplantı...

Nesrin Çıtırık koordinasyonunda ki HAYTAP Ekibi, "Kağıthane Hayvan Hakları Grubunu" oluşturmak üzere gönüllülerle toplantı yaptı.  Görev dagılımı ve iş bölümü yapıldı. Meral Taşdelen'in sözcülüğünü üstlendiği grubun ilk hedefinin kötü olan belediye bakım evi koşullarının düzelmesi olarak belirlendi. Kurumsal çalışmalara başlanması için karar verildi

KAĞITHANE HAYVAN HAKLARI GRUBU MANİFESTOSU

1. HAKKIMIZDA:
Kagithane'de ki hayvanların yasam haklarını yasal ve insani boyutta korumak icin toplumsal ve kurumsal
calismalar yapmak icin bir araya gelen bir topluluğuz.
2. YAPISAL OZELLIKLERIMIZ:
Grubumuzda guc hiyerarsisi yoktur, gorev hiyerarsisi vardir ve herkes her konuda esit muamele gorme ve esit kosullarda kendini ifade etme hakkinda sahiptir. Gerek toplum ve gerekse kurumlarla oncelikle dialog yollarini kullanip, kisilik haklarina daima saygili olarak mucadelenin surdurulmesi ana ilkemizdir. Toplantilarımızda, kesinlikle başka grup veya kişiler hakkında olumsuz yorumlar, duyumlar ve eleştiriler yer alamaz. Grup üyelerimize karşı, onların varlığına daima minnet ve şükran duyarak saygılı ve saygın ilişkiler içinde olmayı şiar  edindik.

3. AMACIMIZ:
Hayvan haklarinin kurumlar ve toplum nezdinde kabul gormesi icin bir sivil toplum anlayisi icinde, LOBY calismalari, Halkla Iliskiler ve Basinla iliskiler ile resmi mekanizmalari gorevlerini yapar duruma getirmek, toplumsal dinamikleri harekete gecirmek ve bireysel bazda farkindalik yaratmaktir. Kagithane'de bulunan tum hayvanların haklarını korumak, Belediye Bakımevinde ki hayvanların yaşam haklarına belediyeye destek vererek katkıda bulunmak, sokakların daha güvenli hale gelmesi için gerekli çalışmaları yapmaktır.

4. ÇALIŞMA ALANLARIMIZ
a. Farkındalık Yaratma - Bilinçlendirme - Eğitim ana calisma alanimizdir. Basin ve iletisim biliminin tum cagdas enstrumanlarini kullanarak, gerek toplumsal bazda ve gerekse okullarda cocuklara egitim ile farkindalik yaratarak "kamuoyu destegi" saglamak, hayvanlara gerek belediyelerden ve gerekse vatandaştan gelen vahşeti onlemek onceligimizdir. 
b. Yerel yonetimler ve Orman Su İşleri Müdürlükleri basta olmak uzere tum resmi kurumlarla esit muhatap olarak, kanunlari ve mevzuati dayanak alarak  hayvan haklarinda gorevlerini yapmalari ekip calismasi ile saglanacaktir. Bölgemizde ki belediye ve kurumlarca organize edilen tüm etkinliklere katılarak ilişkilerimizi güçlendirecegiz.
c. Sahipli ve sahipsiz hayvanların gerek bakimevlerinde ve gerekse sokaklarda ki yaşam koşullarının iyileştirilmesi, sokak hayvanlarının barınma, beslenme ve tedavi görme ihtiyaçlarının karşılanması icin yerel yonetim ve diger ilgili tum resmi kurum ve kuruluslarla 5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanunu geregi dialog ve isbirligi icinde calismalar yapilacaktir.
d. Hukuksal baglamda ve mevzuatlar cercevesinde hayvan hakki ihlallerinin olmadan tedbirlerle onlenmesi, hayvan hakki ihallerinin olmasi durumunda yasaya uygun olarak cezalandırılması icin calismalar yapilacaktir.
e. Petshoplar, uretim ciftlikleri, sirkler, hayvanat bahceleri basta olmak uzere hayvanlarin eglence veya sergileme unsuru olarak kullanilmasina yasal cercevede karsi cikilacak, toplumsal bilinclendirme yapilirken kurumlarin kanunlari uygulamasi saglanacaktir.

 

cross