1991'den Bugüne

Kepez Bel.Baskanligina:Kedi beslemesine yasak koyan gorevliler hk sorusturma istemimiz‏

Konu: Sahipli ve sahipsiz hayvana mudahale eden Zabıta İBRAHİM AKDEMİR ve Cevre sagiligi gorevlisi DILEK AKTEPE  hk sorusturma ve cezalandirilmalari talebimiz.

Kepez Belediye Baskanligina,

Belediye zabitasi ne sahipli ne de sahipsiz hayvana karisamaz, mudahale edemez, bunlara yasa geregi bakan gonullulere engelleme koyamaz.
Belediyeniz de dahil hic bir kurum YASALARIN ustunde degildir.
Ayrica, 5199 sayili yasanin uygulama yonetmeliginin 21 maddesine gore belediyeler hem "bakimevleri" acmak hem de sahipsiz hayvanlar icin beslenme odaklari kurmak mecburiyetindedirler. Bu bir iyilik degil, yasal zorunluktur.(Ekli yasa)
Buna ragmen belediyeniz memurlarindan asagidaki yazida ismi belirtilen kisiler:
1. Belediyenizin bakim merkezi olmadigi icin, magdur ve sakat kedilere evinde bakan,
2. Belediyenizin beslenme odagi olmadigi icin sahipsiz hayvanlari sokakta besleyen GONULLULERE tehdit, baski ve yildirma ile bu yasal gorevlerini yaptirmamaya calisarak yasayi ihlal etmektedirler. (EKLI Sikayet Yazisi)
Bu kisiler hakkinda asagidaki sikayete binaen sorusturma acilmasini, bu kisiler cezalandirilmasini, tum belediye gorevlilerinizi yasaya iliskin bilgilendirilmesini, bakim merkezinizi en kisa zamanda acmanizi, sehir icinde BESLENME ve Su odaklari kurmanizi talep ediyoruz.
Ayrica, belediyenin gorevini gonullu olarak ustlenmis bu gonullu ve diger gonullulere, belediyeniz beslenme odaklarini olusturuncaya kadar MAMA destegi verilmesini talep ediyoruz.
Muracaatimiza iliskin tarafimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimla arz ederim.
Nesrin Citirik
HAYTAP Baskan Yardimcisi
Tc kimlik..13230091212
Dagitim: BIMER, BAKANLIKLAR, Antalya Valiligi, Resmi Kurumlar, Kepez Kaymakamligi, Basin Kuruluslari
EK..1 ... Belediyenin baski ve mudahalesine iliskin sikayet yazisi
EK ..2....Belediyenin beslenme odaklari kurmasi hk yasa maddesi
_____________________________________________________

EK 1

From: [email protected]

To: [email protected]
Subject: kediler
Date: Sat, 2 Jun 2012 16:28:27 +0300

Oturmuş olduğum binada 2006 yılından bu yana komşuların isteği üzerine 6 senedir Kepez Belediyesi tarafından rahatsız ediliyorum.Son 5 aydırda Kepez Kaymakamlığı rahatsız etmeye başladı.

Evde ve sokakta beslediğim kediler yüzünden 2007 de Kepez Belediyesi suyumu kestirdi.Cumhuriyet SAvcılığına gidince de pis su sorununu gidermiş olduğu gibi düzmece bir kararla suyumu açtı..

Kepez Belediyesi Çevre Sağlığı ekipleri gelip kapımı açmazsam kıracaklarını söylediler.

Zorla kapıyı açtırıp evi görüntülediler.

Dışarıyı görüntülediler.

Sokak hayvanlarımı Kepez Kaymakamlığının emriyle Kepez Belediyesi toplama aracı getirdiler vermedim.

Belediyenin barınağı yoktur.

Eve gelen Kepez Belediyesi Çevre Sağlığı ekipleri tarafından hayvanlara yemek vermeyip çöpe atacaksınız yoksa bizi bulunduğumuz yerden çıkartılacağımızı söylendi.

Kaymakamlıktan gelen tarım veterinerleri 4-5 kere geldikleri halde ilk 2 tutanaktan başkasını vermediler.İster veririm ister vermem diyerek temiz buldukları tutanağı vermediler.

Kedi başına 75 TL ceza keseceklerini ve hakkımda cezai işlem uygulanacağını söylediler.

Zabıta ekipleri de ceza yazacaklarmış.Binada 4-5 yıldır tonlarca kedi zehirlendi.En son bir tane daha öldürmüşlerdi.

Kabul etmiyorlar.Komşular toplanıp bana tehdit ve tacizde bulunup üstüme yürüdüler.

Olay Cumhuriyet Savcılığında.Beni kapımı kırmakla yemek vermeyip çöpe atmamı söyleyen ve çıkartmakla tehdit eden memurların ismi ; zabıta memuru yada komiseri İBRAHİM AKDEMİR. Çevre sağlığı görevlisi;DİLEK AKTEPE .

Apartman altında oturan bir beyi de yemek verdiği için burdan çıkartacağını söylediler.

 

___________________________________

EK 2
5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu ve ayni kanunun Uygulama Yonetmeligi,
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki

esaslara gore bakilir:d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi haldesahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ilekisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedigun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosterenisaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklariortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarlaisbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesineyardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindakibir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarinabirakilmaz.
cross