1991'den Bugüne

Köpeğe kansız göz operasyonu..

ADANA'da veteriner Mete Betin, kansız teknikle, bir köpeğin görmesini zorlaştıran, göz kapağı düşmesi hastalığını tedavi etti.

'Entropium" olarak bilinen göz kapağının içe doğru dönmesi hastalığı nedeniyle birçok hayvanın yarı körleştiğini söyleyen Betin, müdahale edilmezse sıkıntının büyüdüğünü belirtti. Setter, Cocker, Mastiff gibi bazı köpek ırklarının doğuştan bu hastalığa yatkın olduğunu kaydeden Betin, "Bu tip durumlarda göz kapağı dönmenin şekillendiği bölümdeki deri parçası kesilerek alınır. Ancak yaptığımız son ameliyatta kansız operasyonla sorunu çözdük. Mastiff cinsi 9 aylık köpek bundan sonra rahat bir şekilde görecek" dedi.

Göz kapağı düşmesi hastalığının ilaçla tedavi olmadığını belirten Betin şöyle konuştu:

"Köpeğinizin göz kapağında düşme varsa mutlaka veterinerinize başvurmalısınız. Köpeği risk altına sokmamak gerekiyor. Normalde köpeğe yapılan operasyonda göz kapakları geriye doğru kaldırılıp dikiş atılıyor. Ben insanlara yapılan burun estetiği operasyonundan etkilendim. Kendimce geliştirdiğim teknikle, son hastam olan Mastiff cinsi 9 aylık köpeğe uyguladım. Köpek, kısa sürede iyileşerek sağlığına kavuştu. Diğer yöntemlerde ameliyat sonrası bandaj gerektiriyor. Ayrıca dezenfekte konusu sıkıntı yaratabiliyor. Ancak bu yeni teknikle kansız bir şekilde köpeğin göz kapağı geri doğru alınıyor. Bu sayede dikiş atılmıyor. Ayrıca kansız bir operasyon olduğu için köpeğin normal hayatına dönmesi daha kolay oluyor. Bakımı da kolay olduğu için sahibi ve çevresindekiler de rahat ediyor."

 

 

cross