1991'den Bugüne

MALATYA İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ’NDE KATLİAM BİTMİYOR!

MALATYA İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ’NDE KATLİAM BİTMİYOR!

 Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Veteriner Hekim Cemil Çelik’in Hayvan Sevgisi (!)

Üniversitede yetkililer ve yöneticilerle defalarca konuştuk. Yerel basının desteğiyle bu vahşete dur demeye çalıştık. Geçen aylarda üniversite lojman yönetim kurulu başkanı Yılmaz Çiğremiş'in yayınlamış olduğu bir genelge üzerine yeniden harekete geçtik.

Söz konusu genelgede, “LOJMAN İÇERSİNDE SAHİPLİ-SAHİPSİZ KEDİ KÖPEKLERE BAKMAK, YARDIM ETMEK YASAKTIR.” yazılı bildirinin üniversite içerisindeki lojmanlara ve tüm bloklara asıldığını gördük.

Bu olayı basına taşımamızla bir ay kadar durdular (ilgili haber: http://www.haberler.com/iu-lojmanlarinda-hayvan-beslemesinin-yasaklandigi-2846828-haberi/). Ancak son birkaç gündür Elazığ’dan getirilen GÜL-VET adlı taşeron bir firmayla anlaşıldığını ve bu firmanın, rehabilitasyon adı altında üniversite içersindeki köpekleri öldürdüklerini ortaya çıkardık. Bu firma, bahçedeki hayvanları itlaf etmiş, üniversitenin güvenlik görevlileri ise öldürülen köpekleri anında kaldırmışlardır (ekte yer alan fotoğraflar üniversitedeki hayvan severlerce çekilmiştir).

Malatya İnönü Üniversitesi web sayfasında şu açıklamalar yer almaktadır:

MİSYONUMUZ: Kendi değerlerini özümseyen, evrensel değerlere açık, nitelikli bireyler yetiştirmek, yüksek düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, sanatsal faaliyetler ve sağlık hizmetleri aracılığıyla bölgesine, ülkesine ve dünyaya faydalı olmaktır.

VİZYONUMUZ: Sağlık hizmetleri basta olmak üzere; eğitim, bilimsel araştırma ve sanat alanlarında uluslararası düzeyde saygın bir üniversite olmak.

DEĞERLER:

-         Yenilikçilik ve Yaratıcılık

-         Katılımcılık

-         Bireysel, Toplumsal ve Kültürel Değerlere Saygı

-         Akademik Özgürlük

-         Çevreye Duyarlı

-         Adalet ve Liyakat - Hesap Verebilirlik

-         Evrensellik

Saygın, çevreye duyarlı, hesap verebilir bir üniversite, her sene bahçesindeki hayvanları para ödeyerek itlaf ettiriyor. Üniversite web sitesinde, harcamalar bölümünde belirtilen Rektörlük bünyesindeki hesap ekstreleri içinde veteriner harcamaları olarak;

“19.4.2011 ve 5.6.2011 tarihlerinde veteriner firmalarına 800 ve 885 bin TL harcanmıştır.'' ibaresi yer almaktadır.

Yayınlanan gider tablosunun bulunduğu web bağlantısı ve ilgili harcamalar aşağıdadır:

Tarih

Mal /hizmet alımının yapıldığı yer

Cinsi

Tutar (TL)

19.04.2011

Vetelsan

Sokak köpeklerinin rehabilitasyonu

885

05.06.2011

GÜR-VET

Başıboş köpeklerin rehabilitasyonu

800

 

Kaynak: http://iys.inonu.edu.tr/index.php?web=lojman&mw=7249&dil=tr

 

Peki, belediye kanalıyla ücretsiz yaptırılabilecek iyileştirme çalışmaları neden ücret karşılığında yapılmaktadır?

Bununla da kalınmıyor!

Üniversite lojmanları yönetimi, “HAYVANLARA YEMEK VERMEYİN!” diyerek yasayı da ihlal etmiş bulunmaktadır.

Özellikle kutsal kabul edilen Ramazan ayı içersinde hayvanların acı çekmeleri, öldürülmeleri insanlık ve Müslümanlık adına bir ayıptır. Bu vahşet karşısında dini hissiyatlarımız bizi daha çok merhamete davet etmektedir.
Üniversitede kulağı küpeli birkaç hayvan kalmışken, sonunda onlar da yok olmuşlardır. Sokak hayvanlarının öldürülerek çoğalmalarının engellenemeyeceğini sayın rektörümüzün de çok iyi bildiğine inanıyoruz; çünkü kendi de bir veteriner hekimdir. Çözüm yolu çok nettir: Kısırlaştır, aşılat, yaşat.

Bugüne kadar yapılan itlaflarla ilgili araştırma ve denetleme yapılarak, itlafa neden olan ve buna emir veren kişilerin cezalandırılmasını, bir başka deyişle devletin üstüne düşen görevi yapmasını istiyoruz!

Malatya İnönü Üniversitesi’nin adının, bu vahşetle kötü duyulmasına ve itibarının zedelenmesine neden oldukları için sayın rektörümüzü ve üniversite yöneticilerini kınıyoruz!

Bizler, yalnızca hayvan hakları savunucusu bir dernek olarak değil, toplum sağlığını, çağdaşlaşmayı ve toplumsal gelişimi önemseyen vatandaşlar olarak susmayacak, gerekenin yapılması için elimizden geleni yapacağız.

Saygılarımla,

Malatya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı

Filiz YENİER ERDEM

GSM: 0506 588 31 88

cross