1991'den Bugüne

MANİSA-Alaşehir'in güzel yürekli insanlarına" Birkap su" ve "Beni terketme" afişleri

Merhaba Sevgili "CAN DOSTU "Arkadaşlarım,

Günlerdir, elimde kalan (daha önce bir kısmını yakınen tanıdıklarımın işyeri ön camlarına astığım ve dağıttığım) "Bir kap su ", "Beni Terketme" afişleri ve " Merhamet etmeyene merhamet olunmaz" broşürlerini daha başka nerelere,nasıl asacağım nasıl bir tepki ile karşılaşacağım endişesi ile Haytap ve dohayko sitelerindeki haberleri , fotoğraf galerisini siz sevgili arkadaşlarımın göndermiş olduğu fotoğrafları defalarca inceledim ve sevgili arkadaşlarım başarmış bende başarabilirim diyerek sizlerden aldığım güç ile yola çıktım.

İlk durağım Alaşehir Belediyesi oldu.Sayın Belediye Başkanımız Kadir TAŞ beyle görüşüp onayını alıp afişleri Belediye binasına ve belediyeye ait diğer binalara  asmaktı.İkinci Durağım Alaşehir Kaymakamlığı olacaktı,Sayın Kaymakamımız Musa USLAN beyle görüşüp Kaymakamlık binası ve diğer resmi binalar için sözlü onayını almaktı.Sayın Belediye Başkanımız görev icabı bina dışında olduğundan görüşemedim.

Halkla ilişkiler bölümümdeki görevli sevgili arkadaşlar içten ve samimi bir şekilde afiş ve broşürlerimizle ilgilendiler yardımcı olabileceklerini söylediler fakat afişlerdeki  SEYHAN  belediyesi amplemi biraz tereddüt yarattı.Sayın Başkanımızla görüşüp
sonra yardımcı olabileceklerini nezaketle bildirdiler.Siz sevgili "Can dostu" arkadaşlarımın huzurunda, Halkla ilişkiler bölümünde  görevli sevgili arkadaşlara ilgi ve nezaketlerinden dolayı teşekkür ederim.

Ziyaret ettiğim tüm esnaf harikaydı.saygılıydı.. ilgiliydi.. afişleri asmamda çok yardımcı oldular.(Bu arada ben öyle bir coşkuya kapıldımki resmi kurumların mesailerinin bittiğini fark edemedim ve Sayın Kaymakamımızı ziyaret edemedim.)

Yine siz sevgili "Can dostu" arkadaşlarımın huzurunda bu gün bana yardımcı olan ALAŞEHİR'imizin Âlâ Esnaflarından,

DOĞANAY ELEKRONİK çalışanlarına, MAVİ AY internet cafe sahibi canım kuzenim Uğur ESEN'e, Apartmanı ve işyeri önüne koydurduğu sebil'e afişleri asmama musade eden ve destekleyen broşürümüzü dikatle okuyup inceleyen tonton amcaya(baston ve destekle yürüyebiliyor acil şifalar diliyorum) ve arkadaşına,Sevgili Gülden'e, SARI-VET Veteriner Polikliniğinden Sevgili veterinerlerimiz Mehmet KIZILTEPE'ye ,Volkan AKAKINCI'ya, veteriner sekreteri sevgili Zülfiye ye, Vet.hkm.Mehmet beyin oğlu küçük "Can Dostu"muza, Çicekci sevgili Birsel ve eşine, Alaşehir Garajındaki Kahvehanesinin açık alandaki duvarına ve Camekanına Afişleri asmamda çok yardımcı olan sevgili kahveci kardeşimize ve müşterilerine,Garaj peronunda bulanan EMANETHANE'ye kendi elleriyle afişlerimi asan Sevgili sorumlu kardeşimize,yolcu bekleme salonuna koyduğum broşürlere ilgi gösteren sevgili yolcu kardeşlerimize,EFES Cafe sahibi ve çalışanlarına,Kahvehanesine kendi elleriyle afislerini asan kahveci kardeşimize,A K PARTİ Alaşehir ilçe teşkilatı sevgili başkanı ve görevli sevgili  kardeşlerimize, ŞİMŞEK sağım Makinaları Bölge bayii sevgili sorumlusu ve elemanlarına,Kuaför arkadaşlarım sevgili Aysun ve Serdar kardeşlere(sevgili Serdar'a iki teşekkürüm daha olacak bugün fotoğraf makinasını bana verdiği için ve  ilk gönderdiğim fotografları Bizzat kendisi çekerek bana yardımcı olduğu için),EMEK Bilgisayar sistemleri işyeri sahibi sevgili Ahmet Kardeşimize ve Yaren Cafe sahibi sevgili Şahin Kardeşimize Binlerce kere teşekkür ediyorum.

Bu teşekkürü gerçekten hakettiler..Bana kocaman uzun bir yol açtılar."Sokaktaki Can" larımız için yapmak ve yapılmasını istediğim çok şey var.Sevgili Veteriner Hekim Mehmet KIZILTEPE ve sevgili eşi Berrin hanım, Sevgili Veteriner Hekim Volkan AKKAKINCI ve sekreter sevgili Zülfiye hanımla birlikte öncelikle bir dernek kurup Haytap ve dohayko ailesine katılmak istiyoruz.

Sayın Kaymakamımızla ve Sayın Belediye Başkanımızla görüşüp broşür ve afişlerimizi daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyoruz.Sağlık Ocakları, dershaneler,Camiler,parklar,  marketler,Okullar ve diğer resmi binalar en kısa zamanda afişlerimizi asmak istediğimiz yerler.Alaşehir BATI REKLAM Utku Kaan TAŞAR 3-4 tane  " bir kap su " ve "beni terk etme" büyük bez afişlerini gönüllü ücretsiz hazırlayacak  söz verdi.Ana ve merkezi bölgelerde  Belediyemizin de onayladığı yerlere o afişleri asmak istiyoruz. " HAYTAP Sokak Hayvanları Su İstasyonları Projesi" çok ilgimi çekiyor bu konuyla ilgili girişimlerde bulunmak istiyorum..Hayvan Barınağı acil bir ihtiyaç. Dernek çalışmasında el ele vereceğimiz sevgili arkadaşlarımında ana hedeflerinde barınak var.Amacımız KISIRLAŞTIR + AŞILAT ve YAŞAT...olacaktır.

Sevgili Arkadaşlarım uzun bir anlatım oldu farkındayım.Yukarıda da bahsettiğim gibi " Haytap ve dohayko sitelerindeki haberlerden , fotoğraf galerisindeki siz sevgili arkadaşlarımın göndermiş olduğu fotoğraflardan,bilgilerden paylaşımlardan ben güç aldım..Olaki benim gibi manevi güce ve cesarete ihtiyac hisseden bir sevgili arkadaşım varsa " evet bu arkadaşımız " SOKAKTAKİ CAN"larımız için  harekete geçmiş ben niye geçmiyorum diye, o da sizlerden ve benden cesaret alabilir  diye düşündüm.

Müsadenizle Güzel Alaşehir'imizi biraz sizlere tanıtmak istiyorum.

Alaşehir,  Âlâ -şehir. Güzel kent! İsmini gerçekten hak eden bir yer Alaşehir.

Alaşehir M.Ö. 150-138 yılları arasında Bergama Kralının kardeşi II. Attalos Philadelphos tarafından kurulmuştur.Buna izafeten yerleşim biriminin ilk adı "Kardeşseverlik" anlamındaki PHILADELPHIA'dır. Bergama krallığı dönemindeki önemini Romalılar döneminde de koruyan Philedelphia,Romalıların Anadolu'daki en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Romalılar döneminde daha da gelişen Philedelphia M.S. 40 yıllarında Hıristiyanlığı kabul etmiştir.Bu tarihten itibaren dini açıdan da önem kazanmaya başlamıştır. Hıristiyanlığın teşkilatlanıp, yayılma çalışmalarının sürdürüldüğü ilk yedi kentten biri olarak ün yapmıştır. Philedelphia adı, günümüzde özellikle bu bakımdan hatırlanır.Philedelphia , Bizans'ın da önemli bir askeri üssü olmuş ve bu yüzden bir çok saldırıya maruz kalmıştır. Fakat şehri çevreleyen sağlam surlar savunmada önemli bir etken olmuştur. Bu dönemlere ait birçok tarihi eserler bulunmakta; ancak bölgenin birinci derecede deprem kuşağında olması nedeniyle birçok eser zaman içinde yıkılmış ve toprak altında kalmıştır.

Tarih boyunca Bizanslılar ile Türkler arasında el değiştirme ile sonuçlanan savaşlar sonucunda Alaşehir 1389 yılında Yıldırım Bayezıd tarafından kesin olarak Türk topraklarına katılmıştır. O tarihte Yıldırım Bayezıd Han yüksek bir tepeden şehre bakarak ne " Âlâ  ŞEHİR" diyerek İlçenin Türkçe isim babalığını yapmıştır.

Bir söylentiye göre ise şehrin etrafını çevreleyen surlarda kullanılan taşların siyah ve beyaz renkte olması, dolayısıyla surların ala bir görünüme bürünmesi üzerine şehre bu ad verilmiştir.

Çoğunumuz, ünlü üzümünü ve katkısız mis ekmeğini yurdun dört bir tarafından, hatta yurt dışından görüyoruz.
Ulusal direncin kalesi olarak tanıyoruz Alaşehiri. Bir kısmımızın bilmediği bir şey var,
Alaşehir ile ilgili Hristiyanlık dininde önemli yeri olan St. John kilisesi bu topraklarda kurulmuş.
İncil'de adı geçiyor Alaşehir'in... Alaşehirliler daha bilinçli artık. Hedefleri daha yukarılarda, bilgiler daha fazla. Alaşehir'in çoğu ilden daha eski tarihi, daha büyük ekonomik gücü var.

İlçe tarihi M.Ö 150 yılına dayanır. Kent, Tarihte her zaman önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuş. Konumu, doğal güzelliği ve ekonomik potansiyeli ile sürekli olarak bir çok milletin dikkatini çekmiş. Bu nedenle alaşehir bir çok savaşlara sahne olmuş. Savaşlar ve doğal afetler ilçedeki 2000 yıllık uygarlığı yansıtan tarihi eserin büyük oranda yok olmasına yol açmış. Buna rağmen alaşehir bir çok eseri barındırmaktadır.

Hristiyanlığın ön asyada ilk 7 kilisesinden biri olan ve İsa'nın Havarilerinden Hagios Joannes adına yaptırılan Saint John Kilisesi Alaşehir'dedir.Yine 1400 yıllarından Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan Yıldırım Beyazıt Camii Osmanlıların ilk yapıtlarındandır.

Alaşehir İlçesinde muz,fındık,çay hariç ülkemizde yetişen tüm ürünler yetişmektedir.
İlçe yurudumuzun çekirdeksiz kuru üzüm ambarıdır.İhraç malı olan kuru üzümün üçte birini üretmektedir.Ülkemizin en fazla içilen maden sularından sarıkız Maden suyu Alaşehirde'dir.

Milli Mücadelenin ilk organize ve bölgesel toplantısı Alaşehir'de yapılmıştır.1919 yılı Ağustosunda toplanan Alaşehir kongresine 21 il ve ilçeden delegeler katılmıştır. Alaşehir, Yunan işgaline karşı Ege'de direnişin merkezi olmuştur.

Kaynak:Alaşehir Kaymakamlığı ve Alaşehir Belediyesi resmi sitesi

Hacer AVCI
Aleşehir/MANİSA

{gallery}kampanya/manisa_alasehir_2{/gallery}
cross