1991'den Bugüne

Mersinde Yakılan Atlar

Sevgili Arkadaslar, Mersin de yakilan atlar icin detayli bilgiyi sonra verecegim. Mersin DOHAYKO temsilcileri ve hayvan haklari grubu veteriner hekimlerle gitti. Istanbuldan bu konu da uzman veteriner hekim getirtme durumu olabilir. HAYTAP bu atlarin tedavisini ustlendi. Detayli bilgileri sonra gececegiz. Atlar AT ARABASININ atlari. Baslarina gelen bu. Sahipleri de dertlerini bile anlatamayan fakir insanlar. Sonuna kadar elimizden geleni yapacagiz. Sevgiler.. Nesrin/ HAYTAP/DOHAYKO

Tarih:11.06.2012
Konu:Ahıra Girip Atları Yaktılar!!! Yaralanan Atların Tedavi Altına Alınması ve Zanlıların Bulunarak Haklarında Yasal İşlem Yapılması Talebimiz.

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezine,
T.C. Mersin Valiliğine,
T.C. Mersin Emniyet Genel Müdürlüğüne,
T.C. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına,
T.C. Mersin Akdeniz İlçe Belediyesine,

10 Mayıs Tarihli Gazete Haberlerine göre(ekte) Şevket Sümer Mahallesi’ndeki 155 No’lu Cadde’de  Hasan Kaya adlı şahsa ait bulunan bir ahıra penceresi kırılarak girilmiş ve ahırda bulunan  üç attan ikisinin üzerine benzin dökülerek yakılmıştır. Olayın ertesi günü aynı eylem tekrarlanmış ahırdaki diğer at da benzin dökülerek yakılmış, atlar çevredeki vatandaşlar tarafından kurtarılmıştır. Son saldırıda ahırda bulunan koşu takımları da çalınmıştır.

Para, kin, öfke, nefret ya da intikam hangi duyguyla işlenmiş olursa olsun  hiç bir suçu günahı olmayan bir canlıyı diri diri yakma girişiminin asla kabul görebilecek tarafı yoktur.  Bu olayda mağdur hayvan olmuştur fakat öfkenin asıl kaynağının atların sahibi olduğu ortadadır. Bu durum da olayın ne kadar vahim sonuçlara varabileceğini ortaya koymaktadır. Üstelik şahsa ait ahırın camlarının kırılması ve sahibi olduğu hayvanların yakılması Türk Ceza Kanununa Göre Suçtur.
Türk Ceza Kanununun Mala zarar verme 151.  Maddesinde
‘’(1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. 
(2) Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hâle getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.” hükümleri yer almaktadır.

Konuyla ilgili olarak kamuoyunu derinden yaralayan böylesine vahşi bir eyleme imza atan şahısların en kısa zamanda yakalanarak haklarında gerekli yasal işlemlerin biran önce gerçekleştirilmesini ve TCK’nın 151/1 ve 151/2 maddelerinden dava açılmasını,

Olayda yakılan atların Belediye veteriner hekimleri tarafından tedavilerinin gerçekleştirilmesini ,

Merhamet ve yaşam hakkı mesajları veren ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarının afişlerinin bilbordlarda yer almasını,

Vaaz ve hutbelerde hayvan haklarının dinimizdeki yeriyle ilgili gereken mesajların verilerek
halkın hayvan hakları konusunda bilinçlendirilmesini,

Okullarda sevgi, merhamet, yaşam hakkına saygı gibi konularla ilgili seminerlere daha sık yer verilmesini,

Ayrıca müraacatımıza ilişkin 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ile 3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun hükümleri gereğince mail yoluyla bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize arz ederiz.

S.Suna SEZER
40180106796
DENİZLİ.

Dağıtım:

Mersin Emniyet Genel Müdürlüğü, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Akdeniz İlçe Belediyesi, Mersin Müftülüğü, Mersin Valiliği, Akdeniz Kaymakamlığı, Mersin İl Tarım Müdürlüğü, Mersin Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü,  Mersin Akdeniz İlçe Müdürlüğü,
Basın , Sivil Toplum Kuruluşları ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlar

 

 

Ekler:

Haber Videosu: http://www.bidoluhaber.tv/mersin-de-seyyar-saticilarin-atlarini-diri-diri-yaktilar_V33556.html
Dilekçemize Konu olan ilgili haber linkleri:
http://gundem.milliyet.com.tr/atlari-diri-diri-yakmak-istediler-/gundem/gundemdetay/10.05.2012/1538704/default.htm#commentscroller

http://www.ntvmsnbc.com/id/25347919/

http://www.haberler.com/atlari-diri-diri-yaktilar-3607979-haberi/

http://t24.com.tr/haber/atlari-benzinle-diri-diri-yaktilar/203614

cross